Nizzolo je Mistrem Evropy!

Mistrovství Evropy roku 2020 hostilo město Plouay. V hromadném závodě rozhodoval spurt a Giacomo Nizzolo (Itálie) předčil Arnauda Démara (Francie) a Pascala Ackermanna (Německo). Nejlepší Čech byl dnes Adam Ťoupalík na devátém místě.

Dnes závodníky čekalo třináct kopcovitých okruhů v okolí města Plouay a nutno říci, že favoritů na startu bylo mnoho. Mohli se radovat spurteři jako Démare, Ackermann, Philipsen, Kristoff nebo klasikáři jako Van Avermaet, Van der Poel, Ulissi nebo Petr Vakoč.

Únik vytvořila čtveřice Pawel Bernas (Polsko), Andreas Miltiadis (Kypr), Dusan Rajovic (Srbsko) a Emil Dima (Rumunsko). Favorizované reprezentace Německa, Belgie, Nizozemska a Itálie si je hlídali a nedali jim příliš prostoru a 54 kilometrů před cílem zbyl na čele osamocený Bernas.

V pelotonu panovala nervozita a padalo se. Italové se chytře prezentovali na čele a všechny problémy se jim vyhnuly, ale například Jasper Philipsen musel po jednom z pádů odstoupit.

Těsně před metou 50 kilometrů přišel první útok od Van der Poela (Nizozemsko), ale Italové a Francouzi ho rychle pokryli. Následovaly další útoky od Avermaeta, Stuyvena a další pokusy Van der Poela.

Žádný z pokusů nebyl úspěšný a zredukovaný peloton dojel do posledního okruhu. Většina spurterů přežila sérii nástupů a byla připravená zabojovat o trikot Mistra Evropy. To se pokusil překazit ještě Nor Markus Hoelgaard, který nastoupil a držel se před pelotonem až k metě dva kilometry do cíle. Po něm to zkusil ještě Thomas Pidcock (Velká Británie), za kterým se svezl Rui Costa (Portugalsko), ale Italové byli ve velkém počtu na čele a Matteo Trentin při nájezdu do posledního kilometru jejich pokus zlikvidoval.

Italové chystali pozici pro Nizzola. Za ním byli připravení Démare, Ackermann, Van der Poel i Kristoff na svůj sprint. Davide Ballerini byl posledním mužem pro Nizzola. Démare vsadil na delší spurt a vyrazil zpoza Nizzola. Ten posléze objel Balleriniho a začal také spurtovat. Bylo to velmi těsné, navíc se vedle Démara do cíle tlačil také Ackermann a zezadu si cestičku hledal i Van der Poel, který měl neuvěřitelnou rychlost. Nizozemec zvolil prostor mezi Démarem a Nizzolem, jenže ten se mu těsně před předním kolem zavřel a pro Van der Poela to bylo čtvrté místo v cíli. Ackermann se snažil, ale také byl příliš daleko a skončil třetí, zatímco Démara a Nizzola v cíli nedělilo mnoho. Nakonec to byl Nizzolo, který byl v cíli před Francouzem a bude moci příštích 12 měsíců oblékat dres Mistra Evropy.

Giacomo Nizzolo
Giacomo Nizzolo ovládl v těsném spurtu Mistrovství Evropy 2020 (cyclingnews.com; 2020)