Královská pyrenejská etapa na Plateau de Beille

nabor

Jeden z nejklíčovějších dní pro celkové i vrchařské pořadí je tu. 195 kilometrů dlouhá etapa se čtyřmi těžkými stoupáními vyvrcholí na Plateau de Beille.

75 bodů. Takové je puntíkaté maximum v rámci etapy na letošní Tour de France. A čas na jejich sběr přichází právě dnes. Do hry také vstoupí poslední zbývající kategorie stoupání, když na 57,5. kilometru přijde krátká a prudká výzva v podobě „dvojky“ Col de Portet-d’Aspet (4,3  km, 9,7 %). Ještě předtím – už na 20. kilometru – to ale bude spurterská prémie, na níž se André Greipel pokusí získat zpět Saganův zelený dres. I proto bude asi úvod hodně rychlý. Přes zmiňovanou „dvojku“ a dvě „jedničky“ se pak závod dostane pod Plateau de Beille. Stoupání mimořádné kategorie, ohodnocené 50 body pro vítěze, může svými parametry (15,8 km, 7,9 %) nadělat v celkovém pořadí stejnou neplechu jako předchozí dvě etapy dohromady. Na druhou stranu: v roce 2011, kdy se tu jelo naposled (letošní TdF si z před čtyř let vypůjčuje celkem pět dojezdových míst), zde dojela ve dvou vteřinách devítka top favoritů. Poměrně plynulé stoupání je prudší ve své první polovině, ale ještě tři kilometry před cílem najdeme pasáž půl kilometru s průměrem 8,9 %.

Teploty budou šplhat přes třicet stupňů a bude znovu relativně dost foukat. V závěru hrozí bouřky.

12. etapa, královská pyrenejskáChce Chris Froome opravdu i puntíkatý dres? Z jeho včerejšího sběru na Tourmaletu to tak vypadá. V tom případě by bylo na Sky držet únik na uzdě a pak bude Brit s keňskými kořeny adeptem na výhru v etapě a navýšení náskoku v bitvě o krále hor (jíž vede před kolegou Portem, zatímco Majka s Quintanou ztrácí už 25 bodů). Právě Nairo Quintana bude tím, na kom bude Froomea vyzvat, anebo na něj alespoň neztratit.

Krom Quintany s Froomem jsou všichni spíše outsidery na zisk této etapy. Bránit před Kolumbijcem druhé místo by měl Tejay Van Garderen. Vpředu ale budou nepochybně vidět mnozí ze závodníků mimo top ten. Opět zmiňme Rollanda, Arredonda, přidejme Majku, Vallse, Ten Dama, Pinota, jezdce MTN-Qhubeka… Hodně včera ztratili také Bardet, Péraud a Sepúlveda, kteří nabrali v celkové klasifikaci už přes 20 minut, proto nutno počítat i s nimi.

12. etapa začíná v 11:10 a sledovat ji můžete celou, od začátku do konce. Pokud se pro to rozhodnete, čeká vás přibližně šestihodinový zážitek.

Více informací =>