Kdo ovládne 5. ročník Cadel Evans Great Ocean Road Race?

nabor

Ještě než se peloton rozletí do Jižní Ameriky a na Střední východ, čeká nás jedna klasika v Austrálii. Jedná se o poměrně mladý závod Cadel Evans Great Ocean Road Race, který snad i letos nabídne kvalitní podívanou.

Historie

Závod nemá dlouhou tradici, ale je pevně usazen v kalendáři World Tour. Jak jméno napovídá, je jednorázovka spjata s vítězem Tour de France 2011 Cadelem Evansem. Ten zaštiťuje pořádání závodu a sám zde v roce 2015 ukončil profesionální kariéru pátým místem. Vítězem se stal, po spurtu osmičlenné skupiny, Gianni Meersman z Etixxu-Quick Step.

V sezóně 2016 nám předvedl Peter Kennaugh ze Sky sólový útok, který dokázal dotáhnout svůj pokus až k vítězství, čímž vypálil rybník číhajícím rychlíkům. Předloni jsme byli svědky hromadného dojezdu, který ovládl Nikias Arndt ze Sunwebu. Skvělým šestým místem se blýskl i Petr Vakoč.

Peter Kennaugh
Peter Kennaugh v roce 2016 na Cadel Evans Great Ocean Road Race
Nikias Arndt
Nikias Arndt v roce 2017 na Cadel Evans Great Ocean Road Race

Ročníky 2017 a 2018 byly ve znamení spurtu pětadvacetičlenných skupin a loni byl nejúspěšnější, trochu překvapivě, Jay McCarthy z Bory. Domácí borec porazil v dojezdu taková esa, jakými jsou Elia Viviani či Daryl Impey.

Trasa

Trasa oproti minulým letům nedoznala změn. Znovu se závod uskuteční v okolí města Geelong. V centru města jsou naplánovány celkem tři závěrečné okruhy, kdy každý měří necelých 17 kilometrů. V polovině každého okruhu leží stoupání, které se dá využít k útoku, či oslabení soupeřů.

Profil závodu Cadel Evans Great Ocean Road Race

Favorité

Elia Viviani
Elia Viviani

Na startu uvidíme 15 z 18 World Tour týmů (chybí Bahrain-Merida, Movistar a Groupama-FDJ) a domácí výběr Korda Mentha Real Estate Australia.

Na spurterský závěr budou spoléhat u Lotto Soudal s Calebem Ewanem, stejně tak i u Deceuninck-Quick Step s Eliou Vivianim. Tito dva jsou nejvýraznějšími spurterskými persónami, které se postaví na start. Ale nejsou jediní rychlí muži. O výhru se budou chtít rvát i Max Walscheid (Sunweb), Ryan Gibbons (Dimension Data), Jakub Mareczko (CCC) nebo Dan McLay (EF Educatio First).

Richie Porte
Richie Porte

Pak je tu druhá skupina závodníků, která bude útočit a zkusí rychlé muže odpárat. Sem se budou řadit třeba Richie Porte (Trek-Segafredo), Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Michael Woods (EF Education First), Pierre Latour (AG2R), Wout Poels (Sky), Michael Valgren (Dimension Data) nebo George Bennett (Jumbo-Visma).

 

Pak je tu třetí skupinka závodníků a to jsou ti, kteří jsou favorité v obou typech dojezdu. Závodníci, kteří mají rychlý závěr, ale zároveň dokáží zaútočit v prudkých stoupáních. Sem patří Jay McCarthy (Bora-hansgrohe), Daryl Impey (Mitchelton-Scott), Nathan Haas (Katusha-Alpecin), či Luis León Sánchez (Astana).

Kdo zvítězí podle vás na Cadel Evans Great Ocean Race?

Takové jsou naše prognózy, ale kdo zvítězí podle vás? To tipujte na našem Facebooku pouze do neděle 27.1.2019 2:10 ráno, kdy závod odstartuje.

Jak bude tipovat Watson?

Takhle se bude rozhodovat náš robot Watson, aneb nápověda pro všechny tipující (i návod pro ty, co vůbec neví koho by dali).

  • 33 % – Daryl Impey, Luis Leon Sanchez
  • 27 % – Caleb Ewan, Elia Viviani
  • 20 % – Michael Woods, Jay McCarthy, Dries Devenyns, Michael Valgren, Nathan Haas, Ruben Guerreiro, Diego Ulissi, Danny Van Poppel, Jasper Philipsen
  • 13 % – Luke Durbridge, Ryan Gibbons, Tom-Jelte Slagter, Kristoffer Halvorsen, Max Walscheid, Richie Porte
  • 7 % – Thomas De Gendt, Dion Smith, Tadej Pogacar, Daniel McLay, Pierre Latour, Daniel Oss, Jackub Mareczko, Jens Debusschere, Dylan Van Baarle

A teď už rovnou na Facebook.

Daryl Impey