Nicola Boem vítězem 10. etapy Gira

nabor

Nicola Boem (Bardiani-CSF) vyhrál po spurtu čtyřčlenné skupinky 10. etapu Gira d’Italia. V růžovém dresu zůstal Alberto Contador.Původně spurterská etapa po volném dni, která neměla být moc zajímavá, přinesla hned několik zvratů.

Únik dne
Únik dne

Hned v úvodu se vytvořil únik, ve kterém bylo 5 Italů. Matteo Busato (Southeast), Alessandro Malaguti (Nippo-Vini Fantini), Nicola Boem (Bardiani-CSF), Oscar Gatto (Androni-Sidermac) a Alan Marangoni (Cannondale-Garmin).

Etapa vedla rovnou za nosem a jezdcům foukal vítr do zad. Ten se stal jedním z hlavních faktorů, který dovedl únik do cíle. Lenost jezdců po volném dni byla znatelná a to i přesto, že 100 kilometrů před cílem měl únik náskok „jen“ 4 minuty. V tuto chvíli musel řešit technický problém Fabio Aru (Astana), ale hned byl zase zpět v balíku. Následně odstoupil Matteo Pelluchi, spurter týmu IAM, který doplatil na pád ve druhé etapě, protože se mu do rány dostala infekce.

Zapůsobila také neochota týmů stahovat náskok. Ten šel jen velmi pomalu dolů a na hraně 20 kilometrů byl rozestup asi 2 minuty. Únik měl velmi dobře našlápnuto, protože spurterské týmy nechaly na čele jet pouze Lotto Soudal a nepomohly jim. To se jim záhy stalo osudným.

Největším rychlíkem v úniku byl jednoznačně Oscar Gatto, ale ten musel 13 kilometrů před cílem měnit kolo a jeho naděje byly pryč. Dále už pokračovala jen čtveřice závodníků. Ta na metě 10 km měla asi 1:20 minuty k dobru. Nedlouho poté se na konci balíku objevili Kanstantsin Siutsou, Mikel Nieve, Vasil Kiryienka a Salvatore Puccio. To bylo podezřelé. Kamery záhy objevily, že i Richieho Porta postihl defekt. Avšak v tuto chvíli měla sestava týmu Sky velmi složitou pozici, protože potřebovali Porta vrátit zpět do balíku. To se jim nepovedlo a Australan ztratil a propadl se za Mikela Landu na 4. pozici.

Mezitím se v úniku rozhořel boj o etapový primát. Po odpadnutí Gatta byl největším favoritem Nicola Boem. Proto při nájezdu na poslední kilometr zaútočil Alan Marangoni. Boem ho však dostihl a dospurtoval si pro etapový vavřín. Balík zaostal „jen“ o 18 vteřin, když ho do cíle přivedl Giacomo Nizzolo.

Top 10. etapy

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Nicola Boem Bardiani-CSF 4:26:16
2 Matteo Busato Southeast ,,
3 Alessandro Malaguti Nippo-Vini Fantini 0:02
4 Alan Marangoni Cannondale – Garmin 0:04
5 Giacomo Nizzolo Trek 0:18
6 Sacha Modolo Lampre-Merida ,,
7 André Greipel Lotto Soudal ,,
8 Luga Mezgec Giant-Alpecin ,,
9 Nicola Ruffoni Bardiani-CSF ,,
10 Davide Appollonio Androni-Sidermac ,,

Celkové pořadí

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Alberto Contador Tinkoff-Saxo 42:58:09
2 Fabio Aru Astana 0:03
3 Mikel Landa Astana 0:46
4 Richie Porte Sky 1:09
5 Dario Cataldo Astana 1:16
6 Roman Kreuziger Tinkoff-Saxo 1:46
7 Rigoberto Uran Etixx-Quick Step 2:10
8 Giovanni Visconti Movistar 2:12
9 Damiano Caruso BMC 2:20
10 Andrey Amador Movistar 2:24

1 komentář

  1. Na serveru Seznam je nová informace o penalizaci Porteho.

Comments are closed.