Lilian Calmejane ovládl 8. etapu a připsal si premiérové vítězství na Tour

nabor

Francouzský jezdec druhodivizní stáje Direct Energie si vydařeným únikem připsal hned při své první účasti na Tour de France etapové vítězství. Na druhé pozici dojel ještě před skupinou favoritů Robert Gesink z LottoNL, jako třetí finišoval Guillaume Martin z týmu Wanty-Gobert.

8. etapa byla vzhledem k profilu i očekávané těžké nedělní zkoušce výzvou pro všechny závodníky soustředící se na úniky a dílčí etapová vítězství. Již před startem tak byl očekáván rušný průběh prvních kilometrů, což se beze zbytku potvrdilo.

Do úniku se jen v průběhu první hodiny snažilo dostat několik desítek jezdců, vidět byli i čeští zástupci Ondřej Cink a Zdeněk Štybar. S žádnou sestavou však nebyl peloton spokojen, proto závodníci z jeho řad nastupovali stále znovu a znovu. Zatím však bez úspěchu.

K prvnímu většímu dělení pelotonu došlo zhruba na 30. kilometru, avšak na opačném konci startovního pole. V úvodním kopci, který nebyl označen žádnou vrchařskou prémií, neudržela tempo pelotonu skupina jezdců, ve které byl překvapivě i Arnaud Démare, jeden z hlavních adeptů na vítězství v soutěži spurtérů.

Naopak vpředu nebyl ani po 45 odjetých kilometrech úspěšný ani jeden únik, což znamenalo jediné. Na sprintérské prémii si to o body rozdali kromě zmiňovaného Francouze ti nejpovolanější. A výsledek? 1. Greipel, 2. Kittel, 3. Matthews.

Když už, tak už, chtělo by se napsat. První úspěšný „únik“ se zrodil zhruba po 70 kilometrech, kdy se z pelotonu oddělila velká část čítající téměř 50 závodníků a postupně si vypracovala zhruba tříminutový náskok na hlavní pole vedené tou dobou již stájí Sky.

Po druhé vrchařské prémii, zhruba 50 km před cílem, se z této vedoucí skupiny oddělila osmička jezdců, ve které nechyběla taková esa jako Nicolas Roche, Warren Barguil nebo Greg van Avermaet.

Ačkoli ztráta pelotonu na čelo závodu před posledním stoupáním dne klesla přibližně o polovinu, bylo zřejmé, že by se vítězem etapy mohl stát jezdec, který bude z této skupinky nejsilnější v závěrečném 12km stoupání 1. kategorie.

V jeho úvodu odskočil ostatním Nicolas Roche a zdálo se, že by to mohl být právě on, kdo bude opanovat 8. etapu. V polovině stoupání ale vyrazil vpřed debutant na Tour Lilian Calmejane, který už si tento kopec úspěšně otestoval na Tour du Jura.

Jako stín se ho jal pronásledovat Robert Gesink a po pár kilometrech bylo jasné, že o vítězství se poperou právě tito dva jezdci. Calmejane osvědčil znalost tratě i skvělou letošní formu a i přes křeče 5 km před cílem uhájil svůj náskok, aby se mohl radovat z premiérového vítězství na Tour. Zároveň se mu dnes podařilo získat dostatečný počet bodů ve vrchařské soutěži a zítra ho tak uvidíme v puntíkatém dresu.

Ve skupině favoritů, která finišovala o třetí místo, se skvěle ukázal i Roman Kreuziger a obsadil nakonec 5. pozici. Smutným hrdinou se stal Arnaud Démare, který přes zdravotní problémy za pomoci svých týmových kolegů nakonec etapu zvládl dokončit v časovém limitu a je dál ve hře o zelený trikot.

V top 10 celkového pořadí nedošlo k žádným změnám. Nadále vede Chris Froome o 12 vteřin před svým týmovým kolegou Geraintem Thomasem, 14 vteřin ztrácí 3. Fabio Aru.

Pořadí etapy

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Calmejane (Fr) Direct Energie 4:30:29
2 Gesink (Niz) LottoNL 0:00:37
3 G. Martin (Fr) Wanty 0:00:50
4 Roche (Ir) BMC
5 Kreuziger (ČR) Orica
6 Aru (It) Astana
7 Valgren (Dán) Astana
8 Majka (Pol) Bora
9 Brown (USA) Cannondale
10 Hardy (Fr) Fortuneo

Průběžné pořadí

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 33:19:10
2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:12
3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:00:14
4 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors 0:00:25
5 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:39
6 Simon Yates (GBr) Orica-Scott 0:00:43
7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:47
8 Alberto Contador (Špa) Trek-Segafredo 0:00:52
9 Nairo Quintana (Kol) Movistar Team 0:00:54
10 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:01:01