nabor

Dnešní královskou pyrenejskou etapu vyhrál Joaquim „Purito“ Rodriguez, před Jakobem Fuglsangem a Romainem Bardetem. Asi 8 minut za nimi jsme sledovali famózní bitvu všech favoritů, ale tým SKY se nenechal zaskočit a uhájil žlutý dres. V čase 5:47 za vítězem, na skvělém 6. místě, dojel Jan Bárta.

12. etapa vedla z Lannemezanu na Plateau de Beille. Vrchaři měli možnost získat až 75 bodů do soutěže o puntíkatý dres.

První je tedy stoupání 2. kategorie Col de Portet-d´Aspet (4,3 kilometrů a 9% v průměru), to vrcholí na 57 kilometru. Následuje Col de la Core, které končí na 93 kilometru etapy. Je to vrchol 1. kategorie, který má 14,1 km, 5,7% v průměru a 7,2% v maximu. Dalším kopcem na trati je opět 1. kategorie Port de Lers. 12,9 kilometrů s průměrem 6% a maximem 8,8% vyvrcholí na 144 km etapy.

Col de Portet d'Aspet
Col de Portet d’Aspet

Následovat bude takový klid před bouří. V Les Cabannes na 178 kilometru etapy to vypukne. Stoupání Plateau de Bellie (Hors Categorie), které měří 15,8 km v průměru má 7,9% a v maximu 9,5% bude cílovým kopcem.

Sprinterská prémie byla už na 20 kilometru etapy a od začátku balík kontrolovali jezdci týmu Lotto Soudal. Belgická stáj kontrolovala tempo a nenechali nikoho odjet. Jediný odvážlivec, který se pokusil z jejich tempa nastoupit byl Jan Bárta. Lotto si ho pohlídalo a jelo se znovu pohromadě. Na prémii byl první André Greipel před Johnem Degenkolbem a Peterem Saganem. Rozdíl nyní činí už jen 2 body mezi Saganem a Greipelem. Na uhájení zeleného dresu to dnes stačilo.

Únik dne vedený Sylvainem Chavanelem
Únik dne vedený Sylvainem Chavanelem

Začal se tvořit únik. Zaútočil Lieuwe Westra (Astana) s Bryanem Coquardem (Europcar) a Louisem Meintjesem (MTN-Qhubeka). Z balíku vyrazila velmi početná skupina, ve které byli Michal Kwiatkowski (Etixx-Quick Step), Jan Bárta (Bora-Argon 18), Joaquim Rodriguez (Katusha), Romain Bardet (AG2R), Gorka Izagirre (Movistar), Sylvain Chavanel (IAM), Mikael Cherel (AG2R), Romain Sicard (Europcar), Anthony Delaplace (Bretagne – Séche Environnement), Matthieu Ladagnous (FDJ), Jérome Coppel (IAM), Kristijan Durasek (Lampre-Merida), Dani Navarro (Cofidis), Frederic Brun (Bretagne – Séche Environnement), Christophe Riblon (AG2R), Jakob Fuglsang (Astana), Georg Preidler (Giant – Alpecin), Sep Vanmarcke (LottoNL-Jumbo) a Jéremy Roy (FDJ). Ze zadu se pokoušeli doskočit ještě Angelo Tulik (Europcar) a Marcel Sieberg (Lotto Soudal), ale drželi se mezi pelotonem a čelní skupinou. Zde bylo 24 jezdců z 16 týmů.

Na vrchařské prémii druhé kategorie Col de Portet-Aspet byl první Georg Preidler. Za ním spurtovali Jéremy Roy a Lieuwe Westra. Pro jeden bod si dojel Anthony Delaplace. Následně odstoupil Alex Dowsett (Movistar).

Jezdci stoupali na Col de la Core a na trať se začaly snášet kapky deště. Pro peloton to bylo příjemné osvěžení, protože do té doby je trápila teplota okolo 37°C. Angelo Tulik vzdal svou snahu a vrátil se do pelotonu, zatímco Marcel Sieberg pokračoval sám ve snaze dojet k první skupině, ale ztrácel a propadal se k pelotonu. Ze závodu odstoupil i Zakkari Dempster (Bora-Argon 18).

Na Col de la Core měl únik téměř 9 minut k dobru na peloton. Prémii vyhrál Kristijan Durasek před Georgem Preidlerem, Michaelem Cherelem, Matthieu Ladagnousem, Sylvainem Chavanelem a Romainem Bardetem. Po sjezdu z Core už byl rozdíl mezi pelotonem a únikem více než 10 minut. Ale čelní únik nebyl jednotný. Na čele se oddělila trojice Kwiatkowski, Preidler a Vanmarcke, za nimi pokračoval zbytek skupiny.

Na úpatí Port de Lers měla Kwiatkowskiho trojice náskok 12:30 minuty na peloton a 1:45 na stíhací skupinu s Janem Bártou, ze které odpadl Bryan Coquard. Christophe Riblon byl pohlcen pelotonem, poté co už na Col de la Core odpadl z úniku. V cíli se spustil prudký déšť a před pelotonem byl velký strašák.

V druhé skupině útočil Jan Bárta a snažil se dorazit k triu Kwiatkowski, Vanmarcke a Preidler, který začínal ztrácet. Bárta byl dostižen a bojovat začínali největší vrchaři ze skupiny. Vyrazili Bardet, Fuglsang a Meintjes a blížili se ke Kwiatkowskimu a Vanmarckemu. K nim se dotáhli Rodriguez se Sicardem. Mezitím na čele pelotonu jel tempo pro Frooma Leopold König. Ke stíhací skupině se dotahovali i další jezdci, jako Izagirre nebo Cherel.

Podřený Louis Meintjes
Podřený Louis Meintjes

Leopold König s Woutem Poelsem velmi očesali peloton, ze kterého odpadl například Jean-Christophe Péraud. Na vrcholu Port de Lers vyhrál Michal Kwiatkowski, před Sepem Vanmarckem, Mikaelem Cherelem, Louisem Mentijesem, Romainem Bardetem a Jakobem Fuglsangem. Peloton ztrácel 10 minut. Na Plateau du Bellie panovalo psí počasí a začaly padat kroupy. Na navlhlém sjezdu se k zemi poroučel Louis Meintjes, ale hned pokračoval dál a dotáhl se zpět. Mezitím se k Bardetovi a spol. dotáhl Jan Bárta.

 

KwiatkowskiPeloton se blížil k Plateau du Beille, do kterého, ale o 680 sekund dříve, najelo duo Vanmarcke, Kwiatkowski a o 9 minut dříve skupina Bárta, Bardet, Izagirre, Rodriguéz, Fuglsang, Cherel, Sicard a Mentijes. Stíhací skupinu se snažil k čelnímu duu dotáhnout Mikael Cherel a zároveň chystal pozici pro Bardeta, zatímco Kwiatkowski v dešti utrhl Sepa Vanmarcka. 11 kilometrů před cílem nastoupil Fuglsang. Na jeho útok reagovali Bardet, Rodriguez a Meintjes. Následně zaútočil „Purito“ a odpáral Meintjese. Z pelotonu odpadl Tony Gallopin, který táhli jezdci týmu Tinkoff-Saxo.

Purito útočí
Purito útočí

Rodriguez s Fuglsangem se střídali v takových testovacích útocích, Bardet reagoval a vezl se. Toto trio se velmi rychle přibližovalo ke Kwiatkowskimu. Z pelotonu odpadli Barguil, Frank, Talansky a Hesjedal. To vše během tempa Romana Kreuzigera. Za Kwiatkowskim se skupina rozělila. „Purito“ zaútočil velmi razantně a dotáhl se na Kwiatkowskiho, kterému ihned nastoupil a jel sám na čele. Fuglsang se snažil ho stíhat a Kwiatkowskiho taky předjel. Domácí Bardet zůstal až za Dánem. Z Froomovi skupiny zaútočil Majka a SKY se opět ujali tempa.

NibaliDalší útok přišel ze strany Alberta Contadora, ale tým SKY to nevzrušilo, pokračovali dál a za chvíli byl Contador zpět. V ten moment zaútočil Nibali, ale reakce týmu SKY byla naprosto klidná. S jediným rozdílem. Nibali dokázal poodjet a jemně svůj náskok navyšoval. A do útoku šel Valverde. To už byla hrozba i pro SKY a Porte s Thomasem reagovali a nenechali ho odjet. Tak to Valverde zkusil znovu, dojel Nibaliho, ale jejich pokus skončil neúspěchem. Richie Porte všechno pokryl.

Rodriguez zatím navyšoval svůj náskok na Fuglsanga a jel si pro etapové prvenství. Zaútočil Nairo Quintana, ale Geraint Thomas ani jeho nenechal odjet. Odpadl Bauke Mollema.

ValverdeThomas rozjel tempo Froomovi a ten zaútočil. Reagovali Quintana, Contador a Van Garderen. Následně se dotáhl i Valverde, který zaútočil. Froome ho hlídal. To samé udělal s pokusem Quintany. Dotáhli se tam i Thomas s Nibalim a vše bylo při starém. Quintana se snažil co to šlo, ale Froome ho prostě nenechal.

Do cíle dojel Joaquim Rodriguez, vrátil se do celkového pořadí a vyhrál už druhou etapu v letošním ročníku. Pro druhé místo si dojel Jakob Fuglsang, stejně tak, jako třetí Romain Bardet se vrátili do celkového pořadí.

Jan Bárta
Jan Bárta

Za nimi dojeli Izagirre, Meintjes a Jan Bárta, který dnes jel opravdu výborně. Před favority to stihli ještě Romain Sicard a Michael Cherel. Pak už finišovala  právě skupina favoritů. Valverde byl ve spurtu nejlepší. Za ním finišovali Froome s Quintanou a další. Hodně ztratili Gallopin a Barguil. O něco méně pak Bauke Mollema.

 Pořadí 12. etapy

# Jméno (Krajina) Tým Čas
1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha 5:40:14
2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:01:12
3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:49
4 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team 0:04:34
5 Louis Meintjes (RSA) MTN – Qhubeka 0:04:38
6 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18 0:05:47
7 Romain Sicard (Fra) Team Europcar 0:06:03
8 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:28
9 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:06:46
10 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:06:47

Celkové pořadí po 12. etapě

# Jméno (Krajina) Tým Čas
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 46:50:32
2 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:02:52
3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:03:09
4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:03:58
5 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:04:03
6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo 0:04:04
7 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo 0:05:32
8 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 0:07:32
9 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:07:47
10 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing 0:08:02