Bojovník vs. smolaři 20. etapy: Enric Mas vs. tým Astana

nabor

V úniku patřil k nejagilnějším, v závěru ještě potáhl Contadorovi. Bojovník etapy, Enric Mas Nicolau. Smolaři – nebo spíše tragédy – etapy jsou López s Aruem a tým Astana, který je nechal v klíčové chvíli na holičkách.

Bojovník etapy: Enric Mas Nicolau (Quick-Step Floors)

Enric Mas - bojovník 20. etapy Vuelty 2017 - portrét zveřejněný během závodu na jeho Twitteru
Enric Mas dle vlastního twitteru

Talentovaný dvaadvacetiletý mladík z Mallorcy, ještě loni jezdec české farmy Quick-Stepu Klein Constantia, skočil do své první Grand Tour rovnýma nohama a pomohl svému týmu k druhému místu v úvodní časovce. V šesté etapě se pak ocitl krůček od vítězství, ale ve sprintu tria uprchlíků z první figury neuspěl. Další velký zápis do závodu přišel dnes. Spolu se sedmnácti kolegy Mas unikl na prvním kopci, na druhém skupinu roztrhal. A nepřestal v úsilí, ani když mu několik soupěřů poodjelo. Díky tomu mohl na začátku stoupání na Angliru pomoci muži, který jej o prvním volném dnu nepřímo označil za svého nástupce a příští španělskou hvězdu. Také díky pomoci Enrica Mase dotáhl Contador svůj útok a celou svou kariéru k úspěšnému konci.

Smolaři etapy: tým Astana (Fabio Aru, M. Á. López)

Dmitri Sedoun - sportovní ředitel týmu Astana odpovídá na dotazy novinářů po mizerné 20. etapě Vuelty 2017
Sportovní ředitel Sedoun po 20. etapě

Do dnešní etapy vjížděla stáj Astana se dvěma jezdci v top 10 (López šestý, Aru osmý) a vyhlídkami na další útoky a snad dokonce výhru na velikánu Angliru. Když se však na úpatí prvního klasifikovaného stoupání borci kazašské stáje seřadili u čela pelotonu, bylo to paradoxně naposled, co je méně pozorný divák zahlédl. Astana nevyslala žádného jezdce do úniku a na vrcholu Alto de la Cobertoria nedokázala dostat své hvězdy – především Lópeze, jehož sebevědomí je oslabeno pády a který se prezentoval v lepší formě – do bezpečné pozice. Výsledek byl katastrofální. Ve stoupání na Alto del Cordal se dvojice musela vydat na vlastní pěst za ostatními favority. Následně Aru odpadl, Lópeze ale jeho skupina ve sjezdu zase dojela. Z minuty a půl pod Angliru bylo 15 minut v cíli pro Arua; ani válec druhého týdne López se nezmohl na lepší než šestnácté místo se ztrátou skoro čtyř minut. Aru se propadl na celkové třinácté místo, López je osmý. Jen o 6:32 uhájila Astana vedení v týmové klasifikaci před Movistarem, který na Kazachy stáhl za tři etapy skoro půl hodiny.