Kolem Turecka: Horskou etapu vyhrál Jaime Roson

nabor

Šestá etapa jako jediná z celého itineráře letošního ročníku závodu Kolem Turecka byla označena jako horská. S nástrahami 117 kilometrů se nejlépe vypořádal Jaime Roson. Druhý byl Przemyslaw Niemiec. Špatně si nevedla ani dvojice Čechů.

Etapa měla začátek na rovině, jenž se nacházela několik metrů nad mořem. Přibližně na dvacátém kilometru začalo první stoupání do výšky přes 1100 metrů. Profilu využil již na 14. kilometru jezdec stáje Nippo-Vini Fantini Eduard Michael Grosu k úniku. K němu se pak připojili: Ilja Koševoj (Lampre-Merida), Stig Broeckx (Lotto-Soudal), Antonio Piedra (Funvic-Soul), Antonio Viola (Nippo-Vini Fantini), Nicolas Baldo (Roth), Galym Achmetov (Astana City), Peter Schulting (Parkhotel Valkenburg), Nazim Bakirci (Torku), Enrico Salvador (Unieuro) and José Gonçalves (Caja Rural). Polská stáj CCC, která jela na špici pelotonu, držela uprchlíky na distanc těsně přesahující dvě minuty.

K první horské prémii dne se vydala jako první trojice Schulting, Broeckx a Bakirci a posledně jmenovaný si na ni připsal nejvíce bodů.

Dobrodružství čelní skupiny skončilo asi 30 kilometrů před cílem. Ovšem v tu dobu to zkusila dvojice Dominik Hrinkow (Hrinkow Advarics) a Simone Petilli (Lampre-Merida). K nim se ještě stihli „docvaknout“  Liam Bertazzo (Southeast) a Daniele Colli (Nippo-Vini Fantini). Borci získali až minutový náskok, jenže přibližně deset kilometrů před cílem začali postupně odpadat. Nejstatečnějším bojovníkem, který odolával ataku skupině favoritů byl Petilli. Ten vydržel v čele ještě další 3 kilometry.

Pokus Maura Finetta (Unieuro Wilier) o únik 5,5 km před cílem měl jepičí život.

Čím víc se blížil cíl, tím více závodníků začalo odpadávat. Do kopce se jelo opravdu pekelné tempo. Na to doplatil Adam Hansen, kterému se zasekl řetěz a musel čekat než dojedou jeho mechanici a kolo mu vymění. Toho využila zbývající část skupiny k atakům. Přibližně dva kilometry před cílem se utvořila trojice: Roson, Koševoj a Hirt. Roson 1,7 kilometrů před cílem zaútočil, na což ani jeden z jeho kolegů v čelní skupině nestačil zareagovat a zezadu se dotahovala dvojice Cieslik, Niemiec. Pronásledující čtveřice se sjela, ale udržela se pospolu pouze chvíli, neboť z ní vyrazil Polák Niemiec směrem k vedoucímu Rosonovi, kterého následně dostihl. Oba to dotáhli bok po boku až na metu 300 metrů před cílem. Pak se začalo spurtovat a více sil měl člen stáje Caja Rural Jaime Roson a protnul pásku jako první. Skupinu pronásledovatelů dlouho táhl Jan Hirt (CCC), proto také neměl dostatek sil na závěrečný spurt a skončil až na páté pozici.

Druhý český Karel Hník zástupce se s dnešní etapou vypořádal také výborně, neboť obsadil 17. místo se ztrátou 1:43 na vítěze, celkově se však posunul poměrně vysoko – na 16. místo.

https://youtu.be/nbRZdddbIog

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 3:22:16
2 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – Merida 0:00:02
3 Pawel Cieslik (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team 0:00:12
4 Ilja Koševoj (Blr) Lampre – Merida 0:00:16
5 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:00:19
6 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:30
7 Mauro Finetto (Ita) Unieuro Wilier 0:00:38
8 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice 0:00:40
9 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
10 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:00:51

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA 20:07:06
2 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:18
3 Nikita Stalnov (Kaz) Astana City 0:00:46
4 Luis Mas Bonet (Špa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:13
5 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:04:21
6 Greg Henderson (Nzl) Lotto Soudal 0:06:46
7 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 0:09:22
8 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:12:14
9 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal 0:12:46
10 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:12:58