Nairo Quintana si dojel pro vítězství a znovu si obléká červený trikot

Desátou etapu pronásledovalo pádové neštěstí, ovšem Nairo Quintana (Movistar) se tomuto neštěstí vyhnul a tak si opět obléká červený dres pro lídra Vuelty. Vrchařskou prémii vyhrál Omar Fraile (Dimension Data).

Start 10. etapy byl nešťastný pro držitele červeného trikotu. Darwin Atapuma (BMC) nešťastně spadl při startu závodu hned po 2 kilometrech, v etapě však pokračoval. Po dalších 13 kilometrech závodu došlo na další pád, tentokrát v pelotonu, který znemožnil start v dalších etapách těmto jezdcům: Kevin Reza (FDJ), Markel Irizar (Trek – Segafredo) a Bartosz Huzarski (Bora – Argon18).

Krátký náskok si udělala pětice jezdců: Davide Malacarne (Astana), Axel Domont (AG2R – La Mondiale), Pierre Rolland (Cannondale – Drapac), Yukiya Arashiro (Lampre – Merida) a Luis Angel Mate (Cofidis), kteří si najeli na peloton 20 sekund.

Nešťastný pád postihl i držitele zeleného trikotu Gianni Meersmana (Etix – Quick Step). Na 41 kilometru peloton dokázal dohnat unikající pětici jezdců.

Skupina 30 jezdců v čele s Gianluca Brambillou (Etixx – Quick Step), kterou postihl pád, se snažila dohnat náskok pelotonu. Tento náskok se velmi rychle snižoval a po půl hodině od pádu se dotáhla k pelotonu.

Na 66 kilometru se skupina 16 jezdců : Ben Hermans (BMC), Victor Camepanerts and Robert Gesink (Lotto NL Jumbo), Dmitryi Gruzdev (Astana), Tobias Ludvigsson (Giant – Alpecin), Fabio Felline (Trek – Segafredo), Jan Bakelants (AG2R – La Mondiale), Egor Silin (Katusha), Louis Vervaeke (Lotto Soudal), Joe Dombrowski, Moreno Moser, Pierre Rolland (Cannondale – Drapac), Omar Fraile (Dimension Data), Vegard Staeke Laengen (IAM Cycling), Luis Angel Mate (Cofidis), José Gonçalves (Caja Rural – Seguros RGA) odtrhla od pelotonu, který zpomalil. Skupina si nahnala odstup od pelotonu 3’07 minuty na 75 kilometru. V průběhu závodu se tento náskok zvětšoval. Na 66 kilometru do cíle byl náskok větší než 5 minut.

10 kilometru před prvním stoupáním se náskok snížil na 4’25 minuty. Omar Fraile (Dimension Data) zaútočil na posledním kilometru stoupání, který měl cíl na vrcholku Alto del Mirador del Fito. Jeho tempu se snažil vyrovnat Luis Angel Mate (Cofidis), ovšem marně. Omar Fraile (Dimension Data) si tak připsal 10 bodů do vrchařské soutěže a posunul se tak na 3. místo, druhý dojel Luis Angel Mate (Cofidis) se šesti body, v celkové vrchařské soutěži je na 4. místě za Frailem, jako třetí dojel Egor Silin (Katusha) se čtyřmi body, jako čtvrtý dojel Vegard Staeke Laengen (IAM Cycling), na posledním bodovaném místě dojel José Gonçalves (Caja Rural – Seguros RGA).

Ve sjezdu spadl Joe Dombrowski (Cannondale – Drapac), Španělská dvojice si udržovala 15 vteřinový náskok od 13 pronásledovatelů. Na 28 kilometru do cíle byl peloton 5 minut od španělské vedoucí dvojice. O 3 kilometry později byla španělská dvojice dohnána 13 člennou skupinou.

Pro sprinterskou prémii si jako první dojel Egor Silin (Katusha), druhý Fabio Felline (Trek – Segafredo) se čtyřmi body, tím se posunul na 4. místo. Pro jeden bod si pak dojel José Gonçalves (Caja Rural – Seguros RGA).

2 kilometry před cílem vedl Nairo Quintana (Movistar), který byl 27 sekund před Chrisem Froomem (Sky), Alberto Contador (Tinkoff) byl 20 sekund za ním.

Nairo Quintana (Movistar) zůstal v čele a tak si dojel pro vítězství v etapě i pro celkové vedení Vuelty. Druhý o 24 sekund později dojel Robert Gesink (Lotto NL Jumbo) a třetí Chris Froome (Sky) o 25 sekund.

[cyklostat id=“Vuelta-a-Espaa“ etapa=“10″ rok=“2016″ nadpis=“Vuelta 2016, pořadí 10. etapy“]