Královna Marianne, díl třetí. Zítra zpět v akci vrchařky

nabor

Ani v Nole neroztočila žádná ze závodnic Giro Rosa těžké převody tak jako Marianne Vos. Za ní se druhým místem zaskvěla Hannah Barnes. Cenné vteřinky si do celkového pořadí před závěrečným etapovým triptychem kvalitní poziční prací ukradla Kasia Niewiadoma.

Šestá etapa se měla podobat té páté a kdo sledoval její průběh s tímto očekáváním, zvýšení tepové frekvence dlouho moc nezažíval. V úvodu se pokusila do úniku dostat například veteránka Kirsten Wild, jenže tempo bylo zase vražedné. Na vrchařské prémii z tohoto scénáře opět vytěžila maximum zelených (tedy vrchařských) bodů Cecilie Uttrup Ludwig a o redukci pelotonu s limitovanými úspěchy vytrvale usilovala stáj CCC-Liv.

Pauliena Rooijakkers byla dokonce tak aktivní, že hlavní skupině poodjela, a pamětliva, že nizozemská vzájemnost občas přináší nečekané výsledky (viz třeba mistrovství světa 2017), se k ní připojila oportunistka Nadine Gill. Nadějnější pokus však až po jejich dojetí předvedla Maria Novolodská. Nakonec ji zastavil pád, což nás dostává k největšímu překvapení dne, kdy hned osm cyklistek, Novolodskou vyjímaje, leč včetně francouzské šampionky Audrey Cordon-Ragot, zastavilo obligátní DNF či časový limit.

Také v samotném sprintu došlo oproti včerejšku k důležitým změnám. Zaprvé již na sobě Marianne Vos měla bramboříkový dres nejúspěšnější sběratelky bodů. Zadruhé, poněkud paradoxně, její nadvláda nebyla tak jistá. A málokdo by čekal, že blízko cennému skalpu se ocitne Hannah Barnes, jež na nejvyšší úrovni skoro dva roky nenakoukla do individuální top 10. Nastoupila jako první a Marianne Vos trápila až na pomyslnou pásku.

„Dnešek od týmu vyžadoval opět spoustu práce, kterou od nás každý čekal. Čelily jsme útokům i dalším silným vlakům. Třetí výhra v závodě je fantastická,“ hodnotila vítězka. „Vím, že nesmím ztratit koncentraci, už jsem takhle na větru ztratila čas v roce 2016. Takže teď je každá etapa klíčová. CCC-Liv dnes zase zredukoval pole, což mi pomohlo. Teď budu hlavně hlídat Kasiu Niewiadomou a Annu van der Breggen,“ komentovala průběh dne aktuální držitelka růžového dresu.

Markéta Hájková dorazila na 39. místě, pohodlně uvelebena v prvním pelotonu.

Zítra zas pod Vesuvem, ovšem i pod chrámem

Profil 7. etapy Giro Rosa 2020Ještě v sedmé etapě zůstane peloton na dohled Vesuvu. Cíl bude v Maddaloni, jehož patronem je archanděl Michael. Přeborník boje s Antikristem dal jméno také chrámu, ke kterému se 106 cyklistek, jež stále pokračují v závodě, podívá dvakrát. Téměř čtyřkilometrové stoupání s průměrem 5,6 % bude klíčovým bodem obou maddalonských okruhů, nicméně až na metu dvou kilometrů do cíle se posléze bude klesat.

Vesuv z Maddaloni - dojezd 7. etapy Giro Rosa 2020Krom sólové výhry (například nejmenované závodnice s iniciály AvV) by tak cesta k úspěchu mohla vést přes spurt malé skupiny či únik na posledních kilometrech. Hned dvě silné karty (v podobě Lizzie Deignan a Elisy Longo Borghini) má pro takový scénář k dispozici Trek-Segafredo. Vyloučit se nedá ani další úspěch Marianne Vos, která by však nepochybně preferovala, aby již druhý průjezd cílem byl závěrečný.

Sedmá etapa Giro Rosa 2020 vyrazí z Noly ve 12:15 a uvidí další brzký dojezd, odhadovaný na 15:05.

6. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.