Královská etapa bez královny. Giro jede na Mortirolo


Ta dvojice strašila i lákala. Možná vůbec nejtěžšímu stoupání Giro d’Italia však nakonec v profilu šestnácté etapy nebude předcházet to nejvyšší. Gavii vymazala hrozba lavin. Sólo dostane Passo del Mortirolo.

Carapaz, Nibali, Roglič a spol. jdou zpět do boje. Favorit na výhru nikdy nebyl méně jasný. Leccos o taktice elitních vrchařů napoví již úvodních 45 kilometrů. Dvě neklasifikovaná stoupání (11,1 km do 5,8 % a 8,8 km do 4,1 %) se stanou startovními rampami úniku, který bude obsahovat jejich týmové kolegy. Snesitelné sklony nabídnou rovněž první dva klasifikované kopce, oba třetí kategorie – nově přidané Cevo (10,6 km, 5,9 %) a Aprica (15 km, 3,4 %). Tahavý bude konečně i dojezd do Ponte di Legno – 7,25 km do 2,4 %.

Mortirolo z Mazzo di Valtellina - profil stoupání 16. etapy Giro d'Italia 2019O hlavní hvězdě tedy nebude pochyb. Mortirolo z nejtěžší strany. 11,9 km a 10,9 %, maximum 18 %. Vrchol 27,7 km od cíle. Sjezd kratší, poměrně rychlý. Přesto nebezpečný. Zrušení Gavie profil na jednu stranu odlehčilo, na druhou stranu značí těžké podmínky. Mortirolo očekává déšť a sedm stupňů nad nulou. Mimochodem Mortirolo, které se v posledních letech stalo synonymem šestnáctých etap. V roce 2017 tu vládl L. L. Sánchez. Etapu vyhrál Nibali. O dva roky dříve první na kopci Kruijswijk, první v cíli Landa.

Aktualizovaný profil 16. etapy Giro d'Italia 2019Také letos by se štěstí mohlo usmát na Landu či Nibaliho. A mohlo by je obléct do růžové. Hlavní kartou Movistaru však bude Carapaz, zatím nejlepší vrchař Gira. Před dnem volna nikoli nejjistější směrem dolů. Totéž platí o Rogličovi, jemuž by mělo stále stačit neztrácet. Jenže pasivní taktika se mu začíná vymykat z kontroly. Čas k jeho prvnímu útoku?

Nesmírně údernou dvojici tvoří Yates a Nieve. López trochu zaostává za očekáváními, ale dnešek může vše změnit. Na dohled pódiu číhá Majka. Šestý je Mollema, etapovým vítězem z Treku by však spíše mohl být modrý Ciccone. Velký test čeká Sivakova, o sedm sekund bílého. Ještě větší Zakarina a Polance.

Šestnáctá etapa Giro d’Italia 2019 startuje v 11:40. Před druhou budou cyklisté pod Cevem. Kolem 15:40 pod Mortirolem. Přímý telvizní přenos u nás od 13:10.

Soutěž