Nejdelší pyrenejská etapa bude svědčit úniku

nabor

Pět dní, které rozhodnou Tour – nebývale otevřené žluté zápolení, ale také soutěž vrchařů a jezdců do 25 let. Pyrenejská šestnáctá etapa bude velmi důležitá pro mladíky i puntíky. Nakolik zostra se do sebe po volném dni pustí jezdci z čela celkového pořadí, to ukáže až samotný průběh 218 kilometrů dlouhé zkoušky.

Odstartuje se v Carcassonne, kde peloton strávil druhý volný den. Teploty budou atakovat třicítku a možná už na převážně rovinatých úvodních 150 kilometrech (krom dvou „čtyřek“ obsahují 94 km od cíle sprinterskou prémii) přijdou bouřky. Tady by ještě tolik nevadily. V horách bude pravděpodobnost jejich výskytu vyšší a sjezdy se mohou stát opravdovou překážkou. Jinak je dnešní profil sice náročný, ale pro útoky favoritů se vlastně moc nehodí. Dvojici Col de Portet-d’Aspet (5,4 km, 7,1 %, vrchol 62,5 km od cíle) a Col de Menté (6,9 km, 8,1 %, 47 km od cíle) totiž odděluje od nájezdu na poslední prémii dobře 30 kilometrů.

Profil Col du Portillon - 16. etapa Tour de France 2018Přičemž Col du Portillon – na který se pojede ze španělské strany, a budou to jediné „zahraniční“ kilometry letošní Tour – je mezi pyrenejskými velikány trochu popelkou. 8,3 km, 7,1 %, ale konstantnost sklonu přeje spíš tempu než útokům. Součástí závodu byl zatím devatenáctkrát, z toho desetkrát jen jako druhá kategorie a převážně jako předehra před jinými prémiemi. Také proto ještě žádná z etap přes Portillon nezačínala ani nekončila v Bagnères-de-Luchon, lázních pod Pyrenejemi, jež si Tour od roku 1947 velmi oblíbila. Dnes je čeká pětadvacátý dojezd, zítra třicátý start. Klesání sem má 9 kilometrů a průměr -7,3 %. Poslední kilometr je rovný.

16. etapa profil Tour de France 2018Jet 150 kilometrů naplno a utavit domestiky daleko od klíčových kilometrů není právě to, co bychom od sedmihlavého Sky či po formě pátrajícím Movistaru očekávali. Aktivní budou oba týmy nejspíš jen na začátku při regulaci složení úniku, z nějž některé oči top favoritů spatří zase až v cíli. Mluvíme především o jménech jako Adam Yates, Rafał Majka, Warren Barguil, Mikel Nieve, Bauke Mollema, možná Alejandro Valverde. A co Alaphilippe – uhájí aktivně náskok 22 bodů? Nebo zas nechá kolegy nahánět Barguila na rovině?

Od jezdců top 10 raději očekávejme málo, doufejme však v opak (pochopitelně ne za cenu masakru ve sjezdech). Jsou to šachy čtyř famózních tempařů a časovkářů, z nichž dvěma (Thomas, Roglič) chybí s podobnou situací zkušenosti a dvěma (Froome, Dumoulin) může po absolvovaném Giru začít docházet šťáva. Za nimi vyčkávají dravci jako Bardet, Landa, Kruijswijk, Quintana, Fuglsang a Dan Martin. Útočit by chtěli. Ale budou na to mít nohy?

Šestnáctá etapa Tour de France 2018 začíná v 11:30 (nultý kilometr v 11:40). Možná už před půl třetí sprinterská prémie. Po třetí nájezd na Col de Portet-d’Aspet, kolem 16:45 by mělo začít stoupání na Col du Portillon. Dojezd odhadován na 17:20.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 16 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.