Body UCI – září 2018, 1. část

nabor

Vuelta a España – první blok – den po dni, 25. 8. – 2. 9. 2018

73. ročník španělské Vuelty začal časovkou jednotlivců. První etapa byla krátká, měřila jen 8 km a stala se kořistí největšího favorita Rohana Dennise (BMC). Připsal si 100 bodů. Překvapil Michał Kwiatkowski (Sky). Porazil mistra Evropy Victora Campenaertse (Lotto Soudal) a získal 40 bodů. Belgičan bral 20 a zbytek se rozdělili Nelson Oliveira (Movistar, bral 12 bodů) a pátý v cíli Dylan van Baarle (4 body).

Australský rychlík do druhé etapy nastoupil v červeném dresu lídra a patřilo mu ještě 20 bodů. Bylo ale zřejmé, že prvenství v těžké klasikářské etapě neudrží. Triumfoval nestárnoucí Alejandro Valverde (Movistar), když ve finiši překonal Michała Kwiatkowského. Tomu dvě druhá místa zajistila pozici lídra závodu. Pořadí na dalších bodovaných místech: Laurens De Plus (Quick-Step Floors), Wilco Kelderman (Team Sunweb) a George Bennett (LottoNL-Jumbo). Jeden z favoritů Richie Porte (BMC) ztratil přes 13 minut a opět potvrdil svou pověst smolaře Grand Tours.

Třetí etapa patřila spurtérům, přestože svým profilem zejména v úvodu vypadala hrozivě. V hromadném dojezdu byl nejrychlejší Elia Viviani (Quick-Step Floors). Nechal za sebou Giacoma Nizzola (Trek-Segafredo), Petera Sagana (Bora-hansgrohe), Nacera Bouhanniho (Cofidis) a Simone Consonniho (UAE). Jezdec měsíce srpna bez problémů obhájil červený dres.

Nastoupil v něm i do čtvrté etapy. Ta patřila úniku. Překvapivým vítězem byl Američan Ben King (Dimension Data), před Nikitou Stalnovem (Astana) a Pierrem Rollandem (EF Education First). Bylo to letos vůbec první vítězství jeho týmu. Další bodovaná místa obsadili Luis Angel Maté (Cofidis), vedoucí jezdec v boji o krále hor, a Ben Gastauer (AG2R). Michał Kwiatkowski (Sky) své vedení sice během etapy virtuálně ztrácel, nicméně jeho tým dokázal náskok uprchlíků stáhnout včas.

Možná i to bylo jednou z příčin, proč v 5. etapě o vedení polský jezdec přišel. Možná únava „Nebeské letky“, ale spíš chladná kalkulace o plýtvání silami a nezájem o pozici lídra byly příčinou dalšího velkého překvapení. Doplatili na něj především favorizovaní spurtéři. Únik v počátečním počtu 25 jezdců měl cestu k úspěchu otevřenou. Slavil Simon Clarke (EF Education First), který v souboji s Bauke Mollemou (Trek-Segafredo) a Alessandrem De Marchim (BMC) exceloval. Další trojici úspěšných uprchlíků přivezl do cíle Davide Villella z Astany. Za ním dojel Floris De Tier (LottoNL-Jumbo). Šestý, ale jistě nejšťastnější dorazil Francouz Rudy Molard (Groupama-FDJ), nový majitel červeného dresu.

6. etapa byla, jako jedna z mála, postavená pro spurtéry. Byla poměrně větrná a přinesla dalšího překvapivého vítěze. Nacer Bouhanni (Cofidis) prolétl cílem jako první, za ním se spurtéři srovnali takto: Danny van Poppel (LottoNL-Jumbo), Elia Viviani (Quick-Step Floors), Simone Consonni (UAE) a Matteo Trentin (Mitchelton-Scott). Rudy Molard dojel v hromadném dojezdu v čase vítěze.

7. etapa jako by neměla před startem favorita. No a vítěz byl opět z kategorie překvapení. Balík tentokrát sice žádné připustit nehodlal, přesto ho Tony Gallopin (AG2R) dokonale v závěru zaskočil. Peter Sagan přivezl spurtující sestavu s odstupem 5 vteřin, dojel druhý a nechal za sebou Alejandra Valverdeho, Eduard Prades (Euskadi – Murias) pak byl rychlejší než Omar Fraile z Astany. Rudy Molard předvedl totéž, co v etapě číslo 6, a červený dres hájil velmi dobře. Michał Kwiatkowski, smolař etapy, asi 5 km před cílem spadl a dojel se ztrátou 30 sekund na vítěze.

Etapa číslo 8 svým profilem, délkou a zejména cílovým stoupáním vyzvala klasikáře. V cíli byl nejrychlejší, již podruhé, Alejandro Valverde. Nestačil něj Peter Sagan ani Danny van Poppel. Na dalších bodovaných místech dojeli Ion Izagirre (Bahrain-Merida) a Giacomo Nizzolo. Vedoucí jezdec a jedno z největších překvapení Vuelty neměl problém dojet do cíle v balíku.

Do 9. etapy, poslední před volným dnem, nastoupil Rudy Molard již počtvrté v dresu lídra. Horská zkouška ho o něj v úplném závěru ale připravila. Nejprve její vítěz Ben King virtuálně v průběhu etapy vedl celkové pořadí. Týmy Movistaru, Astany a dalších náskok úniku začaly včas razantně stahovat. Američan své snažení přesto dotáhl do vítězného konce, druhý v cíli byl Bauke Mollema a třetí, rovněž muž z úniku, přijel Dylan Teuns (BMC). Pak už dojížděli favorité na celkové pořadí. Čtvrté místo obbsadil Miguel Ángel Lopez (Astana)a pátý dojel Nairo Quintana (Movistar). 9. místo přineslo Simonu Yatesovi (Mitchelton-Scott) červený dres. Po volném dnu nastoupí s vteřinovým náskokem na Alejandra Valverdeho. Největší mazák pelotonu hájí zelený dres před Peterem Saganem. Jan Hirt (Astana) poskočil o rovných 50 míst a v průběžném pořadí je na 102. pozici.

Vuelta a España 2018 1. blok
Top 10 body UCI po 9. etapě. Body
Pořadí Jméno Tým
1. Alejandro Valverde Movistar 220
2. Benjamin King Team Dimension Data 200
3. Michał Kwiatkowski Sky 140
4.-5. Rohan Dennis BMC 120
4.-5. Elia Viviani Quick-Step Floors 120
6. Nacer Bouhanni Cofidis 112
7.-9. Simon Clarke EF Education First 100
7.-9. Tony Gallopin AG2R 100
7.-9. Peter Sagan Bora-hansgrohe 100
10. Rudy Molard Groupama-FDJ 80