Matthews vyhrál třetí etapu Gira a udržel vedení


Michael Matthews dnes oblékl růžový dres a hned si dopřál vítězství ve zvlněné třetí etapě letošního Gira.

Dnešní etapa

Dnešní etapa vedla z Rapalla do Sestri Levante a předpokládalo se, že se v balíku neudrží jezdci jako Greipel nebo Viviani. To se také stalo.

Třetí etapa Gira vedla z Rapalla do Sestri Levante
Třetí etapa Gira vedla z Rapalla do Sestri Levante

Co se dělo

V průběhu etapy se děli zajímavé věci. Z pelotonu odpadali závodníci, ale na čele se vytvořila početná skupina 21 závodníků. Eduardo Zardini, Luca Chirico (oba Bardiani-CSF), Gianfranco Zilioli (Androni-Giocattoli), Davide Villella (Cannondale-Garmin), Silvain Dillier (BMC), Rubén Fernández (Movistar), Pavel Kochetkov (Katusha), Esteban Cháves (Orica-GreenEDGE), Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo), Diego Ulissi (Lampre-Merida), Simon Clarke (Orica-GreenEDGE), Maciej Paterski (CCC), Mikel Nieve (Sky), Jesús Herrada (Movistar), Manuele Mori (Lampre-Merida), Marcus Burghardt (BMC), Davide Malacarne (Astana), Adam Hansen (Lotto Soudal), Branislau Samoilau (CCC), Philippe Gilbert (BMC) a Francesco Gavazzi (Southeast).

Tým Tinkoff-Saxo během etapy Gira
Tým Tinkoff-Saxo během etapy Gira

Když zbývalo asi 50 km do cíle, rozhodl se Pavel Kochetkov zaútočit. Za ním se vytvořila asi 10 členná skupina pronásledovatelů, ve které mimo jiné byli i Philippe Gilbert, oba jezdci Oricy nebo oba jezdci CCC. Za nimi byl už jen minutu peloton, na jehož čele letěli jezdci Tinkoffu. A ti byli neúprosní a náskok stahovali bleskovým tempem. Mezitím ze skupinky pronásledovatelů vyrazil Adam Hansen a ještě si o pár chvil prodloužil délku pobytu v úniku. Ale 7 km před cílem byli i Hansen a Kochetkov pohlceni.

Rozhodovalo se ve spurtu, ale v balíku nebyli favorité jako Pelluchi, Mezgec, Greipel, Hofland, Nizzolo nebo Viviani. Byl tam pouze růžový Michael Matthews. A ten také vyhrál před Fabiem Fellinem (Trek) a Philippem Gilbertem, který měl dnes opravdu výtečné nohy.

Z favoritů dnes neztratil téměř nikdo, jen Domenico Pozzovivo, který ošklivě upadl a musel být převezen do nemocnice a závod pro něj skončil. Informace o jeho stavu zatím nejsou k dispozici. Doufejme, že se brzy uzdraví a bude v pořádku.

Češi

Čeští závodníci dnes hlídali své lídry. Roman Kreuziger dojel do cíle 24. ve stejném čase jako Matthews. V celkovém pořadí udržel skvělé 5. místo. Leopold König také dojel v hlavním poli. Konkrétně na 51. pozici a v celkovém pořadí se posunul na 32. místo a ztrácí 37 sekund. Petr Vakoč nedojel v balíku. Na Matthewse ztratil přes 22 minut a v celkovém pořadí spadl až na 158. místo, kde ztrácí 25 minut a 29 sekund.

Pořadí ve 3. etapě

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Michael Matthews Orica – GreenEDGE 3:33:53
2 Fabio Felline Trek ,,
3 Philippe Gilbert BMC ,,
4 Sergey Lagutin Katusha ,,
5 Paolo Tiralongo Astana ,,
6 Luca Paolini Katusha ,,
7 Francesco Gavazzi Southeast ,,
8 Enrico Battaglin Bardiani – CSF ,,
9 Luis Leon Sanchez Astana ,,
10 Yonathan Monsalve Southeast ,,

Celkové pořadí

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Michael Matthews Orica – GreenEDGE 8:06:27
2 Simon Clarke Orica – GreenEDGE 0:06
3 Simon Gerrans Orica – GreenEDGE 0:10
4 Esteban Cháves Orica – GreenEDGE ,,
5 Roman Kreuziger Tinkoff – Saxo 0:17
6 Alberto Contador Tinkoff – Saxo ,,
7 Michael Rogers Tinkoff – Saxo ,,
8 Paolo Tiralongo Astana 0:23
9 Fabio Aru Astana ,,
10 Diego Rosa Astana ,,