MS v dráhové cyklistice – den druhý a třetí

Na mistrovství světa v dráhové cyklistice byly na programu disciplíny druhého a třetího dne. Ve druhém dni měla Česká republika ve hře několik závodníků, žádný z nich na cenný kov nedosáhl, jenže ani vyloženě nezklamal. Třetí den byl ve hře pouze veterán Bláha.

Největšího úspěchu druhého dne dosáhla Jarmila Machačová, která o jedno místo vylepšila umístění Vojtěcha Hačeckého, neboť získala páté místo ve stejné disciplině jako její mužský kolega. Jak sama Machačová po závodě přiznala:“Před závodem bych byla spokojená, ale podle vývoje jsem medaili cítila strašně blízko. S odstupem času umístění asi docením, teď jsem však zklamaná„. Vítězství na londýnském oválu urvala domácí Laura Trottová, druhá byla Holanďanka Kirsten Wildová, třetí Kanaďanka Stephanie Roordaová.

Další čeští závodníci byli k vidění v disciplině zvané kilometr s pevným startem. Tomáš Bábek a Robin Wagner se v celkovém pořadí seřadili za sebe. Bábkovi chyběli jen desetiny na 3. místo, ale v silné konkurenci ani sedmé místo není k zahození. To Robin Wagner na tom byl, co se času týče, hůře, ale i pro něj je jistě osmé místo slibné. Z vítězství se radoval Němec Joachim Eilers.

Ve stíhacím závodě družstev vypálila Austrálie rybník domácím Britům, kteří měli v sestavě mimo jiné olympijského vítěze v časovce a vítěze Tour de France 2012 v jedné osobě Bradleyho Wigginse.

Třetí den

Z třetího dne stojí za zmínku pouze finálové jízdy. Mužský sprint či omnium jsou přibližně ve své polovině a vítěze budeme znát v příštích dnech.

Dnes začaly ženy, které si to rozdaly na 500 metrech s pevným startem. Nejlepšího času dosáhla Ruska Anastasija Vojnovová, která druhou Lee Wai Sze z Hong Kongu předčila o téměř sekundu. Třetí byla Holanďanka Elis Ligtleeová.

Druhou disciplinou žen byla týmová stíhačka. Do finálového boje se dostaly zámořské týmy – USA a Kanada. Na domácí tým zbyl pouze boj o bronzovou medaili, který zvládl a Novozelanďanky předjel o 4 vteřiny. Ve finálovém souboji byla nakonec úspěšnější země prezidenta Obamy. Na Kanaďanky zůstal pouze stříbrný kov.

Mužský stíhací závod ovládl nečekaně Ital Filippo Ganna, tento teprve devatenáctiletý mladíček všechny překvapil a nakročil do světa velké cyklistiky a jistě o něm v budoucnu ještě uslyšíme. Druhý byl Němec Domenic Weinstein, až třetí místo zbylo na domácího Andyho Tennanta.

Posledním finálovým závodem byl bodovací závod můžu. V něm se představil i český borec Martin Bláha. Průběh závodů byl jak na houpačce. Do vedení se dostal Francouz Benjamin Thomas, jenže až do cíle si body pro vítězství nedovezl, zejména proto, že měl těsně před koncem pád a v jednom z bodovaných sprintů se nemohl zúčastnit. Chvíli vedl i Rakušan Andreas Graf, který málem sjel peloton o kolo. Před závěrečným sprintem ještě Graf vedl, domácí Jonathan Dibben na něj ztrácel 4 body. Jenže Brit v zavěrečném kole prolétl okolo Francouze Thomase neuvěřitelnou rychlostí a projel páskou jako první. Graf získal v součtu stejně bodů jako Dibben, ale pořadí určilo pořadí na pásce, tedy v cíli. Britové tak mohou slavit druhé zlato.

Výsledky druhého dne:

Muži:
Kilometr s pevným startem:
1. Eilers (Něm.) 1:00,042, 2. Bos (Niz.) 1:00,461, 3. Lafargue (Fr.) 1:01,581, …7. Bábek 1:01,962, 8. Wagner (oba ČR) 1:02,206.

Stíhací závod družstev – finále: Austrálie (Welsford, Hepburn, C. Scotson, M. Scotson) 3:52,727 – Británie (Dibben, Clancy, Doull, Wiggins) 3:53,856, o 3. místo: Dánsko (Hansen, Larsen, Madsen, Von Folsach) 3:55,936 – Itálie 3:58,262.

Ženy:
Keirin:1. Vogelová (Něm.), 2. Mearesová (Austr.), 3. Jamesová (Brit.).
Scratch:1. Trottová (Brit.), 2. Wildová (Niz.), 3. Roordaová (Kan.), ...5. Machačová (ČR).

Výsledky třetího dne:

Bodovací závod mužů: 1. Dibben (Brit.) 48, 2. Graf (Rak.) 48, 3. De Ketele (Belg.) 43, …16. Bláha -20.

Stíhací závod – finále: Ganna (It.) 4:16,141 – Weinstein (Něm.) 4:18,275, o 3. místo: Tennant 4:18,301 – Doull (oba Brit.) 4:18,476.

Ženy: 500 m s pevným startem: 1. Vojnovová (Rus.) 32,959, 2. Lee Wai Sze (Hong.) 33,736, 3. Ligtleeová (Niz.) 33,760.

Stíhací závod družstev – finále: USA (Hammerová, Catlinová, Dygertová, Valenteová) 4:16,802 – Kanada 4:19,525, o 3. místo: Británie 4:16,540 – Nový Zéland 4:20,225.