Novinky 18. 12. – Lídři Movistaru, konec skvělé kariéry a hvězda do týmu Jumbo

nabor

Nová sezóna se blíží a svět silniční cyklistiky nás začíná zahlcovat novinkami. Dnes například Movistar oznámil své lídry pro jednotlivé Grand Tours. Kariéru ukončil Ital Filippo Pozzato, tým LottoNL-Jumbo (od příštího roku Jumbo-Visma) nakonec ulovil Wouta Van Aerta a na Vueltě se bude vyhlašovat nejlepší mladý jezdec.

Lídři Movistaru na Grand Tours 2019

Španělský tým Movistar měl dnes prezentaci. Na té odhalil dresy, které jsou velmi podobné těm, ve kterých závodili i v letošní sezóně. Mimo to došlo k oznámení cílů a plánů pro rok 2019.

Nebude se opakovat situace, kdy všichni tři lídři přijeli na Tour de France. Mistr světa Alejandro Valverde zkusí podruhé v kariéře Giro, kde byl v sezóně 2016 třetí. Na Giru ho doplní i Mikel Landa. Bask pak pojede, podobně jako Nibali nebo Dumoulin, i Tour de France. Zde bude startovat i Kolumbijec Nairo Quintana. Ten následně zamíří i na Vueltu, kde, stejně jako letos, vytvoří úderné duo s Valverdem.

Movistar
Lídři Movistaru (Movistar Team)

Konec kariéry Filippa Pozzata

Velezkušený sedmatřicetiletý Ital Filippo Pozzato se rozhodl ukončit svoji bohatou kariéru. Jeho devatenáctiletá pouť mezi profesionály odstartovala v roce 2000 v legendárním týmu Patricka Lefévera Mapei-Quick Step. Zde se mohl učit od velikánů doby, jakými byli Paolo Bettini, Axel Merckx, Johan Museeuw, Tom Steels, Pavel Tonkov nebo Andrea Tafi.

Z Quick Stepu se na 2 roky přesunul do Fassy Bortolo, aby v sezóně 2005 přišel zpět. To už měl na kontě například vítěznou etapu z Tour de France, či celkové prvenství na Tirrenu-Adriaticu.

Druhá štace u Quick Stepu mu vynesla angažmá po boku Toma Boonena, Michaela Rogerse nebo Nicka Nuyense. Zároveň zaznamenal i své největší vítězství kariéry na Milán – San Remu 2006.

Z Quick Stepu pokračoval do Liquigasu, kde byl největší hvězdou týmu. Vedle něj mohli růst i dva mladíci Vincenzo Nibali a Roman Kreuziger. Hned v roce 2007 ovládl další etapu na Tour de France.

V sezóně 2009 se stal jedním ze základních pilířů v Katushi, která vznikla z týmu Tinkoff Credit System. Za tři roky s Katushou dokázal získat titul mistra Itálie, ovládnout E3 Harelbeke nebo vyhrát etapu na Giru.

Pro rok 2012 se musel spokojit s druhodivizním angažmá u týmu Neri Sottoli, aby ho na další tři roky mohlo podepsat Lampre-Merida. V barvách Lampre zaznamenal i poslední, 33. vítězství kariéry na GP Ouest Fance – Plouay. To bylo v sezóně 2013, ale s Lampre vydržel až do roku 2016, kdy přestoupil zpět do druhodivizního týmu Neri Sottoli (v této době už Wilier Triestina).

S týmem Wilier Triestina spojil zbylé roky své profesionální kariéry. Nyní se rozhodl pro konec.

Filippo Pozzato
Filippo Pozzato na San Remu 2006 (cyclingnews.com)

Wout Van Aert bude závodit ve World Tour

Asi největší sága letošního přestupového období je konečně u konce. Wout Van Aert podepsal tříletý kontrakt s týmem Jumbo-Visma. Čtyřiadvacetiletý cyklokrosař měl s týmem Jumbo už podepsanou dvouletou smlouvu, která vstoupí v platnost v roce 2020. Nyní podepsal smlouvu novou a k týmu se připojí už 1. března 2019.

Belgičan ukázal talent třetím místem na Strade Bianche a devátým místem při Kolem Flander. Navrch dokázal ovládnout závod Tour of Denmark a získat bronz z Mistrovství Evropy.

Romain Bardet, Wout Van Aert
Wout Van Aert a Romain Bardet (cyclingnews.com)

Změna bílého dresu na Vueltě

Španělská Vuelta přichází s novinkou. Od příštího roku zruší zastaralou a neatraktivní kombinovanou soutěž, kterou nahradí dnes už tradiční soutěž mladých závodníků. Na Vueltě bude určena pro všechny jezdce mladší 26 let a lídr poveze onen bílý dres, který je i na jiných závodech, zatímco na Vueltě doposud zastupoval právě kombinovanou soutěž.

Simon Yates