Královskou etapu Route du Sud ovládl Pierre Rolland, celkové vedení spadlo do klína Dillierovi

nabor

Třetí nejnáročnější etapu ovládl francouzský borec Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), který ještě před měsícem brázdil silnice na Giro d’Italia. Dnes se mu povedlo zaútočit z vedoucí z¨skupiny v závěrečném stoupání a vytvořený náskok udržel až  do cíle. Zároveň se měnil i majitel červeného trikotu určeného pro vedoucího celkové klasifikace. Silvan Dillier (BMC Racing Team) předvedl heroický výkon, i když jen se štěstím odvrátil nebezpečí v podobě Richarda Carapaza (Movistar Team).

Královská etapa měla na svém programu mimo 167 kilometrů i výstup na legendární Col du Turmalet, kde byla prémie první kategorie. Dvojka RF de Gaborisse měla být pouze předehrou před závěrečnou „jedničkou“ a zároveň cílem na Gavarnie-Gèdre.

Ještě než jezdci začali stoupat na nejvyšší bod letošního ročníku – Col du Tourmalet – oddělila se od pelotonu skupina ve složení: Silvan Dillier, Pierre Rolland, Gianni Moscon (Team Sky), Jose Rojas (Movistar Team), Jonathan Lastra Martinez (Caja Rural-Seguros RGA), Sergej Černěckij (Astana), Nicolas Edet (Cofidis), Julien Antomarchi (Roubaix -Lille Métropole), Christophe Riblon, Quentin Jauregui (AG2R La Mondiale) a Aitor Gonzalez (Euskadi Basque Country-Murias).

Silvian Dillier si pojistil svůj dres nejlepšího bodovače, když získal obě spurterské prémie. Ovšem při stoupání na Tourmalet už nebyl v čele. Vedoucí skupina se potrhala a ve vedení zůstala pouze trojice Edet – Moscon – Rolland. Švýcar, který byl druhý v celkovém pořadí sebral všechny síly a vrchol přejel jako čtvrtý a při stoupání na Gaborisse už byl na čele, kde ovšem chyběl Edet. Favorité se příliš nehrnuli dopředu a stále ve svém středu měli i aktuálního lídra Juliena Loubeta (Armee de Terre).

Vše podstatné se událo až v závěrečném stoupání. Vedoucí skupinu téměř pořád vedl Dillier, ovšem pronásledovatelé pomaličku ukrajovali náskok. Ještě deset kilometrů před cílem byl náskok vedoucí trojice 1:44.

Skupina pronásledovatelů řídla, Geraint Thomas (Team Sky) pracoval pro Sergia Henaa, ale i ten musel později zvolnit, protože nastavenému tempu nestačil. Stejně tak zvolil své tempo i Loubet a následně i Thomas Voeckler (Direct Energie).

Meta 4,5 kilometru se stala osudnou jezdci BMC, ačkoliv se pokusil Dillier ještě ze sebe něco vymáčknout, tak Rollanda s Mosconem nedostihl. Francouz nastoupil Italovi po dalším půl kilometru a jel vstříc etapovému vítězství.

Pierre Rolland se dostal do cíle jako první. ovšem za ním se odehrávalo drama. V posledních kilometrech se čekalo jak dopadne bitva o dres vedoucího jezdce. Dillier ztrácel a pomalu se k němu blížil Ekvádorec Richard Carapaz, kterému dělal sekundanta Rigoberto Uran. Dvojice dostihla nejen jezdce týmu BMC, ale ještě na něj získala náskok a málem přespurtovala i druhého v cíli Moscona.

Diller se trápil a na borce Movistaru, kterému v kopci vydatně pomáhal i jeho kapitán Daniel Moreno, ztratil nakonec 13 vteřin. To Švýcarovi stačilo, aby se o jedinou vteřinku dostal do celkového vedení. Carapaz je aktuálně druhý. Borec BMC si v závěrečné etapě bude muset hlídat sputerské prémie aby nepřišel o získaný dres. Třetí v celkovém pořadí je Kenny Elissonde z týmu Sky, ten ovšem ztrácí více než minutu a půl.

https://youtu.be/Q0YMpFq_0eo

[cyklostat id=“Route-du-Sud-la-Dpche-du-Midi“ etapa=“3″ rok=“2017″ nadpis=“Route du Sud 2017, pořadí 3. etapy“]