Leopold König odpovídal čtenářům

nabor

Leopold König – cyklistická hvězda, která svítí na cyklistickém nebi více než jasně, si našla čas pro čtenáře isport.cz, kde odpovídala na jejich dotazy. Je to jedna z velkých nadějí české cyklistky na vítězství či pódiové umístění na Grand Tour a netají se i ambicemi na vítězství na olympijských hrách v Riu.

Leopold König - SkyV roce 2013 se poprvé podíval na španělskou Vueltu a hned se dostal do top ten, navíc vyhrál i jednu z horských etap. O rok později se podíval i na závod vůbec nejslavnější – Tour de France a i zde zanechal výborný dojem. Jeho jízda jej vynesla až na sedmé místo celkově. Toto mu následně vyneslo angažmá v jednom z nejlepších týmů světa – v týmu SKY. V tomto týmu se předvedl na Giro d’Italia, kde měl být nejprve domestikem Richie Porta, ale po jeho odstoupení se ujal role lídra, kterou zvládl opět na výtečnou. Letos v létě si opět vyzkoušel nejslavnější závod světa, tentokrát v roli domestika Chrisu Froomeovi.

Individuální úspěch je samozřejmě mnohem větší a silnější než pracovat pro někoho, ale týmový úspěch je úplně jiný druh emocí.

Jak sám přiznává, i přesto, že se Chrise povedlo i s jeho pomocí týmu SKY dovést ve žlutém až do Paříže, nepovažuje to za to nejdůležitější v jeho kariéře. Nad to staví právě vyjmenované úspěchy na Grand Tour, především pak ono sedmé místo z loňské Tour de France.

Tým Sky je největší tým na světě a adaptace do tohoto týmu nebyla jednoduchá.

V týmu, který je jeho současný zaměstnavatel, je velice spokojený a bylo pro něj velké překvapení, jak to vůbec v takovém velkém kolosu funguje. V NetAppu byl zvyklý na pozici lídra a měl i své tréninkové metody, které po přechodu do SKY musel přerušit a naučit se trénovat novými způsoby, což jistě nebylo jednoduché. Leopold König se s tím vyrovnal velmi dobře, což potvrzují i jeho umístění na velkých etapových závodech.

Pomůžu Zdeňkovi letos na MS a příští rok, kde na olympiádě by trať měla sedět mně, by se role mohly obrátit.

Když nebyl nominovaný na poslední Grand Tour upřel rodák z Moravské Třebové své zraky k mistrovství světa, které se letos koná v americkém Richmondu 19. – 27. září, kam byl samozřejmě nominován. Ovšem profilem mu ne úplně ideálně sedí a tak přiznává, že roli lídra převezme Zdeněk Štybar, který je na podobné tratě expertem a že by mu rád pomohl k zisku nejcennější medaile. Na oplátku očekává po svém českém sokovi pomoc v mnohem prestižnějším závodě, co se národních týmů týče, na olympijských hrách v Rio de Janeiru.

Vyhrát Giro, Tour nebo Vueltu, k tomu člověk potřebuje předpoklady, které má momentálně jenom Roman Kreuziger a já.

Spolu s Romanem Kreuzigerem jsou největší hvězdy české cyklistiky a podle jeho názoru jsou to zatím jediní jezdci, kteří by mohli v budoucnu dosáhnout na pódiové umístění na jednom ze závodů velké trojky.

Czech Cycling Tour má našlápnuto k postupnému vývoji až potenciálně do kategorie 2.HC

Leopold potvrzuje, že jedna z nejsledovanějších cyklistických událostí na našem území, má výborný potenciál. Příští rok by se König rád zúčastnil tohoto závodu rovněž. Navíc by rád závodil se svojí stájí. Zdali vůbec britské vedení stáje český jezdec přesvědčí, aby k takovému kroku svolilo, je ve hvězdách. Nicméně v jeho silách to jistě je a určitě se máme na co těšit.

Přejme Leovi hodně úspěchů, jak už na poli soukromém, tak i na poli závodnickém. Především pak na mistrovství světa a za rok na olympijských hrách v Riu.