MS v dráhové cyklistice – den pátý


Poslední den patřil ženskému Omniu, sprintu, mužskému Keirinu, ale především Madisonu mužů. V Keirinu se představil Pavel Kelemen v Madisonu Martin Bláha a Vojtěch Hačecký.

Laura Trott, která měla po včerejším eliminačním závodě stejně bodů jako Sarah Hammer, se ale nakonec po dvou disciplínách pátého dne dostala do vedení s náskokem dvanácti bodů. Rozhodovat se tak mělo v závěrečné bodovačce. V bodovacím závodě se náskok Trottové navýšil na 18 bodů. Sarah Hammer nakonec skončila až třetí, v bodovacím závodě se před ní dostala ještě francouzská závodnice Laurie Berthon.

Mužský Keirin vyhrál Joachim Eilers. V posledním spurtu porazil o galusku Eda Dawkinse. Třetí dojel závodník z Malajsie Azizulhasni Awang. V Keirinu jsme viděli i jednu českou účast. Pavel Kelemen, který se považuje i za černého koně olympijského závodu. Na mistrovství světa se mu příliš nedařilo. Obsadil jedenácté místo.

Ve finále ženského sprintu se utkalo čínské duo Čung Tchien-š‘ a Lin Ťün-chung. První jmenovaná zvítězila v obou jízdách a stala se tak mistryní světa.

Největší událost dne představoval bodovací závod dvojic, tzv. Madison. Hlavními hvězdami byla dvojice Bradley Wiggins a Mark Cavendish. Po polovině na svém kontě měli sice ze všech nejvíce 17 bodů, ale vedoucí dvojici se podařilo vsadit okruh. Jenže Bradley Wiggins nastoupil a poodjel ostatním, Cavendish dojel vedoucí dvojici a rázem byli v obrovské výhodě. Tuto výhodu již neztratili a nasbírali 21 bodů, před druhým francouzským kvartetem (Morgan Kneisky a Benjamin Thomas) se 14 body. Vítěz mužského omnia Fernando Gaviria se poroučel k zemi. V tomto závodě se představila i naše druhá česká účast. Martin Bláha a Vojtěch Hačecký si dělali i medailové ambice. Ovšem závod jim příliš nevyšel a skončili osmí.

Bradley Wiggins a Mark Cavendish

Výsledky mistrovství světa v dráhové cyklistice:

Omnium žen: 1. Trott (Brit.), 2. Berthon (Fra.), 3. Hammer (USA)

Keirin mužů: 1. Eilers (Něm.), 2. Dawkins (Nzl.), 3. Awang (Mal.)

Sprint žen: 1. Čung Tchien-š‘ (Čín.), 2. Lin Ťün-chung (Čín.), 3. Vogel (Něm.)

Madison mužů: 1. Bradley Wiggins/Mark Cavendish (Brit.), 2. Morgan Kneisky/Benjamin Thomas (Fra.), 3. Sebastian Mora Vedri/Albert Torres Barcelo (Špa.)