První vrchařský test v Polsku vyhrál Wellens, čímž zaskočil všechny favority

nabor

Tim Wellens (Lotto Soudal) se vydal se svými kolegy do úniku přibližně na osmdesátém kilometru. Nakonec v čele zůstal zcela osamocen a dojel si pro etapový vavřín, čímž se posunul i do čela celkové klasifikace.

Páté pokračování měl na programu etapový závod Kolem Polska, který zavedl závodníky poblíž Tater. Etapa vedoucí z Wieliczka do Zakopaneho měřila 225 kilometrů. Na trati bylo 7 horských prémií ohodnocených kategorií 1.

Závodníkům počasí vůbec nepřálo, po celou dobu závodu vytrvale pršelo a to některých borcům vůbec nevyhovovalo. Během etapy vzdalo velké množství cyklistů, především z řad spurterů. Překvapením bylo odstoupení Przemysława Niemiece z Lampre, Rydera Hesjedala z Treku či našeho Leopolda Königa.

Přibližně na 80. kilometru se zformovala třináctičlenná skupina, která se postupem času rozrostla až na počet 18. Mezi jezdci byli mimo jiné i borci jako: Bob Jungels (Etixx – Quick-Step), Giovanni Visconti, Ruben Fernandez (oba Movistar), Phillipe Gilbert (BMC), Tim Wellens (Lotto Soudal) či Nicolas Roche (Team Sky).

Skupina si získala náskok až 4 minuty, pak už začala stoupat na jednotlivé horské prémie. Tu první uzmul pro sebe Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice). Při stoupáních začali slabší závodníci odpadat zpět do peletonu.

Wellens s Viscontim zkoušeli štěstí na druhé prémii, což se jim povedlo, za nimi s menší ztrátou dojela skupina pronásledovatelů vedená Gilbertem. Pak se začalo přelévat pořadí závodníků na špici, kde zůstával stále i nadále Tim Wellens, který vyhrál zbývající 3., 5., 6. a 7. vrchařskou prémii. Pouze na té čtvrté se nechal předjet Pawłem Cieślikem (na stejné prémii byl Leopoled König klasifikován na páté příčce).

8 kilometrů před cílem měl Wellens náskok na pronásledujícího Davide Formola 3:15 a stoupal vstříc etapovému vítězství. To nakonec uhájil před italským jezdcem o 3:48. Druhý dojel Davide Formolo (Cannondale-Drapac).

Další skupina, která stoupala za touto dvojicí se v závěrečných kilometrech potrhala a jako třetí projel cílem Tiesj Benoot (Lotto Soudal).

Z českých a slovenských borců dokončili dva. Klasifikován v cíli byl pouze Zdeněk Štybar (Etixx – Quick-Step), který dojel téměř s půlhodinovým zpožděním na vítěze. Druhým je Karel Hník (Verva ActiveJet Pro Cycling Team), který nabral ztrátu více než tři čtvrtě hodiny.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=Mv6ZKb5ewPY

Výsledky

[cyklostat id=“Tour-de-Pologne“ etapa=“5″ rok=“2016″ nadpis=“Kolem Polska 2016, pořadí 5. etapy“]