Alexander Kristoff: Na prohru se Saganem jsem nezapomněl, chci být mistrem světa


Před dvěma roky na světovém šampionátu v norském Bergenu to pár desítek metrů vypadalo na triumf domácího oblíbence Alexandra Kristoffa, jenže pak se zezadu přiřítil fenomenální spurter Peter Sagan a zkompletoval mistrovský hattrick. Prostě získal třetí zlatou medaili z mistrovství světa v silniční cyklistice. Nor ve službách UAE Emirates chce nyní jezdci Bory – hansgrohe prohru oplatit už příští neděli v Yorkshiru. Alexander Kristoff se na Okolo Slovenska připravoval na světový šampionát.

Alexander Kristoff patří mezi výborné spurtery i klasikáře a na světovém šampionátu není bez šance na velmi dobré umístění. V profesionální kariéře už dosáhl devětasedmdesát vítězství. Poslední při první etapě v Bardejově v koncovce první poloetapy Okolo Slovenska. Z triumfu měl velkou radost. Při svých úspěších dle svých vlastních slov nehledí na to, zda se jedná o vítězství na GrandTour, monumentech nebo takzvaně menších závodech.

„Vždy nastupuji na závod s jediným cílem, prostě vyhrát. Na Slovensku jsem chtěl uspět. V Bardejově jsem využil při první poloetapě hned první šanci, ale pak jsem upadl při časovce. Vlastně už si ani nepamatuji, kdy jsem se takhle naposledy skácel k zemi. A to se přitom říká, že spurteři padají velmi často. Nejsem dobrý časovkář. Věděl jsem, že na nejlepší naberu ztrátu. V Bardejově to byl náročný den. Málokdy během jednoho dne absolvuji podobný dvojboj. Nic se neděje. Přišel jsem o žlutý dres. Budou další etapy a já budu bojovat o další etapové vítězství,“ tvrdil novinářům Alexander Kristoff a ještě netušil, že žádné další etapové vítězství na Slovensku nezíská.

Na slovenské cesty přišel Kristoff v pozici lídra týmu UEA Emirates. „Nešlo ani tak o výsledky, jako o to se co nejlépe připravit na mistrovství světa,“ tvrdil Alexander Kristoff. Okruh i profil trati v Yorkshire vyhovuje podle něho především klasikářům. „Ale znáte to, nemusí být nouze o překvapení,“ řekl Kristoff a dodal, že světový šampionát rozhodnou maličkosti a on se pokusí získat titul mistra světa.

„Závody Okolo Slovenska vhodně zapadly do mého programu. Trať nebyla příliš kopcovitá, ale bylo zde velmi technických úseků. Před světovým šampionátem je to ideální příprava,“ tvrdil dvaatřicetiletý rodák z Oslo.

K duhovému dresu mistra světa byl Alexander Kristoff už vícekrát blízko. V letech 2014 až 2017 skončil vždy v elitní desítce. Nejvíc ho mrzí koncovka šampionátu před dvěma roky. Na domácí půdě byl blízko k triumfu, když ho přespurtoval Peter Sagan. O vítězi tehdy rozhodla až cílová fotografie.

„Stále mě ten závěr mrzí. Peter Sagan v Richmonde, Dauhá i v Bergenu ukázal, že je velký závodník. U nás v Bergenu to zvládl excelentně. Snad ho překonám tentokrát já v Yorkshiru a vrátím mu prohru z domácího prostředí. Bylo by to pro mě pěkné,“ vyjádřil naději cyklista, který se jako malý věnoval fotbalu. Jeho nevlastní otec si ale všiml, že v kolektivním sportu se neprosadí a protože byl nadšenec cyklistiky, posadil vyženěného syna na kolo.

Alexander Kristoff se postupně vypracoval na elitního světového cyklistů. V roce 2014 vyhrál klasiku Milán – San Remo i hamburské WorldTour závody Vattenfall Cyclassic, o rok později i Okolo Vlámska. Vloni vyhrál mezi spurtery nejcennější etapu Tour de France na Elysejských polích. V bodovací soutěži skončil druhý za Petrem Saganem.

Tento rok triumfoval na Gent-Wevelgem, na Okolo Vlámska byl třetí. Vyhrál domácí etapové závody Okolo Norska. „Se sezónou mohu být spokojený. Věřím ale, že jsem ještě neřekl poslední slovo. Je tady světový šampionát,“ tvrdí Alexander Kristoff. Slovensko bylo pro Alexandra Kristoffa před pár dny ještě velkou neznámou. Věděl sice, že ze Slovenska pochází Peter Sagan, ale pod Tatrami se objevil poprvé.

Mistrovství světa v silniční cyklistice 2019 startuje už 22.9.2019. Nezapomeňte tipnout vítěze na našem Facebooku.