Kousek od Benátek se rozuzlí souboj Démare – Ackermann

nabor

Třináct bodů dělí zatím dva rivaly bramboříkové bitvy. Pro tým Bora to znamená povinnost stáhnout únik a pro Pascala Ackermanna úkol ovládnout spurterskou derniéru Gira. Pokud nevyhraje, uhájí Arnaud Démare trikot i tehdy, když dojede jedno místo za ním.

Celkově přes kilometr sklesá peloton ze startu do cíle. Den začne v horách severovýchodu Itálie 30 kilometry stoupání do 1,4 %. Už během sjezdu pak na 45. kilometru dorazí do dějiště olympijských her 1956. Zda Cortině d’Ampezzo vyjde repete po 70 letech, zůstává do 24. června ve hvězdách, náhodička s průjezdem Gira ale určitě přijde vhod. Stále přes 100 kilometrů od cíle dojde na jedinou vrchařskou prémii, „čtyřku“ o délce 5,7 km a průměru 5,3 %. Za sprintem v Coneglianu, 62,5 km od cíle, se profil konečně narovná.

Mapa dojezdu 18. etapy Giro d'Italia 2019 - Santa Maria di SalaJe docela možné, že 16,9 kilometrů před cílem již bude zlikvidován únik a bonifikační prémie vystaví nečekané výzvě jezdce celkového pořadí. Jinak by měl vládnout klid a záběry helikoptér. Upoutá malebný kraj u trati, ovšem také město každým rokem o milimetr blíže potopení, Benátky. Dojezd by měl být půl hodiny od nich suchý a technicky zvládnutelný. Dvojice zatáček leží kolem mety pěti kilometrů. Ta další už povede na dvoukilometrovou cílovou rovinku. Velká sláva městečka Santa Maria di Sala se snad obejde bez pádů. „Sala“ je v italštině poněkud symbolicky historickým označením území, na němž sídlí pán.

18. etapa Giro 2019

Letošní král spurterů tu ještě nebude moci být korunován. Velmi pravděpodobně jím však bude Pascal Ackermann, nebo Arnaud Démare. Protože stahovat únik před sprinterskou prémií by bylo při redukované síle týmů a spurterského pole obrovským rizikem, rozhodne se zřejmě v cíli. Na vítěze čeká 50 bodů, druhý bere 35, třetí 25, čtvrtý 18, pátý 14.

Vydrželo i několik dalších rychlíků: Cimolai, Belletti (Israel Academy a Androni navíc stále v plné síle!), Consonni, Gibbons, Simion, Bennett, Sénéchal či Van der Sande. Nippo Vini Fantini má k dispozici Canolu, Lobata a Cimu, který tedy možná upřednostní sprinterské prémie (na Masnadu ztrácí 11 bodů). Kaťuša jede s Biermansem, Hallerem a Battaglinem.

Osmnáctá etapa Giro d’Italia 2019 startuje ve 12:10. Vrchařská prémie Pieve di Alpago přijde kolem třetí, o necelou hodinu později sprint v Coneglianu. Dojezd po páté, přímý přenos zachytí poslední čtyři hodiny etapy.

Soutěž