Po neuvěřitelném výkonu se na katalánských silnicích radoval De Gendt

nabor

Thomas De Gendt se radoval ve čtvrté etapě závodu Kolem Katalánska poté, co celý den strávil v úniku a stává se i novým lídrem celkového pořadí.

Tato etapa měla původně být královskou a patřit k nejtěžším v celém závodě. Byla ale  rozhodnutím pořadatelů zkrácena a zbavena tří klíčových stoupání včetně toho cílového na Vallter 2000. Hlavním důvodem byly hrozící laviny a také velmi nízké teploty. Nový cíl připadl městu Camprodon.

Clement Chevrier (AG2R La Mondiale), Lluís Mas (Caja Rural Seguros-RGA), Mikel Bizkarra (Euskadi Basque Country-Murias), Pablo Torres (Burgos BH) a také Thomas De Gendt (Lotto Soudal) vytvořili únik dne. Peloton jim však nedával náskok vyšší než tři minuty, a tak se nepředpokládalo, že by dnes někdo z této skupiny slavil vítězství.

De Gendt sbíral body na vrchařských prémiích a zajistil si tak vedení v soutěži o krále vrchařů. Na první prémii se také vzdálil ostatním jezdcům z úniku a pouze Lluís Mas a Mikel Bizkarra se k němu ještě dokázali dotáhnout. De Gendt si také prožil nepříjemnou situaci, kdy špatně odbočil. Mas i Bizkarra však zpomalili a dovolili Belgičanovi navázat opět kontakt.

Na jezdce ještě čekalo stoupání druhé kategorie Port de Collabos, které vrcholilo třináct kilometrů před cílem. De Gendt zde nasadil ostré tempo, na které již nenašli ani Mas ani Bizkarra odpověď. Belgičan tak osamoceně překonal vrchol stoupání. Ale čekalo ho závěrečných třináct kilometrů do mírného kopce.

Za ním se v pelotonu nastupovalo. Odjel Nairo Quintana, Thibaut Pinot, Simon Yates a Matthias Frank. Tato skupina velice dobře spolupracovala a dokázala si na peloton vypracovat více než třicetisekundový náskok. Naopak náskok De Gendta se rychle tenčil. Když byla jeho výhoda již méně než půlminutová, zdála se jeho šance na výhru velmi malá. Ovšem belgický závodník je znám svou velkou vytrvalostí, a tak byl stále schopen držet za sebou všechny favority.

Naproti všem předpokladům nakonec dokázal celou etapu vyhrát a převzít celkové vedení. Skupinu za ním dokázal peloton, především díky týmu Sky, dojet. Yates však ještě dokázal sebrat bonus za druhé místo a Pinot za to třetí.

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 4:13:48
2 Simon Yates (Brit) Mitchelton-Scott 0:00:20
3 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
4 Mathias Frank (Švý) AG2R La Mondiale
5 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team
6 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
7 Maximilian Schachmann (Něm) Quick-Step Floors
8 Egan Bernal (Kol) Team Sky
9 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
10 Bob Jungels (Luc) Quick-Step Floors

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 12:34:54
2 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 0:00:23
3 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe 0:00:27
4 Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott 0:00:29
5 Simon Yates (Brit) Mitchelton-Scott
6 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ 0:00:31
7 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team 0:00:34
8 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida 0:00:35
9 Bob Jungels (Luc) Quick-Step Floors
10 Eduard Prades Reverter (Špa) Euskadi Basque Country-Murias