La Covatilla určí podobu top 10 pro první volný den

nabor

Dosud nejtěžší profil Vuelty 2018 nabídne na délce 200,8 km prémii třetí, druhé i první kategorie a dojíždět se bude rovnou na kategorii mimořádnou. La Covatilla (9,8 km, 7,1 %) nenechá v celkovém pořadí kámen na kameni. Pokud Molard nepředvede životní výkon, dojde také na změnu nositele červeného dresu.

150 kilometrů západně od Madridu a 100 kilometrů východně od hranic Španělska s Portugalskem leží pohoří Sierra de Béjar, součást Kastilského pohoří neboli Centrálního systému, jak by zněl doslovný překlad originálního názvu. A před sedmnácti lety tady ve 2000 metrech nad mořem – za protestů ekologů – vyrostlo lyžařského středisko La Covatilla. Lyžuje se tu zhruba 100 dní v roce, teď bude hlavním tahákem Vuelta. Ta nicméně až ke sjezdovkám nedorazí, cíl etapy bude v 1965 metrech.

Profil dojezdu 9. etapy Vuelty 2018 (La Covatilla)Cyklisté sem poprvé stoupali sotva zaschl asfalt; v roce 2002 vyhrál rodák z blízkého Puerto de Béjar Santiago Blanco. Celkově se La Covatilla pojede popáté a obhájcem bude z roku 2011 Dan Martin. Předcházet finálnímu kopci budou tři prémie ještě v první polovině etapy – „jednička“ Puerto del Pico (15,3 km, 5,5 %), „trojka“ Alto de Gredos (10,1 km, 3,7 %) a „dvojka“ Puerto de Peña Negra (13 km, 4,5 %). La Covatilla má oficiálně 9,8 km a 7,1 %, nájezd a závěr jsou však skoro rovné, zatímco 8,5 km od cíle začíná pasáž 6,7 km do 9,5 %. Opět bude velmi teplo a většina závěrečného stoupání, jež směřuje k jihu, se pojede v mírném protivětru.

9. etapa Vuelta 2018 profilSimon Yates sliboval, že začne zvolna, ale jako by to neuměl. Dnes je tedy spolu s Nairem Quintanou a Miguelem Ángelem Lópezem členem triumvirátu top etapových favoritů. Ukáže se též reálnost ambic Valverdeho, ovšem také Kwiatkowského, Iona Izagirra, Enrica Mase, Gallopina a v neposlední řadě Rudyho Molarda ve vysokých horách. A co Rafał Majka – udrží se v pořadí, nebo se zaměří už jen na etapy?

Jediným lídrem Bory měl být původně Buchmann, dnešní černý kůň – podobně jako Bennett, Kruijswijk, Urán či Pinot. A pak jsou tu ti, kteří formu zatím víc slibují než ukazují: Aru, de la Cruz, Meintjes, ani nemluvě o Zakarinovi, jehož by do boje o desítku vrátil jedině zázrak. Bez známek formy či ambic vstupuje do velehor Jan Hirt, na 152. místě ztrácí přes hodinu. Ale kdo ví, třeba zkusí štěstí v úniku a zvedne si sebevědomí.

Devátá etapa Vuelty 2018 začíná ve 12:06. Přenášena bude celá. Kolem jedné už bude peloton na stoupání Puerto del Pico (vrchol 148,5 km od cíle). Před třetí se začne klesat do nejdelšího rovinatého úseku etapy, kde čeká zhruba v 16:14 (51,8 km od cíle) sprinterská prémie. Po páté nájezd na La Covatillu a vítěze poznáme dle odhadů v 17:40.

Kdo to bude? Tipněte si na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 9 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.