Nizozemci podle předpokladů vyhráli závod smíšených týmů, Petr Kelemen v sestavě světových nadějí

Dnešním závodem smíšených týmů v rámci městečka Harrogate v britském Yorkshire odstartovalo 92. mistrovství světa v silniční cyklistice. Zlaté medaile získala podle předpokladů sestava Nizozemí ve složení Lucinda Brandová, Riejanne Markusová, Amy Pietersová, Koen Bouwman, Bauke Mollema a Jos van Emden. Už před závodem prohlásil generální ředitel Quick Stepu Patrick Lefevere, že Nizozemí si pojede svůj vlastní závod a teprve o druhé místo se svede souboj. To se potvrdilo. Tým Nizozemí jel opravdu „svůj vlastní závod“. Jediným momentem, který mohl ohrozit jejich vítězství, byla chvilková nekoncentrovanost zkušeného Bauke Mollemy, který se málem srazil s Koenem Bouwmanem. Nestalo se tak a Nizozemí vyhrálo v čase 38:27 min..

/zdroj: cyclingnews.com/

Jak se vlastně časovka smíšených týmů jela? V každé národní sestavě se představili tři muži a stejný počet žen. Organizátoři nachystali čtrnáctikilometrový okruh a po projetí druhého muže prvním kolem vyrazilo na trať trio žen. Do výsledků se poté počítal čas druhé ženy v cíli.

O druhé místo se opravdu bojovalo. Se ztrátou 22 sekund ho získali Němci. Mužskou část rozjel Tony Martin, bývalý dvojnásobný mistr světa v časovce jednotlivců, a s ním jeli Jasha Sütterlin a Nils Politt. Avšak hlavní podíl na stříbrné medaili Německa měly ženy Lisa Brennauerová, Lisa Kleinová a Mieke Krogerová, které zajely skvělý finiš.

Na bronzové příčce se umístili domácí Britové (+51 sekund), kteří dlouho seděli v cíli jako mužstvo na prvním místě, díky skvělému výkonu mužské trojice John Archibald, Daniel Bigham a Harry Tanfield. Ženy ve složení Lauren Dolanová, Anna Hendersenová a Joscelin Lowdonnová nakonec udržely pro domácí tým bronzovou medaili, když porazily čtvrtou Itálii o pouhé čtyři vteřiny. Právě Itálie měla skvělou sestavu na čele s Eliou Vivianim, který k závodu nastoupil pouhých pár hodin po tom, co vyhrál etapu Okolo Slovenska. Přesto jel spolu s Davidem Martinellim a Edoardem Affinim dokonce na stříbro, ale v ženské části týmu měla po šesti kilometrech defekt Elisa Longo Borghiniová a dvojice Italek, v níž byla i Vivianiho přítelkyně, nedokázala udržet medailový čas.

Časovkářská mixštafeta se třemi muži a třemi ženami zažila v Yorkshiru premiéru na scéně mistrovství světa. Nahradila tradiční týmovou časovku mužů, která se asi naposledy jela loni v rakouském Innsbrucku.

Prezident UCI David Lappartient se při zavedení časovkářské mixštafety inspiroval biatlonovou štafetou na posledních zimních olympijských hrách v Pjongčangu.

Jednou z pohnutek pro zavedení této disciplíny byla i podpora myšlenky o rovnosti obou pohlaví ve sportu, tedy takzvané genderové vyváženosti.

Na startu se objevili ze známějších závodníků také Jonathan Castroviejo, Jan Bakelants nebo Tadej Pogačar.

Z jedenácti mixštafet skončila poslední ta, která vyrazila na trať jako první a nesla jméno Světového cyklistického centra ve složení budoucích nadějí světové cyklistiky – Campbellová (Trinidad a Tobago), Kolesavová (Bělorusko), Yapurová (Argentina), Corkery (Irsko), Katerberg (Kanada) a Petr Kelemen (Česká republika).

Výsledky smíšené časovky na MS v silniční cyklistice

1. Nizozemsko 38:27, 2. Německo -22 s, 3. Velká Británie -51 s, 4. Itálie -55 s,    5. Francie -1:23 min., 6. Švýcarsko -1:26 min..