MS v dráhové cyklistice – den první

nabor

První den MS v dráhové cyklistice, které se letos koná ve Velké Británii, přesněji v jejím hlavním městě Londýně, přinesl pro české barvy poměrně solidní výsledek, který vybojoval ve scratchi Vojtěch Hačecký, který skončil na šestém místě.

První den byl ve znamení kvalifikací, takže finálových závodů bylo po skrovnu. První z nich byl scratch mužů, ve kterém měla Česká republika své želízko. Ač měl Vojtěch Hačecký startovat pouze v madisonu, tak se své role vůbec nezalekl. V závodě si počínal zpočátku velice defenzivně a nebyl prakticky vidět. Poté ujela první skupina jezdců a získala kolo navíc. Ve druhé skupině se již český závodník objevil a vrátil se do hry o medaile. Totéž se opakovalo několik kol později. Asi 7 kol před cílem mělo 6 závodníků kolo navíc a reálnou šanci na medaile.

Bohužel našemu závodníkovi ztuhly nohy a tak se do závěrečného sprintu o medaile nezapojil. I tak vybojoval nádherné šesté místo. Vítězství vybojoval Sebastián Mora ze Španělska, druhý byl Mexičan Ignacio Prado a třetí Švýcar Claudio Imhof.

Týmový sprint mužů podle očekávání vyhráli Novozelanďané, kteří v souboji o zlato porazili Holanďany. Třetí místo patří Německu, které bylo v souboji o bronz úspěšnější než tým Francie.

Ve stíhacím závodě žen se rovněž nekonalo žádné překvapení. Jako obhájkyně do jízd vstupovala Rebecca Wiasaková a svůj úkol splnila na sto procent a znovu si na krk pověsila kov nejcennější.

Nejkontroverznější rozdělení medailí padlo v týmovém sprintu žen. V kvalifikaci byly nejrychlejší Číňanky, druhý čas patřil Ruskám a tak si to tyto dva národy rozdaly i o zlato. V přímém souboji byla Čína úspěšnější. Jenže rozhodčí tuto asijskou velmoc diskvalifikovali pro nepovolené střídání a tak nejcennější kov putuje do Ruska. V boji o třetí místo byly o něco rychlejší Němky. Na čtvrté Australanky medaile nezbyla.

Výsledky mistrovství světa v dráhové cyklistice:

Scratch mužů: 1. Mora (Šp.), 2. Prado (Mex.), 3. Imhof (Švýc.), …6. V. Hačecký.

Týmový sprint mužů – finále: Nový Zéland (Mitchell, Webster, Dawkins) 43,257 – Nizozemsko 43,469, o 3. místo: Německo 43,536 – Francie 43,577.

Stíhací závod žen – finále: Wiasaková (Austr.) 3:34,099 – Wojtyrová (Pol.) 3:41,904, o 3. místo: Foremanová-Mackeyová (Kan.) 3:36,055 – Winderová (USA) 3:39,902.

Týmový sprint žen – finále: Rusko (Šmelevová, Vojnovová) 32,679 – Čína diskvalifikována, o 3. místo: Německo 32,740 – Austrálie 32,871