Obstojí Chaves na Alto de Capileira?


Na Vueltě jde do tuhého. Sedmý den se poprvé dojíždí na kopec první kategorie. Nadto jde o pátou nejdelší etapu letošního ročníku.

Také posedmé odstartuje peloton v Andalusii, tentokrát v malebné krajině pohoří Sierra Mágina. Už v první polovině etapy se závodníci budou často pohybovat nad tisíc metrů, čeká je však jen jedna prémie třetí kategorie. Z té potom ve druhé polovině etapy budou převážně klesat pod cílové Alto de Capileira. Stoupání, jež je součástí Sierra Nevada (nejvyššího španělského pohoří, „Sněžných hor“), zaujme svou délkou 18,7 kilometrů. V nich je započítána i rovinatá pasáž kolem pátého kilometru, po ní následuje klíčová fáze, když sklon stoupá a nedaleko pod vrcholem dosahuje maxima, které činí 14 %. Capileira, coby obec nejbližší cíli, je jedním z nejmenších sídel, jež hostí letošní Vueltu. Žije v ní pouhých 559 obyvatel.

Ani dnes se nebe nezakalí, vzhledem k větším nadmořským výškám teploty místy klesnou pod třicet.

stage-7-profileAlejandro Valverde a Nairo Quintana tvořili v horách velkou sílu už na Tour a dnes budou patřit k nejžhavějším kandidátům na výhru. Vedle nich by své ambice měli potvrdit především Chris Froome a Joaquim Rodríguez, kteří jsou v celkovém pořadí zatím vtěsnáni do osmivteřinového rozestupu mezi oběma jezdci Movistaru.

Johan Esteban Chaves by měl především hájit náskok necelé minuty na nejepší vrchaře. I přes svou pověst muže pro kratší stoupání však sám musí mít ambici dojet přinejmenším v desítce. Jmen, která mohou vystřelit pořadím, je celá řada. Van Garderen, Landa, Aru, Pozzovivo, Majka… To jen tak namátkou. Dnešní etapa neřekne, kdo závod vyhraje, ale jednoznačně určí, kdo na to bude moci pomýšlet.

Časově žádné revoluce. Start 12:31, přenosy po 16:00, dojezd 17:40.