Michael Matthews zvítězil v první etapě závodu Kolem Baskicka

nabor

Profilově lehčí etapu na závodě Kolem Baskicka vyhrál Michael Matthews před Jayem McCarthym a Simonem Gerransem.

Ačkoli byla na trati dvě stoupání druhé a jedno třetí kategorie, jedná se o jedinou etapu v celém závodě, která je označena jako rovinatá a po časovce by se mělo jednat o nejjednodušší etapu.

Do úniku se vydali tři jezdci, konkrétně Alex Aranburu (Caja Rural), Yoann Bagot (Cofidis) a Igor Anton (Dimension Data). Vypracovali si náskok čtyř minut, ale ten začal pomalu klesat. Zakrátko jezdci z úniku zjistili, že jejich šance jsou ztracené, a tak alespoň mezi sebou bojovali o rychlostní či vrchařské prémie. Dojeti byli 19 kilometrů před cílem.

I když závěr byl spíše rovinatý, Tim Wellens se pokusil zaútočit na jedné z krátkých prudkých pasáží pět kilometrů před cílem. Tým Sunweb, který spoléhal na Michaela Matthewse, však tento útok okamžitě pokryl.

Jenže ihned vyrazil Julian Alaphilippe. Ten si vypracoval solidní náskok a spurtérské týmy se začínaly pomalu obávat. Alaphilippa však potkal defekt zadního kola, a tak propadl. Jeho defekt však přišel těsně před ochranou zónou tří kilometrů a rozhodčí k němu shovívaví nebyli. Francouz nakonec dorazil se ztrátou dvou minut a devatenácti sekund na vítěze.

V rovinaté pasáži vytvořil nebezpečnou skupinu Nicolas Roche, který zvýšil tempo necelé dva kilometry před cílem a poodskočil společně s Alejandrem Valverdem. Peloton zareagoval brzy a oba jezdci byli za chvíli zpět.

Poté se již schylovalo k závěrečnému spurtu. Neviděli jsme žádný dominantní spurtérský vlak a situace byla hodně chaotická. Do poslední zatáčky přijížděl na prvním místě Jay McCarthy, jenže za jeho zadním kolem číhal Michael Matthews. Matthews svého australského soka následně předčil a získal své první vítězství od loňské desáté etapy Tour de France.

[cyklostat id=“Vuelta-Ciclista-al-Pais-Vasco“ etapa=“1″ rok=“2017″ nadpis=“Kolem Baskicka 2017, pořadí 1. etapy“]