V Madridu zaútočí Trentin na etapovou výhru i zelený dres

nabor

Vuelta 2017 bude již dnes večer minulostí. Relaxovaný úvod 21. etapy ovšem na okruzích v hlavním městě Španělska vystřídá horečné úsilí. Pokud chce Trentin připravit krále času Frooma o titul krále bodů, musí ovládnout etapu a zabodovat i na sprinterské prémii.

Profil 21. etapy Vuelta 2017Vůbec poprvé bude hostit Vueltu startovní městečko Arroyomolinos. Jeho nepatrně jazykolamný název je zkráceninou Chozas del Arroyo de los Molinos – tedy volně přeloženo „Domy na mlýnském potoce“. Obcí totiž protéká potůček Arroyo de Los Combos, na němž byly stavěny mlýny. Spory panují ohledně toho, kdo zde stavěl první. Předchůdci Arabů zde totiž podle nových vykopávek mohli být Římané.

Mapa a profil dojezdu 21. etapy Vuelty 2017 - MadridTaké u počátků Madridu stálo více kultur – karpetánští Keltové, Římané, Vizigóti a posléze Arabové. Velkého růstu se však budoucí metropole dočkala až v 16. století. Z nedávno čtyřtisícového sídla se za vlády Filipa II. Španělského stalo roku 1561 hlavní město a s vyjímkou pěti let za vlády Filipa III. jím zůstalo až dodnes. Vueltu zde čeká ve výšce 640 m n. m. osm okruhů o 5,6 km s centrem na neoklasicistním náměstí Plaza de Cibeles u městské radnice. Největším nepřítelem spurterů budou tradičně ostré zatáčky, poslední 1,15 km před cílem.

V madridském šeru, respektive pod světly lamp bude favoritem číslo jedna Matteo Trentin. Jak již řečeno, Italovi ani etapový triumf nepostačí k zelené porážce Frooma. Ztrátu 26 bodů smaže výhrou a minimálně třetím místem na prémii 34 km před cílem. Theuns, Cort Nielsen, Modolo, Lobato, Van Asbroeck, Molano ani Blythe ovšem Trentina nijak šetřit nebudou.

Černí koně: kdo jiný než Schwarzmann a dále Mørkøv, Manzin, Haller, Andersen, Moscon či Cortina. Sprinty na Vueltě bývají chaotické, na rozdíl od Tour či Gira tu však v 21. století poslední etapu ještě neovládl delší nástup. Zapsat do dějin se mohou pokusit: Gougeard, Jungels, Lutsenko, Roux, Vliegen nebo třeba Terpstra. Do historie se znovu zapíše Adam Hansen. Dojíždí devatenáctou Grand Tour v řadě. Čtvrtým místem celkově se s kariérou loučí Contador. Slavit bude až za cílem, Kelderman je jen 4 sekundy za ním.

21. etapa Vuelty 2017 odstartuje v 17:00. Sprinterská prémie po 19:14. Cíl přibližně ve 20:20. Do Madridu se však můžete skrze objektiv kamer podívat již ve 14:15. Ženská Madrid Challenge o 15 okruzích i s obhájkyní triumfu Jolien D’Hoore či Slovenkou Medvedovou dojede do cíle po čtvrté. Přenos z Vuelty plynule naváže.

Tipněte si vítěze poslední etapy Vuelty v soutěži na našem Facebooku!