Mistrem Evropy se v Mnichově stal Fabio Jakobsen

nabor

Jeden z nejlepších sprinterů současnosti Fabio Jakobsen (Nizozemsko/Quick-Step Alpha Vinyl) potvrdil skvělou formu a stal se novým mistrem Evropy. Ve spurtu porazil Arnauda Démara (Francie/Groupama-FDJ) a Tima Merliera (Belgie/Alpecin-Deceuninck). 

Letošní šampionát „starého kontinentu“ hostilo Německo, konkrétně největší spolková země Bavorsko a její metropole Mnichov. Pořadatelé si připravili 208 kilometrů dlouhou trasu s finálovými rovinatými okruhy centrem města.

Ostatní reprezentace chtěly překazit dominanci Italů, kteří ovládli poslední čtyři ročníky (Trentin, Viviani, Nizzolo, Colbrelli) a nutno říci, že konkurence se sešla pořádná. Na startu stáli například Fabio Jakobsen (Nizozemsko), Tim Merlier (Belgie), Pascal Ackermann s Philem Bauhausem (oba Německo), Alexander Kristoff (Norsko), Arnaud Démare (Francie), Sam Bennett (Irsko) nebo Mads Pedersen (Dánsko). I Italové přijeli se sestavou s Vivianim, Trentinem, Dainesem nebo Gannou.

Hned po startu odjela silná dvojice Silvan Dillier (Švýcarsko) a Lukas Pöstlberger (Rakousko). Zkoušeli se k nim připojit i závodníci z menších výběrů jako Albánie, Kosovo nebo Litva, ale nedostali šanci.

Rovinatý profil nenabízel příliš šancí k útokům, ale Italové měli plán a přibližně v polovině zkoušel útočit Matteo Trentin. K němu se připojilo několik závodníků, ale tyto pokusy neměly dlouhého trvání.

Poté se situace znovu uklidnila, ale přišla pohroma pro domácí výběr, když Pascal Ackermann, 46km před cílem zavadil o bariéru, spadl a jeho závod byl u konce. Němcům tak ve hře zůstal jen Phil Bauhaus.

Cesta Dilliera s Pöstlbergerem skončila 27 kilometrů před cílem, kdy si oba vzájemně gratulovali, poplácali se po zádech a závod dojeli v poklidu. Peloton se mezitím už plně soustředil na hromadný finiš.

Při nájezdu do posledních deseti kilometru výrazně zvedli tempo Francouzi, které na čele rychle doplnili Němci, Belgičané, Nizozemci a další výběry, což způsobilo velký zmatek, jelikož jezdci při tomto závodě nevezli vysílačky.

Toho zkusil využít vynikající časovkář ze Švýcarska Stefan Bissegger, který si velmi chytře nadjel v jedné z šikan a tři kilometry před cílem zkusil ujet, peloton reagoval rychle.

Nakonec ho dokázali zlikvidovat Nizozemci s Francouzi. Tyto výběry měly, spolu s Belgičany, nejlepší rozjížděcí vlaky, až do chvíle, kdy se na čele zjevil Filippo Ganna a za ním další čtyři Italové a dovedli celou skupinu do posledního kilometru.

Italové se nechali překrýt Belgičany a Merlier otevřel spurt jako první. Jenže za ním se schovali Danny Van Poppel s Fabiem Jakobsenem a lídr Nizozemska využil práce ostatních a dojel si pro jasné vítězství. Druhý byl v cíli Arnaud Démare a třetí Tim Merlier. Nejlepším Čechem byl 20. Dominik Neuman.