Krátkou 18. etapu vyhrál Tejay Van Garderen, Hirt na 5. místě

nabor

Spurt dvojčlenné skupiny vyhrál Tejay Van Garderen (BMC) před Mikelem Landou (Sky), který udělal velmi podobnou chybu jako v 16. etapě, kdy ho porazil Vincenzo Nibali. Třetí do cíle dorazil Thibaut Pinot (FDJ). Jan Hirt (CCC) dokončil etapu na famózním 5. místě. Růžový dres udržel Tom Dumoulin (Sunweb).

Hned od úvodu se začalo nastupovat a brzy se vytvořil první únik ve složení Manuele Boaro (Bahrain-Merida), Joey Rosskopf (BMC), Natnael Berhane (Dimension Data) a Diego Rosa (Sky). V prvním kopci dne, Passo Podroi, se od balíku oddělila početná skupina, kde nechyběli včerejší vítěz Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Dario Cataldo (Astana), Tejay Van Garderen, Jan Hirt, Andrey Amador (Movistar), Mikel Landa nebo Omar Fraile (Dimension Data). Skupina se různě sjížděla a znovu rozpojovala a Landa s Frailem sváděli souboj na vrchařských prémiích o body do soutěže o modrý dres.

V pelotonu situaci kontrolovali jezdci ORICY a úniku příliš prostoru nenechali. ORICA svým tempem dostala do problémů Boba Jungelse (Quick-Step Floors), který se s ostatními favority neudržel.

Už 53 kilometrů před cílem zaútočil Nairo Quintana (Movistar). Okamžitě se k němu z úniku stáhli Amador a Anacona. Brzy se k nim připojil Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), ke kterému se z úniku stáhl Kanstantsin Siutsou. Ale na vrcholku stoupání Passo Gardena bylo vše znovu pohromadě díky Tomu Dumoulinovi, který dotáhl druhou skupinu zpět k jezdcům Movistaru a Bahrainu.

Na čele z původního úniku vykrystalizovala skupina nejsilnějších, kde byli Mikel Landa, Diego Rosa, Tejay Van Garderen, Joe Dombrowski, Davide Villela (oba Cannondale-Drapac), Natnael Berhane a také Jan Hirt.

V balíku mezitím neskutečně pracoval Rubén Plaza (ORICA-Scott) a dlouhé kilometry diktoval tempo pro svého lídra Adama Yatese.

Ve sjezdu pod poslední kopec dne ujeli Landa s Garderenem a vybudovali si zpět náskok k 50 sekundám na pole favoritů. Skupina kolem Jana Hirta nebyla příliš daleko a stíhala čelní duo. Ve skupině favoritů přebral iniciativu Movistar.

7 kilometrů před cílem už to nevydržel Jan Hirt a z druhé skupiny zaútočil. V balíku nastoupil Winner Anacona (Movistar), po pár chvílích ho dojel Nairo Quintana a pokusili se odjet, ale ztrátu limitovali jezdci FDJ, konkrétně Sébastian Reichenbach.

5,7 kilometrů před cílem zaútočil Tejay Van Garderen a mírně se vzdálil Landovi. Ve stejnou chvíli Quintana odjel od Anacony, ale skupina favoritů si držela stejný odstup a Quintana svůj pokus záhy vzdal a do boje o výhru v etapě se vrátil i Landa, který se vrátil ke Garderenovi.

4,8 kilometru před cílem zaútočil Nibali, ale za zády měl celou skupinu, ze které odpadl Adam Yates. Po téchto pokusech nastoupil sám muž v růžovém a dostal do problémů své soupeře, ale náskok si nevypracoval. Ihned odjeli Pozzovivo s Pinotem a jejich útok byl nadějný. Za nimi vyrazili Mollema s Kruijswijkem, ale k nim brzy dotáhl celou skupinu Tom Dumoulin.

Odjel Zakarin, následovali ho Kruijswijk s Mollemou a za nimi zůstávali Dumoulin, Nibali a Quintana, kteří se po sobě koukali a nespolupracovali a dokonce k nim dojel i Reichenbach, který v úvodu kopce pomáhal Pinotovi. Tempo se zvedlo, až když k nim dojel Adam Yates, který bojoval na dálku s Jungelsem.

O výhru se tedy rozhodlo mezi dvojicí LandaGarderen. Španěl zůstal na prvním místě, ale asi 100 metrů před cílem byla zatáčka a Landa udělal stejnou chybu jako v 16. etapě. Nechal se svým soupeřem podjet a pak už s tím nic nemohl udělat. Američan z BMC tak slaví první výhru na Grand Tour.

Třetí dojel mocně finišující Thibaut Pinot, před Domenicem Pozzovivem a Janem Hirtem. Trio Quintana, Dumoulin a Nibali dorazilo do cíle s minutovou ztrátou na Pinota, který je rázem 20 vteřin od pódia. Bob Jungels přišel o bílý trikot, ale není od Yatese daleko.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“18″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 18. etapy“]