Froome vrátil úder. A celkově vede!

nabor

Včera to vypadalo, že Contador letos může ovládnout cyklistickou scénu od února až do července. Dnes dostal obrázek přesnější obrysy. A zpráva je jasná: neházejme Chrise Froomea do starého železa! Brit se zbavil na posledním stoupání Contadora a smazal jeho náskok vybudovaný v předchozích etapách.

Rozhodující etapa, v níž vše záleželo na posledním brutálním stoupání na Alto de Allanadas. Taková byla dnešní zkouška, v jejímž průběhu vzdali dva před závodem ambiciózní jezdci – Duarte z Colombie a Brajkovic z UnitedHealthcare, celkově ji tak jelo už jen něco málo přes 130 závodníků.

Ještě před tím se ale do úniku vydali Euser, Duijn, Carthy, Selvaggi, Geschke a Sicard, kteří tvořili odvážnou či chcete-li šílenou skupinku cyklistických dobrodruhů, dnes pro jméno své i svých sponzorů ochotných  obětovat mnohé utrpení.

Únik v průběhu dne opět dominoval na prémiích a postupně se třídil, na posledních deset kilometrů tak již spolu najížděli jen Selvaggi a Geschke. Zdánlivě svěžější Geschke dlouho táhl, před něj se ale postupně stále častěji vydával Selvaggi a s náskokem dobrých tří minut si dělal zálusk na etapu.

Peloton do posledních kilometrů přivezlo Sky a v tu chvíli ještě nebylo zřejmé, jak velké věci chystá. Celkem v poklidu se tak mezi jezdci v černém pohupoval Basso a Contador, jedoucí v dresu lídra.

Závěrečná prémie byla brutální co do sklonů, zejména ve druhé polovině, Selvaggiho náskok postupně klesal, zatímco Geschke byl již pět kilometrů před cílem dojet. Dojel ho právě tou dobou silně akcelerující vlak Sky.

Z něj nejdříve nastoupil Kennaugh a dojel Selvaggiho, jen co tak učinil ale oba z čela ustoupili a nastoupil další člen Sky Nieve. Až po něm se odhodlal vpřed Froome, vyvezl si za sebou Contadora a nastal psychický i fyzický souboj dvou hvězd.

Narozdíl třeba od Mont Ventoux 2013, tentokrát to byl Froome, kdo jel ze sedla, a Contador snažící se držet co možná v sedle, jeho nohy i hlava ale nakonec povolily a Froome si vybudoval drobný náskok, který postupně narůstal.

Za vedoucí dvojicí to byla podobná jména jako včera: Intxausti, Kelderman, Van den Broeck – a také Szmyd, pro něhož pracovalo předtím CCC.

S blížící se cílovou páskou rostlo napětí. Bylo zřejmé, že dojezd bude z hlediska celkového pořadí skutečně těsný. A také že byl! Chris Froome nakonec jen o několik sekund získal červený dres a zítra jej na sobě poveze v poslední etapě.

Pořadí 4. etapy

P. Jméno Tým Čas
1 Froome Sky 5:08:54
2 Contador Tinkoff 29
3 Nieve Sky 49
4 Szmyd CCC 59
5 Intxausti Movistar  1:00
6 Kelderman Lotto  1:13
7 Reichenbach IAM  1:26
8 Bardet AG2R  1:27
9 Edet Cofidis  1:27
10 Van den Broeck Lotto-Soudal  1:38

Celkové pořadí Ruta del Sol

P. Jméno Tým Čas
1 Froome Sky 17:32:16
2 Contador Tinkoff 2
3 Intxausti Movistar 2:32
4 Nieve Sky 2:52
5 Bardet AG2R  3:31
6 Suitsou Sky 3:50
 7 Edet  Cofidis  5:07
 8 Chavanel  IAM  5:10
 9 Pardilla  Caja Rural  5:30
 10 Van den Broeck  Lotto-Soudal  5:44