Landa získal etapu, König roli lídra

nabor

Patnáctá etapa Giro d’Italia přinesla opět velmi rychlé tempo a tak jako mnohé předchozí ji ovlivnily pády. Z etapové výhry se radoval Mikel Landa (Astana) před největším překvapením dne, Jurijem Trofimovem z Kaťuši.

Vlídněji, ale stejně zběsilo

Počasí dnes pelotonu přálo o poznání více než v předchozích dnech. Bylo oblačno a bez deště, navíc ani příliš nefoukalo. K utrpení většiny závodníků však bohatě stačilo opětovně vražedné tempo. Porodní bolesti úniku v etapě, která mu mohla sedět, byly toho nejlepším svědkem.

Až do první vrchařské prémie dne (jíž byla na padesátém kilometru začínající „dvojka“ La Fricca) si náskok nedokázala získat žádná skupina. Nakonec se podařilo oddělit nejprve výbušné trojici Zakarin – Visconti – Intxausti, v níž diktoval pro držitele modrého trikotu Intxaustiho, který prémii ovládl, tempo Visconti. Ani těm však Tinkoff-Saxo nepovoloval více než minutu a na skrovném prostoru mezi znepřátelenými stranami bojovalo několik dalších skupinek.

Ve sjezdu se ve čtyřech dávkách přidali nejprve Paulinho a pak také Sivcov, Bookwalter, Gavazzi, Dupont, Montaguti a Diego Rosa. Nesourodá desítka si postupně získala náskok přes tři minuty, poté však skončila na neochotě Rosy a zejména Paulinha (tedy zástupců Astany a Tinkoffu) ke spolupráci, na níž nic nezměnily diskuze mezi závodníky, ani s týmovým vozem. Proto se k ataku odhodlal Sivcov s Viscontim, ke kterým se sólově přidali Dupont a Bookwalter.

Brzké dělení úniku i odpadání favoritů

Zbylá šestice na stíhání zcela rezignovala, zatímco čtyři uprchlíci přes vzrůstající tempo pelotonu nadále živili naděje na úspěch. Před druhým stoupáním dne, na Giro 2015 premiérové „jedničce“ Passo Daone, převzal nečekaně daleko od cíle tempo Tinkoff a nikoli poprvé svým kamikadze útokem vystavil Contadora do izolace. Zatímco Astana měla ještě půlku týmu čerstvou, Kreuziger s Bassem už odpadali a pro svého lídra zůstával k dispozici jen Rogers, i ten však na pokraji sil. Trápili se rovněž Porte s Uránem, jeden sám a daleko a druhý s týmem, leč také zdaleka ne blízko hlavní skupině. Kolo musel měnit solidně jedoucí Pirazzi. Vepředu se na prémii udržel únik, z nějž však odpadl Bookwalter. Pro body si dojel Visconti.

Ve vlhkém, prudkém, úzkém a zatáčkovitém sjezdu pak došlo k rozdělení torza pelotonu do dvou skupin, na čemž se nechtěně podílel Roman Kreuziger s Darwinem Atapumou, kteří navštívili trávník nad prudkým srázem. Toho využila Astana, na rovnější pasáži před závěrečnou prémií Madonna di Campiglio ještě navýšila tempo a naděje jezdců jako Hesjedal či Van den Broeck na výhru v etapě nechala v prachu druhé skupiny. Spurterskou prémii poté za posledním přežívajícím členem úniku Dupontem vyhrál Contador a znovu vylepšil náskok na Arua.

Setřást Contadora?

Na poměrně mírném, ale velmi dlouhém výšlapu zkusil dojet do první skupiny zmiňovaný nešťastník Hesjedal, leč marně. Naopak skvělé vyhlídky měl Leopold König, který se držel hned za Astanou a Contadorem ve skupince postupně redukované jen na jednotky jmen. Na nejprudší pasáži asi tři kilometry před cílem za to konečně vzal Landa, za kterého se nalepil Contador, který spíše nesměle také zkusil nastoupit. Po zvolnění se na ně dotáhli Aru s Trofimovem, zatímco zbylí členové skupiny už bojovali jen sami se sebou. Na posledním kilometru zaskočil favority nástupem Trofimov, Astana však přecijen využila početní převahu alespoň k dílčímu úspěchu, když Landa přespurtoval krátce před páskou zničeného lídra Kaťuši. Na druhou stranu ovšem Aru znovu ztratil na Contadora – celkem i s finišem sedm vteřin.

S minutovou ztrátou na Landu dorazil Leopold König, který tak potvrdil převzetí role lídra týmu Sky. Skvěle si vedl také Amador, který je v celkovém pořadí senzačně na třetím pódiovém místě. Zítra následuje volný den.

Pořadí 15. etapy

P. Jméno Tým Čas
1 Mikel Landa Astana  4:22:35
2 Jurij Trofimov Kaťuša  2
3 Alberto Contador Tinkoff-Saxo  5
4 Fabio Aru Astana  6
5 Steven Kruijswijk Lotto-Jumbo  38
6 Andrey Amador Movistar  42
7 Leopold König Sky  1:00
8 Tanel Kangert Astana  1:10
9 Alexandre Geniez FDJ  1:49
10 Damiano Caruso BMC  2:13

Celkově po 15. etapě

 P.  Jméno Tým Čas
1 Alberto Contador Tinkoff-Saxo  60:01:34
2 Fabio Aru Astana  2:35
3 Andrey Amador Movistar  4:19
4 Mikel Landa Astana  4:46
5 Leopold König Sky  6:36
6 Jurij Trofimov Kaťuša  6:58
7 Damiano Caruso BMC  7:10
8 Maxime Monfort Lotto-Soudal  8:20
9 Giovanni Visconti Movistar  9:53
10 Alexandre Geniez FDJ  10:03