Kittel v Polsku potvrdil svoji extratřídu

nabor

Úvodní etapa sedmidenního klání, které nese název Tour de Pologne, tedy česky Kolem Polska, nás zavedla do ulic hlavního města Polské republiky – Varšavy. Trať dlouhá 122 kilometrů se nejvíce podobala kritériu, neboť se celá trať jela na okruzích 12,2 kilometrů dlouhých. Jak už to v podobných závodech bývá zvykem vše řešil až závěrečný spurt, ve kterém měl nejvíce sil německý závodník Marcel Kittel.

V průběhu etapy se do úniku dostala trojice ve složení Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice), Pawel Bernas (Polsko) a Matej Mohoric (Cannondale-Garmin Pro Cycling Team) a postupně si vypracovala místy až jeden a půl minutový náskok, ovšem na čele pracující týmy Orica-GreenEdge a Giant-Alpecin se snažily vedoucí trio dostihnout. Adrian Kurek si připsal 3 body za vítězství na jediné vrchařské prémii dnešní etapy, jenž byla ohodnocená kategorií 3. Nejaktivnějším jezdcem se pak stal jeho kolega z úniku Matej Mohoric, který vyhrál i sprintérskou prémii na 98,1 km.

Uprchlící byli dojeti přibližně 18 kilometrů před cílem. Po nich to zkusil ještě Patrick Gretsch (AG2R) s Vegardem Breenem (Lotto Soudal), ale i oni byli dojeti před nájezdem do posledního okruhu.

Závěrečný sprint si začala připravovat stáj Marcela Kittela Giant-Alpecin, ale vše jim zkazil v jednom z podjezdů Dennis Van Winden, který zaútočil. Ovšem útok netrval dlouho, neboť jej sjeli  Mitch Docker z Oricy a stájový kolega Kittela Bert De Backer. Celý vlak dojel až na poslední kilometr, kde opět vepředu jeli tři jezdci Alpecinu, kteří postupně odpadávali a nechali Marcela Kittela v boji o trůn příliš brzo osamoceného. Kdyby nebylo levotočivé zatáčky, která byla přibližně 300 metrů před cílem, zřejmě by Němec tuto etapu nevyhrál a radoval se poražený Cabel Ewan, ale byl to právě Australan, který tuto zátočinu nezvládl ideálně projet a rodák z Arnstadt jej stihl ještě přespurtovat, proto se ve druhé etapě oblékne do žlutého trikotu.

Nejlepší z Čechů byl na 39. místě Petr Vakoč, jenž nabral ztrátu 8 vteřin. Stejnou ztrátu měl i Slovák Peter Velits či Jan Hirt, kteří byli klasifikováni na 44., resp. 129. místě.

Z favoritů ztratil Fabio Aru 8 vteřin, stejně jako Diego Ulissi či Sergio Henao.

Výsledky 1. etapy

Poř. Jezdec (Národnost) Stáj Čas
1 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Alpecin 2:43:13
2 Caleb Ewan (Aus) Orica GreenEdge
3 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
4 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
5 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
6 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
7 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
8 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ.fr
9 Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx – Quick-Step
10 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team