Jesus Herrada na Dauphiné stáhl cenné vteřinky


Jesus Herrada překvapil všechny vážné kandidáty na celkové prvenství a vyhrál v kopcovité etapě závěrečný sprint. Celkově stále vede Alberto Contador, kterému dělá domestika Roman Kreuziger.V druhé etapě čekalo na závodníky celkem 168 kilometrů. Na trati byly čtyři vrchařské prémie, dvě druhé a dvě třetí kategorie.

Profil nasvědčoval tomu, že by dnes mohl být proveden únik, který ovšem favorité zlikvidují a rozdají si to o celkové prvenství. Pravděpodobný scénář se do puntíku vyplnil. Před prvním kopcem se od pelotonu odpoutala pětice jezdců: Alexej Lucenko (Astana), Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), Jack Bauer (Cannondale) a Lilian Calméjane (Direct Energie). Ta si vypracovala pohodlný náskok více než 5 a půl minuty.

Uprchlíky začala stahovat stáj Tinkoff, ke které se postupem času přidal ještě tým Sky. Černo-modré barvy v popředí pelotonu později vystřídala modrobílá stáje Etixx – Quick-Step. Ani tato stáj totiž nechtěla přijít o vydobyté postavení v celkové klasifikaci.

Postupem času z pelotonu odpadávali jednotliví jezdci. Ještě na 19. kilometru před cílem  měli uprchlíci náskok téměř dvou minut, i když už jeli pouze dva a to Bartosz Huzarski a Alexis Gougeard. Jenže před nimi bylo stoupání na Côte de Saint-Georges-en-Couzan. V kopci se odpoutal Francouz Gougeard. Huzarského se jal stíhat Michel Kwiatkowski (Team Sky), kterého se udrželi ještě Fabrice Jeandesboz (Direct Energie), Serge Pauwels (Dimension Data), Tony Gallopin (Lotto Soudal).

Gougeard zvládl dojet na prémii jako první, ale kopec pokračoval ještě výše. Francouzovi pomalu docházely síly. Rovněž Kwiatkowski přepálil svoji snahu a tak pronásledovatele vedl Pauwels, jejichž skupinka se rozšířila. Borec z AG2R byl dojet a vypadalo to, že si to pronásledovatelé rozdají o vítězství. Na posledním kilometru nastoupil Jesus Herrada, který ze zadní pozice objel své soupeře a vyrazil vstříc vítězství. To nakonec i přes dotírající hlavní favority udržel.

Celkové prvenství zůstalo Albertu Contadorovi, který neztratil nic ze svého náskoku, když dojel ve skupině favoritů se ztrátou dvou sekund.

Pořadí 2. etapy

# Jméno (Stát) Tým Čas
1. Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 4:13:43
2. Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal + 0:02
3. Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
4. Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
5. Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
6. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
7. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
8. Christopher Froome (GBr) Team Sky
9. Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida
10. Joaquin Rodriguez (Spa) Team Kaťuša

Celkové pořadí po 2. etapě

# Meno (Krajina) Tím Čas
1. Alberto Contador (SPA) Tinkoff Team 8:53:14
2. Richie Porte (AUS) BMC Racing Team 0:00:06
3. Christopher Froome (GBR) Team Sky 0:00:13
4. Daniel Martin (IRL) Etixx – Quick-Step 0:00:21
5. Julian Alaphilippe (FRA) Etixx – Quick-Step 0:00:24
6. Jesus Herrada (SPA) Movistar Team 0:00:27
7. Adam Yates (GBR) Orica-GreenEdge 0:00:31
8. Diego Rosa (ITA) Astana Pro Team 0:00:37
9. Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:00:43
10. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:00:48