La Camperona otestuje vrchaře sklony až 25 %

nabor

Diváky oblíbený a cyklisty obávaný dojezd je zpět. Kdo ovládne klenot Kantaberského pohoří, „jedničku“ La Camperona (8,3 km, 7,5 %), na kterou bude Vuelta stoupat již potřetí za poslední čtyři roky?

Třináctá etapa bude tak trochu poutí za sluncem. Zatímco start bude zřejmě na mokru, v cíli by mělo čekat modré nebe a příjemná teplota lehce pod dvacet. Itinerář tentokrát na 174,8 kilometrech obsahuje tři klasifikovaná stoupání: v úvodu etapy poměrně mírné Alto de la Madera (7 km, 3,5 %), 70 kilometrů od cíle první kategorii Puerto de Tarna (13 km, 5,8 %) a stejně je ohodnocena rovněž cílová La Camperona. 8,3 km a 7,5 % jsou celkové parametry, ale maximum je 25 % a posledních 2,35 km má průměr 15 %. Přímo na úpatí Camperony je navíc umístěna sprinterská prémie se třemi bonusovými sekundami pro vítěze.

13. etapa Vuelta 2018 profil

La Camperona - dojezd 8. etapy Vuelty 2016Jak již zmíněno, Vuelta tento dojezd poprvé zažila v roce 2014, kdy zvítězil Ryder Hesjedal. O dva roky později se radoval Sergej Lagutin. Oba vyhráli z úniku. Na vrcholu kopce, ležícího 1600 m n. m., najdeme televizní vysílač, díky němuž sem vůbec vede silnice. Ta byla ještě před pár lety v dezolátním stavu, ovšem i díky zájmu organizátorů Vuelty byla opravena a pády ani defekty by tak hrozit neměly.

Dobré vzpomínky na Camperonu mají Nairo Quintana, Sergio Pardilla, Alejandro Valverde a z roku 2014 také Fabio Aru, ačkoli pokaždé po dojezdu daleko za uprchlíky. Výšlap je ideální jednak pro vrchařské střízlíky, ale své si tu najdou i borci s rychlostními předpoklady jako právě Valverde.

Více než tříminutový náskok bude hájit a zřejmě uhájí Jesús Herrada. V Cofidisu má nyní solidní podporu (uvidíme, do jaké míry ustoupí případně z puntíkatých ambic Maté) a červený dres v držení outsidera není příliš dobrou zprávou pro uprchlíky. Zda jde o dobrou novinu pro top favority, to se ještě uvidí. Vuelta je závodem přinášejícím tu a tam osudová podcenění. Vzpomeňme třeba Chrise Hornera…

Třináctá etapa Vuelty 2018 začíná ve 12:57. V 15:38 by měli být cyklisté – už za dohledu kamer – na vrcholu Puerto de Tarna. A zhruba v 17:15 pod Camperonou. Dojezd cca v 17:40.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 13 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.