Diváky oblíbený a cyklisty obávaný dojezd je zpět. Kdo ovládne klenot Kantaberského pohoří, „jedničku“ La Camperona (8,3 km, 7,5 %), na kterou bude Vuelta stoupat již potřetí za poslední čtyři roky?

Třináctá etapa bude tak trochu poutí za sluncem. Zatímco start bude zřejmě na mokru, v cíli by mělo čekat modré nebe a příjemná teplota lehce pod dvacet. Itinerář tentokrát na 174,8 kilometrech obsahuje tři klasifikovaná stoupání: v úvodu etapy poměrně mírné Alto de la Madera (7 km, 3,5 %), 70 kilometrů od cíle první kategorii Puerto de Tarna (13 km, 5,8 %) a stejně je ohodnocena rovněž cílová La Camperona. 8,3 km a 7,5 % jsou celkové parametry, ale maximum je 25 % a posledních 2,35 km má průměr 15 %. Přímo na úpatí Camperony je navíc umístěna sprinterská prémie se třemi bonusovými sekundami pro vítěze.

13. etapa Vuelta 2018 profil

La Camperona - dojezd 8. etapy Vuelty 2016Jak již zmíněno, Vuelta tento dojezd poprvé zažila v roce 2014, kdy zvítězil Ryder Hesjedal. O dva roky později se radoval Sergej Lagutin. Oba vyhráli z úniku. Na vrcholu kopce, ležícího 1600 m n. m., najdeme televizní vysílač, díky němuž sem vůbec vede silnice. Ta byla ještě před pár lety v dezolátním stavu, ovšem i díky zájmu organizátorů Vuelty byla opravena a pády ani defekty by tak hrozit neměly.

Dobré vzpomínky na Camperonu mají Nairo Quintana, Sergio Pardilla, Alejandro Valverde a z roku 2014 také Fabio Aru, ačkoli pokaždé po dojezdu daleko za uprchlíky. Výšlap je ideální jednak pro vrchařské střízlíky, ale své si tu najdou i borci s rychlostními předpoklady jako právě Valverde.

Více než tříminutový náskok bude hájit a zřejmě uhájí Jesús Herrada. V Cofidisu má nyní solidní podporu (uvidíme, do jaké míry ustoupí případně z puntíkatých ambic Maté) a červený dres v držení outsidera není příliš dobrou zprávou pro uprchlíky. Zda jde o dobrou novinu pro top favority, to se ještě uvidí. Vuelta je závodem přinášejícím tu a tam osudová podcenění. Vzpomeňme třeba Chrise Hornera…

Třináctá etapa Vuelty 2018 začíná ve 12:57. V 15:38 by měli být cyklisté – už za dohledu kamer – na vrcholu Puerto de Tarna. A zhruba v 17:15 pod Camperonou. Dojezd cca v 17:40.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 13 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.