Nibaliho nástupcem na Kolem Chorvatska je Sivtsov

nabor

Jel se teprve čtvrtý ročník závodu Kolem Chorvatska. Celkem na závodníky čekalo šest etap a více než tisíc kilometrů. Na startu se představili i tři stáje WT Bahrajn Merida, Astana a Trek Segafredo.

První etapa o celkové výměře 226.4 kilometrů z Osijeku do Koprovnice byla až na jeden přejezd druhé kategorie po rovině. Ten byl ale už na 72. kilometru a nemohl tedy narušit plány sprinterům. Ti si dokázali pohlídat čtyřčlenný únik v obsazení Matic Grošelj (Ljubljana), Poli Umberto (Novo Nordisk), Jon Božič (Adria Mobil) a Emil Dima (MSTina – Focus). Na etapové prvenství byli favorizováni jezdci Giacomo Nizzolo (Trek – Segafredo), Andrea Guardini (Bardiani-CSF) Nicolo Bonifazio (Bahrajn – Merida) či Adam Blythe (Aqua Blue Sport), Ten však etapu nedokončil. Nejrychlejší byl Giacomo Nizzolo, druhý vítěz dvou etap v Malajsii Andrea Guardini. Giacomo Nizzolo nakonec dokončil až na pátém místě za Eduardem Grosuem (Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini) a Riccardem Minalim (Astana).

Druhá etapa byla ještě o čtyři kilometry delší a navíc i profilem těžší. K tomu se přidal silný vítr, který způsobil, že se závod musel po více než dvou hodinách na 20 kilometrů neutralizovat. Po restartu etapy se balík spojil a závoďáci zkoušeli znovu útočit. O první útok se postaral Peter Konning z Aqua Blue Sport nebo později Charles Planet (Novo Nordisk) a Ludwig De Winter (WB Aqua Protect Veranclassic). Všechny pokusy byly zmařeny, přestože se peloton v závěru nadělil a dojíždělo se po malých skupinkách. Vítězství oslavil Eduard Grosu z týmu Nippo Vini – Fantini. Druhý byl Nizzolo před krajanem Minalim. Grosu se po etapě převlékal do trikotu lídra závodu.

Čtvrteční třetí etapa byla dlouhá 134 kilometrů a končilo se na nejvyšší hoře pohoří Biokovo Sveti Jure. Třetí den po sobě se dostal do úniku Jon Božič, parťáky mu nyní byli Nick van der Lijke (Roompot), Nicolai Nielsen (Holowesko), Mateo Frankovic (Meridiana) a opět jako v první den Emil Dima. Únik si ale v pelotonu hlídali týmy favorizovaných jezdců, Trek – Segafredo a Bahrajn – Merida. Na úpatí cílového kopce byl únik už téměř eliminován. Ve stoupání byl nejrychlejší Konstantin Sivtsov (Bahrain Merida Pro Team), Pieter Weening (Roompot – Nederlandse Loterij) a třetí dokončil Yevgeniy Gidich(Astana). Bělorus Sivtsov se stal i novým lídrem závodu o osm vteřin před Weeningem.

Čtvrtý den přinesl pořádné překvapení. To se začalo rodit hned se vznikajícím únikem. V mírně zvlněné etapě se očekával hromadný dojezd. Předpokládaný scénář však nevyhovoval italskému závodníkovi ze stáje Bardiani – CSF. Alessandro Tonelli se celý den větral v úniku, dokázal z něj ještě zaútočit a na pásku přivést náskok 12 sekund před pelotonem. To sprinteři si dnes vybrali opravdu špatný den. V závěru etapy se totiž na čele balíku padalo a toho využili Tonelliho týmový kolega Enrico Barbin a Slovinec Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) a dokázali se tak dostat na pódium.

Další den už na jezdce opět čekala těžká etapa s celkem čtyřmi kategorizovanými stoupánimi. V úniku jsme opět mohli vidět Alessandra Tonelliho, Lukasze Owsiana z CCC Sprandi- Polkowice nebo Petra Koninga (Aqua Blue Sport), který posbíral všechny vrchařské prémie a dostal se tak do čela hodnocení této soutěže. Únik byl dnes opět aktivní dokázal se držet před balíkem, i když v něm na špici pracovali borci z Treku – Segafredo. Na čele závodu první zaútočil týmový kolega vítěze předchozí etapy Mirco Maestri (Bardiani CSF) , po něm zaútočili Jonathan Caňareval (Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes) a Federico Zurlo (MsTina-Focus). Skvělou prací ve skupině pronásledovatelů zmařil jejich naděje Lukasz Owsian, který se s pomocí Tonelliho dotáhl na čelo závodu. Vpředu, tak vznikla skupina, která si to rozdala o vítězství. Nejvíce sil si do koncovky dokázal našetřit Manuele Boaro (Bahrajn-Merida), sedm vteřin ztratil Owsian o další tři vteřiny zaostal Tonelli. V balíku se snažil útočit Pieter Weening a dostat, tak Sivtsova pod tlak. Oba nakonec dokončili ve stejném čase a tak se v pořadí celkového hodnocení nic neměnilo.

Poslední den opět prokázali svoje kvality jezdci z italské stáje Bardiani CSF. Stejně jako ve čtvrté etapě dokázali obsadit dvě první místa. První profesionální vítězství si připsal pětadvacetiletý Paolo Simion, druhý skončil Mirco Maestri, na pódiu je doplnil Eduard Grosu.
Červený trikot pro lídra celkové klasifikace uhájil Konstantin Sivtsov, Pieter Weening už se o smazání ztráty na Bělorusa nepokusil navíc další tři vteřiny ztratil. Celkově třetí dokončil jednadvacetiletý jezdec kazašské Astany Yevgeniy Gidich. Zároveň byl nejlepším závodníkem do 25let. Vrchařský trikot uhájil Peter Koning.