Movistar poslal závěrečnou smrští do vedení Castrovieja

nabor

Dlouho to vypadalo na překvapivé vítězství Cannondalu, nakonec však výhra zůstala na domácí půdě. Tým Movistar prosvištěl zejména druhou polovinu trati v parádním tempu a vedle zisku sekund pro Quintanu pronajal červený dres výtečnému španělskému časovkáři Castroviejovi.

Vuelta začala za příznivého slunného počasí v poněkud netypické lokaci – přímo nad umělou vodní plochou ve městě Jerez de la Frontera – v trochu netypickém čase 19:04 a dosud zcela netypickým úkazem na poli Grand Tour: africkým týmem, konrétně tedy jihoafrickou stájí MTN-Qhubeka, která se tím stala vlajkovou lodí černého kontinentu mezi elitou. Zanedlouho v dresu Europcaru došlo i na další dva Afričany, Eritrejce Berhaneho a Namibijce Cravena.

Naopak největší favorité ještě chystali svalstvo a plíce na výkon, který však mohla snadno zastínit jakákoli chyba na klikaté mapě městské trasy. Tu z prvních týmů nejlépe zvládl Giant – Shimano a čekalo se, co předvede australská Orica – GreenEdge. Favorité ovšem nespolupracovali zcela dokonale a přesvědčili se, co znamená rčení „každá vteřina se počítá“, když je chvíli po dojetí na čele vystřídala Saganova armáda z Cannondalu a to o pouhé čtyři desetiny.

Kolem osmé se na „místo činu“ vrátil Adam Hansen. V Čechách žijící Australan odstartoval desátou Grand Tour v řadě a jeho cíl je jednoznačný – jako vždy dojet. Poté přišla řada jednak na „Skyborgs“ a pak také na tým Tonyho Martina, tedy Bakalovu Omegu. Právě druhý jmenovaný tým útočil na vítězství, na vyrovnaném čele však i pět sekund ztráty znamenalo až čtvrté místo. A tak se mohl radovat poslední startující domácí Movistar. Ještě na mezičase ztráceli pět vteřin, asi i motivace daná informacemi z rádia ale přiměla tmavě modré barvy k nebývalé parádě a zisku šesti sekund k dobru v cíli. Druhý Cannondale, třetí Orica. Závod vede bez časového odstupu Castroviejo.

Výsledky 1. etapy

1 Movistar Team 0:14:13
2 Cannondale 0:00:06
3 Orica-GreenEdge
4 Trek Factory Racing 0:00:09
5 Omega Pharma-Quickstep 0:00:11
6 Giant-Shimano 0:00:16
7 Belkin 0:00:19
8 Tinkoff-Saxo
9 BMC Racing 0:00:21
10 Lampre-Merida 0:00:25

Celkové pořadí po 1. etapě

P.JezdecTýmČas
1 Castroviejo JonathanMovistar Team14:13
2 Valverde AlejandroMovistar Team,,
3 Amador AndreyMovistar Team,,
4 Erviti ImanolMovistar Team,,
5 Moreno JavierMovistar Team,,
6 Quintana NairoMovistar Team,,
7 Izagirre GorkaMovistar Team,,
8 Malori AdrianoMovistar Team0:04
9 Herrada JoséMovistar Team0:06
10 Caruso DamianoCannondale ,,