Momenty desetiletí – Šampion jednoho útoku

nabor

Druhé desetiletí dvacátého prvního století, druhého tisíciletí je minulostí a my vybrali 50+1 největších momentů za toto uplynulé období. Každou středu v 10:00 vám jeden z těchto momentů odhalíme a podíváme se společně na mýtické bitvy, výhry a příběhy, které dokáže napsat jen cyklistika.

Měla to být bombastická, velkolepá Tour, bitva titánů. Sešla se tu „Velká čtyřka“ Froome, Quintana, Contador a Nibali. K tomu Francouzi Barguil, Rolland, Pinot, Bardet a Péraud, Španělé Rodríguez a Valverde, Američan Garderen, Nizozemci Gesink, Kelderman, Mollema, Ir Martin, Kolumbijec Uran nebo Švýcar Frank.

Menu vskutku excelentní, k tomu start v Nizozemsku, větrné etapy, Mur de Huy, kostky, týmová časovka, Aspin, Tourmalet, Aspet, Plateau de Beille, Col de la Croix de Fer, La Toussuire a Alpe d´Huez. Organizátoři připravili výbornou trasu, ale po závodě se na vítěze Chrise Frooma snesla kritika, byl označen za šampióna z nouze a šampióna jednoho útoku. Co se tento rok na Tour upeklo?

Celý žlutý kolotoč začal v Utrechtu časovkou a prvním lídrem se stal Rohan Dennis. Hned další etapa do Neeltje Jans byla mokrá, a hlavně ovlivněná bočním větrem. Útok týmů Sky, Etixx a Tinkoff způsobil problém velké řádce favoritů a ztrátu nenabrali jen Uran, Contador, Garderen, Barguil a Froome. Novým lídrem byl rázem Fabian Cancellara, vítězem etapy se stal André Greipel.

Třetí etapa, finiš na slavné Mur de Huy. Ještě před ní přišel těžký pád a na zemi se ocitl i Fabian Cancellara. Závod byl na několik minut neutralizován, než se opět kolotoč roztočil. Švýcar ve žlutém trikotu byl značně otřesen a po etapě odstoupil. Mezitím na čele zaútočil Joauqim Rodríguez (Katusha) a na Mur de Huy vyhrál. Druhý dojel Chris Froome a oblékl žlutý dres.

Další den a další převlékání. Etapa přes kostky do Cambrai a Tony Martin (Etixx-Quick Step) byl první v cíli a šel do žlutého. Oproti předchozí sezóně se tentokrát většina favoritů dokázala uhlídat a ztráty nabrali jen Rolland s Pinotem.

Pátá etapa proběhla v klidu, ale ta šestá znovu přinesla velké drama. Únik vytvořila trojice Perrig Quémeneur (Europcar), Kenneth Van Bilsen (Cofidis) a Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka). Povedlo se jim ujet o 12 minut, ale balík měl situaci pod kontrolou a únik včas pohltil. Daniel Teklehaimanot sbíral poctivě body na vrchařských prémiích a jako první Eritrejec oblékl cenný trikot na podniku Grand Tour.

Jenže následovalo drama. Kilometr před cílem spadl muž ve žlutém, Tony Martin. Do kolize se zapletl i obhájce prvenství Vincenzo Nibali. Peloton byl rozdělen a situace využil Zdeněk Štybar. V nejprudším místě stoupání do Le Havre zaútočil a vybudoval si náskok. Za ním se všichni zastavili a nikdo nebyl ochotný rodáka ze Stříbra sjíždět. Zdeněk Štybar tak po 14 letech vybojoval etapový triumf pro Českou republiku.

Tony Martin projel cílem s podporou svých týmových kolegů a v cíli oznámil, že odstupuje. Další den se jelo bez žlutého trikotu, který v tu chvíli virtuálně držel Chris Froome, ale kvůli solidárnosti s Tonym Martinem ho další den nevezl.

Do volného dne už se větší drama neudálo. Sedmou etapu vyhrál Mark Cavendish, další den finiš na Mur-de-Bretagne a vítězství Alexise Vuillermoze a triumf BMC v týmové časovce.

Po volném dni přišla první horská etapa na La Pierre-Saint-Martin. Movistar se rozhodl režírovat etapu, kontroloval únik, a i první kilometry závěrečného stoupání. Povedlo se jim zničit většinu soupeřů, včetně Vincenza Nibaliho. Jenže tým Sky držel a měl v čele stále čtveřici – Poels, Thomas, Porte a Froome, která se usadila na čelo místo Movistaru a ještě navýšila už tak smrtící tempo. Postupně se skupina favoritů cedila, až na čele zůstala jen trojice Porte, Froome a Quintana. V tu chvíli žlutý muž útočí a kolumbijský sok nestačí. Svoji sólovou jízdu Froome dotáhl a projel cílem o minutu dřív než Porte, třetí skončil Quintana. Svět byl zdrcen, jezdci Sky zničili celé startovní pole a zabili celou Tour de France.

V dalších dvou pyrenejských etapách se favorité hlídali a v celkovém pořadí nedošlo k žádné změně. Pokaždé dostal prostor únik a radovali se nejprve Rafal Majka a poté Joaquim Rodríguez. V této etapě skvěle zajel i Jan Bárta, který skončil šestý. Z Pyrenejí se pokračovalo dále zvlněným terénem. Etapa do Rodez taktéž nepřinesla změny v celkovém pořadí, diváci mohli sledovat pouze mistrně zvládnutý spurt Grega Van Avermaeta, který pokořil Petra Sagana.

To etapa 14. z Rodez do Mende mezi favority drobné mezery nadělala, ale důležitější bylo to, co se stalo v boji o etapu. Do úniku se dostalo několik velkých jmen jako Van Avermaet, Sagan, Pinot, Bardet, Simon Yates nebo Rigoberto Uran. Před cílem v Mende se tyčilo stoupání Côte de la Croix Neuve, které měřilo jen 3,1 kilometru, ale s průměrem přes 10 %. Velmi aktivní zde byl Romain Bardet, který se snažil zapomenout na nevydařenou Tour etapovým úspěchem. To si nenechal líbit Thibaut Pinot, který měl identický úmysl jako jeho sok.

Společně přejeli vrchol stoupání, ale do cíle zbývalo dlouhých 1 400 metrů. Francouzi nespolupracovali a velmi brzy se za nimi zjevil v tu dobu na Tour ještě nezvyklý dres. Byl to dres prokontinentálního týmu MTN-Qhubeka a v něm navlečený Steve Cummings. Zkušený Brit okamžitě padl do čela a skvělým časovkářským umem a technikou dokázal za svým zadním kolem vytvořit mezeru, kterou dvojice Pinot-Bardet nedokázala zacelit. Po etapě se vzájemně osočovali, čí to byla chyba, ale svět oslavoval fenomenální výkon Steva Cummingse. Skvělý výsledek pro MTN-Qhubeka, navíc v den, kdy se v Jihoafrické republice slaví Den Nelsona Mandely, největší svátek roku, korunovaný úspěchem ve Francii.

Po spurterské etapě přišel den šestnáctý a další klasikářský souboj s finišem do Gapu. Tato etapa byla rovněž památná několika momenty. Skvělá sólojízda za výhrou v podání Rubéna Plazy, útoky ve sjezdu Petra Sagana a mezi favority Vincenza Nibaliho, ale také problémy, kdy z cesty vyjeli Alberto Contador a Chris Froome. O chvíli dříve navíc Warren Barguil nedobrzdil a sestřelil Gerainta Thomase, který z hrůzostrašně vypadající kolize vyvázl nezraněn a v závodě mohl pokračovat.

Další emotivní finiš přinesla etapa na Pra-Loup. Souboj Quintana vs. Froome znovu skončil nerozhodně. Ze závodu odstoupil průběžně třetí muž pořadí Tejay Van Garderen. Z výhry se radoval únik. Po fantastickém výkonu byl v cíli první Simon Geschke, do té doby loajální domestik, v pelotonu výrazný především svým mocným plnovousem. Nyní vyhrál etapu na Tour de France, opravdovou horskou zkoušku proti borcům jako Urán, Pinot, Kruijswijk, Roche, Majka nebo Adam Yates. Před Tour si připsal vítězství v etapě na Critériu International v roce 2011 a v roce 2014 ovládl GP du canotn d´Argovie. Nyní stanul na pódiu na Tour de France jako etapový vítěz a neubránil se slzám.

Další den a stejný výsledek. Souboj dvou nejlepších Froome x Quintana dopadl znovu nerozhodně. Svoji Tour de France etapovým vítězstvím alespoň trochu zachránil Romain Bardet.

Důležitá byla etapa s pořadovým číslem 19. s finišem na La Toussuire. Před ním ještě čekal další gigant Col de la Croix de Fer a další kontraverzní moment. Vysoké tempo v čelní skupině, ta je potrhaná a Chris Froome má problém, Vincenzo Nibali se ohlédne a zaútočí. Froome ho po etapě osočil z nesportovního chování, Nibali se brání tím, že nevěděl, co se stalo. Každopádně Žralok z Messiny odjel a mířil za etapovou výhrou. Froome se dotáhl zpět ke Quintanovi, ale ve stoupání na La Toussuire stoupali osamoceni a 5 kilometrů pod vrcholem se Kolumbijec zvedl a poprvé v ročníku zlomil odpor Chrise Fromma. V cíli je dělilo 30 vteřin, Nibali se díky výhře posunul na čtvrté místo celkově.

Poslední etapa, která mohla něco změnit byla etapa 20. Mělo se jet přes Télegraphe a Galibier, ale počasí to nedovolilo, pořadatelé zvolili radši znovu přejezd Col de la Croix de Fer, ale finále na Alpe d´Huez zůstalo. A nachystalo velkolepé finále celého ročníku.

Už na Col de la Croix de Fer rozjel Movistar totální cyklistiku a duo Valverde-Quintana se zbavilo všech soupeřů. Ve sjezdu Chris Froome, společně s Vincenzem Nibalim, svoji situaci zachránil a skupina se znovu rozrostla. Při nájezdu do Alpe d´Huez potkal defekt Vincenza Nibaliho a Ital byl ze hry, jelikož Movistar reagoval zvýšením tempa. Quintana zaútočil, Richie Porte zareagoval, ale Chris Froome pomaleji. I druhý Quintanův útok se povedlo domestikům Chrise Frooma pokrýt, ale Brit neprožíval dobrý den.

Útočili další jezdci, včetně Thibauta Pinota, jehož cílem byl etapový triumf. Za ním to byl Valverde, který dokázal odjet a chvíli poté potřetí a následně počtvrté i Quintana. Čtvrtý útok byl úspěšný a Kolumbijec zlomil odpor týmu Sky. Navíc měl před sebou Valverdeho a ještě před nimi jedoucího Winnera Anaconu, který útočil s Pinotem. Valverde i Anacona odváželi Quintanu od Frooma, ten trpěl a bojoval sám se sebou. Před Quintanou zlikvidoval všechnu konkurenci Pinot a dojel si pro obrovský triumf, Francouz zvítězil na legendárním stoupání. Osmnáct vteřin za ním projel cílem Nairo Quintana a věděl, že jeho snaha byla marná, protože Froomovi se dařilo limitovat ztráty a udržel si náskok 72 vteřin.

Jak by asi Tour de France vypadala nebýt obrovských rozdílů na větru ve druhé etapě? Na kdyby se v cyklistice nehraje a Chris Froome si dojel pro druhý titul z Tour de France. Nairo Quintana skončil znovu druhý a třetí skončil Alejandro Valverde. Vincenzo Nibali nakonec dokázal vybojovat alespoň 4. místo. Alberto Contador byl jen stínem jezdce z Gira a celkem nenápadně si dojel pro pátou příčku. Úspěšná Tour to byla i pro Českou republiku, když Zdeněk Štybar vyhrál etapu a v únicích byl vidět Jan Bárta a v pelotonu zodpovědně pracovali jak Roman Kreuziger, tak Leopold König. Vidět byl tradičně i Peter Sagan, který byl v Paříži vyhlášen největším bojovníkem závodu.

 

 

Datum Moment Datum Moment
01.01.2020 Spartakovo jaro 24.06.2020 Šampion jednoho útoku
08.01.2020 Hektické Giro a dominující Liquigas 01.07.2020 Časovkář málem králem
15.01.2020 Tour rozhodnutá od kulatého stolu 08.07.2020 Jezdec z úniku si podmanil Roubaix
22.01.2020 Ardenský triple 15.07.2020 Prosněžená La Doyenne
29.01.2020 On to snad dokáže! 22.07.2020 Žralok udeřil v hodině dvanácté
05.02.2020 Ofenziva na Galibieru 29.07.2020 Běžecký den na Mont Ventoux
12.02.2020 Vítěz s osmiletým zpožděním 05.08.2020 Zlaté loučení a dramatické pády
19.02.2020 Král klasik 12.08.2020 Contador s Quintanou zničili Frooma
26.02.2020 Tak blízko a přitom tak daleko 19.08.2020 Drama do posledních metrů
04.03.2020 Kdo tu vlastně velí? 26.08.2020 K severské trojkoruně nechybělo mnoho
11.03.2020 Spurterské eso na olympijské zlato nedosáhlo 02.09.2020 Famózní sólo belgického šampióna
18.03.2020 Velkolepý návrat 09.09.2020 Valverde vystřelil Šíp hned pětkrát
25.03.2020 Sněžná bitva s nečekanou koncovkou 16.09.2020 Holanďan si podmanil Itálii
01.04.2020 Chyť mě, když to dokážeš 23.09.2020 Historický double
08.04.2020 Italské martyrium 30.09.2020 Poslední výstřel El Pistolera
15.04.2020 Stý ročník s rekordním českým zápisem 07.10.2020 Třikrát v řadě
22.04.2020 Čtyřicátník šampiónem 14.10.2020 Kandidát na „šestý monument?“
29.04.2020 Valverdeho „zrada“ 21.10.2020 Francouzská hra o sekundy
06.05.2020 Spartakus potřetí dobývá Belgii 28.10.2020 Monumentální Vincenzo Nibali
13.05.2020 Zmatek rozhoduje Giro 04.11.2020 Osmdesátikilometrový zápis do historie
20.05.2020 Nibaliho One Man Show 11.11.2020 Velšský král Francie
27.05.2020 Závod druhé šance 18.11.2020 Na stará kolena to vyšlo
03.06.2020 Tristní přesilovka Quick-Stepu 25.11.2020 Neuvěřitelný počin neuvěřitelného jezdce
10.06.2020 V hlavní roli počasí 02.12.2020 Když padají trakaře
17.06.2020 Pistolerův koncert 09.12.2020 Apokalypsa v Harrogate