Lappartientovo Sarzeau se chystá na spurterský dojezd

nabor

Po týmové časovce se na Tour de France 2018 znovu přihlásí o slovo absolutní rychlost. Rovinatá čtvrtá etapa měří 195 kilometrů a vede z La Baule do Sarzeau.

David Lappartient, prezident Mezinárodní cyklistické unie. David Lappartient, starosta bretaňského města Sarzeau. Nejde o shodu jmen. Čehož si byl dobře vědom i ředitel Sky David Brailsford, když si předevčírem píchl: „Lappartient v sobě pořád nezapře mentalitu starosty malého francouzského městečka.“ Geraint Thomas možná nemusí litovat, že zřejmě i po dnešku zůstane tři sekundy od cesty na žluté pódium. O etapovou výhru se totiž poperou jiní. Ve hře je opět jen jeden vrchařský bod – a to 59,5 km od cíle. 38,5 km před cílem pak přijde bonusová prémie, „zelený“ sprint najdeme již v polovině etapy (97,5. km).

Mapa závěrečných kilometrů 4. etapy Tour de France 2018 (Sarzeau)Dojezd etapy sice najdeme mezi Atlantikem a Morbihanským zálivem, vítr však v závěru zase povane proti a „terezínům“ pravděpodobně zamezí. Kritický bude kruhový objezd na metě 4 km. Následuje už jen jedna čtyřproudá silnice a dojezd mimo zástavbu do lehounkého stoupání. Sarzeau se kromě slavného starosty může pochlubit památkami na doby dávno (menhiry a dolmeny) i ne tak dávno (zejména středověký hrad Suscinio) minulé a také krásnými písčitými plážemi. Ještě známější je pak pobřeží u startovního La Baule, kde byla před 30 lety zbudována vůbec první etapová „vesnice“, nyní již tradiční kulturní událost etapových měst.

4. etapa profil Tour de France 2018Dnes bychom se konečně měli dočkat klasického souboje spurterských vlaků a otevřené bitvy všech velkých jmen. Gaviria, Kittel, Sagan, Colbrelli či Démare už formu stihli ukázat. Greipel, Kristoff, Laporte, Degenkolb nebo Matthews ji jen naznačili. Groenewegen, Cavendish a Cort Nielsen na pořádnou šanci stále čekají.

Hezky u čela bude zřejmě žlutý dres jistit Greg Van Avermaet. Jinak by jej mohl vysvléci kolega Tejay van Garderen (stejný čas), zmiňovaný Geraint Thomas (tři sekundy zpět), potažmo Philippe Gilbert (pět sekund). Ze spurterů má jednoznačně nejlepší pozici devátý Matthews, ztrácí 11 vteřin.

Čtvrtá etapa Tour de France 2018 začíná ve 13:05 (nultý kiliometr ve 13:25). Sprint o body po půl čtvrté, vrchařská prémie kolem půl páté, bitva o bonusové vteřiny asi za další půlhodinu. Dojezd odhadován na 17:51.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 4 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.