Rus Ilnur Zakarin si připsal svůj první triumf na Staré dámě hned při svém premiérovém ročníku. Chris Froome znovu potvrdil svoji třídu a zejména Movistar tak upouští od svého žlutého snu.
20.července 2016 se peloton Tour de France po dni volna opět vrhl na silnice a čekala nás vskutku zajímavá etapa. Dnešním dnem totiž začal alpský čtyřlístek, po kterém už bude následovat tradiční dojezd v Paříži. Dokáže někdo ohrozit dosud suverénního Chrise Frooma a jeho tým Sky?
Hektický start
Hned na prvním kilometru se děly velké věci. Kolize trojice jezdců Borut Božič (Cofidis), Warren Barguil (Giant-Alpecin) a Gorka Izagirre (Movistar) byla stopkou pro posledně jmenovaného, který utrpěl zlomeninu klíční kosti a Quintana či Valverde tak přišli o jednoho ze svých pomocníků. První hodina závodu přinesla řadu pokusů o únik, ale vysoké tempo pelotonu veškeré snahy uprchlíků zneškodnilo.
Vše pro Tinkoff
To se změnilo až během stoupání na Cote de Saanenmöser, kde dva body pro vítěze uzmul muž nejpovolanější – puntíkatý Rafal Majka, podporovaný nezdolným parťákem z Tinkoffu Peterem Saganem. Vykrystalizovaly dvě skupinky uprchlíků, které od sebe měly odstup jedné minuty, peloton už ztrácel kolem pěti minut. Mezi jezdci před pelotonem byly taková esa jako zmiňovaní Majka, Sagan, dále Jarlinson Pantano, Greg van Avermaet, Rui Costa, miláček domácích Thomas Voeckler nebo letos velmi aktivní Julian Alaphilippe.
V dalším průběhu ztráta pelotonu přesáhla deset minut a na čele odváděl ohromné kvantum práce spurtér Sagan pro vrchaře Rafala Majku. Ten si připsal další dva body na vrcholu Col des Mosses. Poté přišla na řadu sprinterská prémie, kde nemohl dvacet bodů pro vítěze získat nikdo jiný než Peter Sagan. Nad jeho výkony na této Staré dámě zůstává rozum stát, s přehledem vede soutěž o nejlepšího spurtéra, vyhrál už tři etapy a smazal tak ze sebe nálepku věčně druhého na Tour, navíc zvládá pomáhat týmovým kolegům, přejíždí horské etapy v únicích, opravdu spektakulární. Po této prémii samozřejmě zvolnil a nechal se dojet pelotonem, skupina vpředu se vydala na 13 kilometrů dlouhý výšlap na Col de la Forclaz, kde nastoupil Tony Gallopin následovaný Alexejem Lucenkem. Ten se posléze vydal osamocen na vrchol, ale první na něj nedojel. Byl to Rafal Majka z Tinkoffu, který tak potvrdil dominanci svého týmu, co se týče puntíkatého a zeleného dresu. Žlutý sen vzal za své už po prvním týdnu, kdy odstoupila jedna z největších hvězd pelotonu Alberto Contador. Právě v pelotonu diktovaly tempo největší týmy. Sky, Movistar a hlavně Astana v čele s vítězem Gira Vincenzem Nibalim. Toto tempo nebyl schopný akceptovat Tejay Van Garderen z BMC, což byla velká šance pro Romana Kreuzigera protlačit se do TOP10.
Po sjezdu následovalo cílové stoupání o délce 10,4 kilometrů s průměrným sklonem 8,4%. Hned od začátku bylo jasné, že nejvíce sil má Rus Ilnur Zakarin z Kaťuše, s kterým pouze chvíli dokázali držet tempo Rafal Majka a vítěz nedělní etapy Jarlinson Pantano, který toužil při kolumbijském státním svátku opět triumfovat.
Je Sky složená z lidí nebo strojů?
Zpátky v pelotonu tempo řídila Astana, ale po odpadnutí Nibaliho šly jejich akcie rapidně dolů. Aru zůstal osamocen a jelo se opět podle not nebeského týmu Sky. Froome měl opět k ruce řadu pomocníků, které nerozhodila ani aktivita Valverdeho, jenž připravoval půdu pro Quintanu. Valverde posléze odpadl, ještě před ním také náš Roman Kreuziger.
Na čele ke změně nedošlo a tak se šestadvacetiletý nováček na Tour Ilnur Zakarin radoval ze svého prvního triumfu v závodě. Ve skupince favoritů vypadal na konci svěže Richie Porte z BMC, který získal nějaké vteřinky na své protivníky. Ne však na Frooma, který se jeho kola v poklidu držel. Velkým zklamáním je vystoupení Movistaru, zejména Naira Quintany, který nakonec dojel až za Aruem a zdaleka tak nepotvrzuje svá slova před startem, že je připravený celou Tour vyhrát.
[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“17″ rok=“2016″ nadpis=“Tour de France 2016, pořadí 17. etapy“]