Michael Matthews nedal Saganovi ve spurtu šanci

nabor

Michael Matthews (Orica-BikeExchange) dokončil skvělou práci svých kolegů Daryla Impeyho a Luka Durbridge a vyhrál 10. etapu Tour de France. Je to jeho první vítězná etapa na Tour a zároveň jeden z největších úspěchů kariéry. Druhý dojel Peter Sagan (Tinkoff), třetí Edvald Boasson Hagen (Team Dimension Data)

I dnes se na čele objevil početný únik, který si myslel na vítězství. Profil etapy jim dával v tomto ohledu velkou šanci na úspěch a tak se k němu přidalo spoustu jezdců, kteří mohli klidně vyhrát z pelotonu. Například Peter Sagan (Tinkoff), Greg Van Avermaet (BMC), Michael Matthews (Orica-BikeExchange), Edvald Boasson Hagen (Team Dimension Data) či Tony Gallopin (Lotto-Soudal). Ale také vrchařů jako Mikel Landa (Sky), Vincenzo Nibali (Astana), Rui Costa (Lampre-Merida) a jezdců, kteří v sobě mají obrovský motor – Stephen Cummings (Team Dimension Data), Sylvian Chavanel (Team Direct Energie) a Luke Durbridge (Orica-BikeExchange).

Úvodní prémii dne a zároveň i cenu Henriho Desgrange vyhrál Rui Costa. Poté se ve sjezdu skupina uprchlíků sjela dohromady a peloton zvolnil tempo. Náskok úniku tak rychle stoupal a čím dál tím víc se zdálo, že to únik dotáhne do cíle. Sprinterskou prémii si v klidu vzal Peter Sagan a virtuálně se tak oblékl do zeleného trikotu. Před závěrečným kopcem dne začalo lehce foukat a tým Orica-BikeExchange s Impeym, Durbridgem a Matthewsem přidal plyn. Únik se okamžitě roztrhal a vpředu bylo trio Oricy, Hagen, Samuel Dumoulin, Van Avermaet a Sagan. Vzadu zůstalo 8 jezdců včetně Nibaliho, Landy, Cummingse, Gallopina či Costy a přišli tak o šanci na vítězství.

Daryl Impey jel skvěle takticky celý kopec totiž nastupoval a Peter Sagan ho musel stahovat a plýtvat tak cennými silami, naopak Matthews, Hagen, Van Avermaet i Dumoulin si v klidu odpočinuli vzadu. Ve sjezdu se nic nestalo, přestože jsme všichni něco od Sagana čekali. To ho možná nakonec stálo výhru, protože Impey skvěle rozjel spurt Matthewsovi a ten nedal unavenému Saganovi sebemenší šanci. Sagan alespoň získal zpět zelený dres. Peloton dojel v pohodovém tempu s takřka 9 minutovou ztrátou. Zítra nás čeká čistě sprinterská etapa a pozítří již Mont Ventoux.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bzwoKcFprzs

Pořadí 10. etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange 4:22:38
2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
3 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
5 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
6 Daryl Impey (JAR) Orica-BikeExchange 0:00:02
7 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange 0:01:10
8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:03:01
9 Gorka Izaguirre (Špa) Movistar Team 0:03:10
10 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal

 

Průběžné pořadí po 10. etapě

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 49:08:20
2 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange 0:00:16
3 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 0:00:19
4 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team 0:00:23
5 Joaquim Rodriguez (Špa) Team Katusha 0:00:37
6 Bauke Mollema (Niz) Trek-Segafredo 0:00:44
7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
8 Sergio Henao (Kol) Team Sky
9 Louis Meintjes (JAR) Lampre – Merida 0:00:55
10 Alejandro Valverde (Špa) Movistar Team 0:01:01