Lobato i Froome potvrdili dominanci

nabor

V rychlé závěrečné etapě Ruta del Sol se vlastně nic moc nestalo. Froome si neohroženě dojel pro celkové vítězství v závodě a Lobato zase s přehledem porazil Boleho i Degenkolba.

V poměrně větrném počasí, ovšem při příjemných teplotách i polojasnu, začala poslední etapa Ruta del Sol neboli Okolo Andalusie. Profil byl převážně rovinatý, skutečné roviny ovšem mnoho nenabízel a určitě ne na posledním kilometru, který prudce stoupal.

Únik se zformoval až asi po dvaceti kilometrech, vzhledem k jeho obsazení ovšem není divu. V čelní osmičce byli hned tři muži z popředí celkového pořadí Kudus, Hoogerland a Paterski, kteří by se v případě dojetí s náskokem mohli dostat do desítky.

Dopředu pronikl také Bilbao, který mohl vítězstvím na jediné vrchařské prémii dne ovládnout pořadí vrchařů, což se mu podařilo. Peloton ovšem letěl a naděje ostatních uprchlíků na úspěch byly jen malé.

Na posledních padesáti kilometrech se proto začalo nastupovat. Jako jeden z prvních odpadl Jim, týmový kolega Kuduse z MTN, právě Kudus nedlouho na to zrychlil a udrželi se ho jen Hoogerland s Paterskim.

Hoogerland ale moc nestřídal, to budilo rozbroje a nakonec tak zůstal vepředu sám Paterski. Peloton jej měl celou dobu na dohled, ne dále než desítky vteřin. Tempo jelo Lotto-Soudal, Movistar, Giant a Tinkoff.

Asi deset kilometrů před cílem byl Paterski dojet, Tinkoff vyklidil čelo a čekalo se, kdo za to vezme. Tři kilometry před cílem se ujaly iniciativy týmy CCC a Lotto-Jumbo pro Boleho, respektive Hofmana.

Kilometr do cíle na začátku stoupání to vyzkoušel Theuns z Topsportu, jeden z širšího okruhu favoritů. Vybudoval si náskok, jenže Movistar neztrácel hlavu. Lobato opět věděl, kdy nastoupit, a pohodlně si na rovných posledních dvou stech metrech vybudoval finální odstup. Za ním Alberto Contador působil nezvykle rezignovaně a jen pozoroval zadní kolo Froomea.

Pořadí 5. etapy Ruta del Sol

P. Jméno Tým  Čas
1 Lobato Movistar  3:48:56
2 Degenkolb Giant  1
3 Chavanel IAM  2
4 Ligthart Lotto-Soudal  2
5 Bole CCC  2
6 Froome Sky  2
7 Hofland Lotto-Jumbo  2
8 Bakelants AG2R  2
9 Contador Tinkoff  2
10 Edet Cofidis

 

 Celkové pořadí

P. Jméno Tým  Čas
1 Froome Sky  21:21:14
2 Contador Tinkoff  2
3 Intxausti Movistar  2:38
4 Nieve Sky  3:05
5 Bardet AG2R  3:13
6 Kennaugh Sky  4:03
7 Edet Cofidis  5:10
8 Suitsou Sky  5:17
9 Chavanel IAM  5:30
10 Jungels Trek  5:50