Nahoru a dolů Alpami

nabor

Hned po pauze bude peloton čelit jedné z královských etap letošního Gira, která obsahuje i legendární Mortirolo. Dojezd na „trojku“ v Aprice bude proti němu jen nevinnou hrátkou.

Od začátku to bude do kopce a závodníci na „dvojce“ Campo Carlo Magno jen o kousek minou minulý dojezd, Madonna di Campiglio. Celkově na ně čeká 174 kilometrů s pěti vrchařskými prémiemi, přičemž zdaleka nejtěžší bude Passo del Mortirolo, vrcholící 33,3 kilometrů před páskou. Mortirolo se pojede z Mazzo di Vatellina, při průměru 10,5 % a 12,4 kilometrech délky jde o jedno z vůbec nejtěžších stoupání, s nimiž se lze na Grand Tours setkat. Po sjezdu vede trasa z Edola zpět na už před Mortirolem zdolávanou prémii třetí kategorie v cílovém městečku.

Počasí by mělo být podobné jako v neděli, teploty ke dvacítce, převaha oblačnosti, možnost vyjasnění i přeháněk. V nejvyšších nadmořských výškách pochopitelně nutno několik stupňů tepla odečíst.

16. etapa Gira je označována za královskou
16. etapa Gira je označována za královskou

Dnešní etapa je otázkou strategie. Volnost může dostat únik, Mortirolo s sebou ale nese velkou prestiž a nabízí také možnost udělat velké časové rozdíly, ačkoli není posledním stoupáním v etapě. Útočit se poté dá i v dlouhém sjezdu. Nejvíce bude záležet na taktice Astany, která může myslet na maglia rosa, navýšení náskoku Arua na ostatní, posun Landy do top 3 i pasivně vyčkávat. Buďme znovu zvědaví i na Amadora a celkově Movistar, který má ve hře ještě Viscontiho (9. celkově) a Intxaustiho (lídr mezi vrchaři).

Pokud bychom měli jmenovat tři favority z celkového pořadí, budou to patrně Aru, Landa a Contador. Mimo špici celkového pořadí je pole mnohem širší, jmenujme Reichanbacha, Kruijswijka, Hesjedala, Zakarina, Pirazziho, Van den Broecka, Urána… Tím se také dostáváme k poslední klíčové otázce: nakolik je dnešek důležitý pro modrý dres? Na jednu stranu spousta prémií a Mortirolo. Na druhou stranu hodně vrchařiny za relativně málo muziky, zatímco 18., 19. a 20. etapa nabízí body v koncentrovanější podobě. A znovu – co Astana? Pokud bude chtít dres pro nyní druhého Landu, není kdo by ji zastavil.

Vzhledem k těžkému terénu začíná etapa již v 11:55. Na Mortirolo se začne stoupat asi kolem půl čtvrté. Odhady dojezdu se pohybují ve škále 16:51 – 17:36.