Ktorí borci majú najväčšiu šancu uspieť v zvlnenom teréne Ria?

nabor

Letné olympíjske hry sa usporiadavajú každé štyri roky a vždy je to veľká slávnosť. Jeden z 28 športov bude aj cestná cyklistika, ktorú si naša redakcia zobrala pod drobnohľad. Kto, kde, ako? Viac sa dočítate v článku.

Rio de Janeiro je prvým juhoamerickým miestom, kde sa usporiadajú olympíjske hry. A v brazílskom veľkomeste sa bude jazdiť po veľmi zaujímavom teréne! Jazdci až štyrikrát prejdú cez stúpanie prvej kategórie Vista Chinesa (8,5 km, 5,7%). Predtým ešte ešte tri okruhy na Grumari a Grota Funda, čo sú dve stúpanie štvrtej kategórie. Celková dĺžka trasy je 253 kilometrov.

Rio 2016

Alejandro Valverde (Španielsko)

36 rokov a štyri Grand Tours za sebou v TOP10? Pre „El Balu“ to nie je problém! Tento španielsky matador v tejto sezóne skončil pri svojej premiére na talianskych pretekoch Giro d’Italia na pódiu. Štartoval aj na Tour, kde mal slúžiť ako domestik Nairovi Quintanovi a celková klasifikácia sa od neho neočakávala. Toto však dvojnásobný strieborný medailista z MS odmietol a skončil šiesty. Okrem toho zvíťazil na Valónskom šípe, v San Sebastiane bol tretí a vyhral preteky Okolo Andalúzie.

Alejandro Valverde

Joaquim Rodríguez (Španielsko)

Druhým favoritom je opäť Španiel. Purito má 37 rokov a cyklistiku vešia po sezóne na klinec. Katalánec sa však s Baskom Valverdem nemusí zhodnúť a tu môže nastať problém. Tento rok skončil jazdec Kaťuše na Tour siedmy a na klasike San Sebastian štvrtý. Pravdou je však, že svoj kariérny cieľ sa mu žiaľ naplniť nepodarilo, keď nikdy nevyhral jedny z troch najväčších pretekov sveta Giro-Tour-Vuelta.

Purito útočí

Christopher Froome (Veľká Británia)

Brit je momentálne asi najlepším vrchárom súčasnosti. Posledné dva roky nemá konkurenciu a vyzerá to tak, že sa to tak rýchlo nezmení. Na LOH prichádza výborne naladený s výbornou tímovou podporou a po víťazstve na Starej Dáme bude určite chcieť pridať aj zlatú medailu zo závodu s hromadným štartom a z časovky. V jeho tíme bude Adam Yates, Geraint Thomas, Stephen Cummings a Ian Stannard.

Chris Froome v 18.etapě

Daniel Martin (Írsko)

29-ročný víťaz lombardského monumentu z roku 2014 prichádza do Ria s Nicholasom Rocheom. Tento rok skončil jazdec Etixxu tretí v Katalánsku, rovnako sa umiestnil aj na Valónskom šípe a na Critériu du Dauphiné. Na Tour de France sa vtesnal do TOP10, keď skončil deviaty.

Dan Martin

Bauke Mollema (Holandsko)

Ďalším favoritom je smutný hrdina Tour de France, Bauke Mollema. Celé preteky sa držal na druhej priečke, mal výborné nohy a všetko to pokazili 2 pády v 19. etape, kde stratil až 7 minút a prepadol sa až na 10. miesto. Do Paríža došiel nakoniec 11. Chuť si napravil na klasike San Sebastian a od tohoto sympatického Holanďana sa bude očakávať dravosť aj v kopcoch Ria de Janeiro.

Bauke Mollema Japan Cup

Wouter Poels (Holandsko)

Aj Holanďania môžu staviť až na dve silné karty. A dokonca majú aj čierneho koňa Stevena Kruijswijka, ba dokonca Toma Dumoulina. Wout Poels tento rok výborne pracoval pre Christophera Frooma na Tour de France a keby išiel ako líder, takisto by skončil veľmi vysoko. Poels tento rok zaistil pre SKY prvý monument v podobe víťazstva na Liége-Bastogne-Liége.

Wouter Poels

Julian Alaphilippe (Francúzsko)

Francúzsky mladík sa do povedomia cyklistických fanúšikov dostal na minuloročných ardénskych klasikách, keď bol stále vpredu. Jazdec Etixxu bude mať na LOH výbornú tímovú podporu v podobe Romaina Bardeta, Warrena Barguila a Alexisa Vuillermoza, ktorý nahradil Thibauta Pinota, ktorý bojuje s bronchitídou. Tento rok vyhral Alaphilippe v Kalifornii, biely dres na Dauphiné a na Valónskom šípe došiel na druhom mieste. Na Tour viezol biely dres, no nakoniec v tejto klasifikácii skončil až šiesty.

Julian Alaphilippe

Rui Alberto Faria da Costa (Portugalsko)

Majster sveta z roku 2013 vo Florencii Rui Alberto Faria da Costa bude jedným z čiernych koňov podujatia. V drese Lampre nepodáva práve najlepšie výkony, avšak vie výborne načasovať formu a profil je veľmi podobný tomu z Talianska, keď dokázal zvíťaziť. Tento rok skončil na Liége-Bastogne-Liége tretí, na pretekoch Okolo Švajčiarska siedmy a v Romandii šiesty. Na pretekoch Okolo Baskicka došiel celkovo siedmy.

Rui Costa

Vincenzo Nibali (Taliansko)

Vincenzo Nibali vyhral tento rok Giro už po druhýkrát talianske dobrodružstvo Giro d’Italia, aj keď to tak po celý priebeh pretekov nevyzeralo. Ako je však známe, Žralok dokáže načasovať formu priam excelentne, a preto môžeme s tímovou podporou v podobe Fabia Aru, Damiana Carusa, Alessandra De Marchiho a Diega Rosu očakávať parádnu zápletku. Tento rok vyhrala nová akvizícia bahrajnského projektu v Ománe a na Tirrene skončil šiesty.

Nibali

Richie Porte (Austrália)

Porte má za sebou výbornú Tour de France, čo sa týka výkonov v horách. Síce v druhej etape stratil skoro dve minúty, dokázal sa vyšplhať na piaty stupienok v celkovej klasifikácii a ukázal, že aj on dokáže jazdiť na celkovú klasifikáciu. Okrem toho skončil na Dauphiné a v Katalánsku štvrtý, na Paríž – Nice obsadil bronzovú pozíciu a na Tour Down Under ho porazil iba Simon Gerrans. V Riu môže rátať s pomocou Rohana Dennisa, Simona Clarka a Glenna O’Shea.