Jarlinson Pantano zvítězil z úniku, Froome si pohlídal vedení

nabor

Kolumbijec Jarlinson Pantano (IAM) porazil ve spurtu Rafala Majku (Tinkoff), který převzal puntíkatý dres. Třetí dokončil Alexis Vuillermoz (AG2R). Mezi favority ztratil Tejay Van Garderen (BMC) a získal Sebastian Reichenbach, který dnes skočil do úniku a byl čtvrtý.

V dnešní, prémiemi napěchované etapě, se dlouho nemohl vytvořit únik. Zkoušeli to Thomas De Gendt, Peter Sagan nebo Tony Gallopin. Po nich to zkusil Alexis Vuillermoz. Nakonec se oddělilo duo Rafal Majka a Ilnur Zakarin. Za nimi pokračovala 28 členná skupina, kterou od pelotonu odtrhl Vincenzo Nibali. Na první prémii se radoval Majka, když mu Zakarin výhru přenechal, ale kousek za nimi už jela Nibaliho skupina a Ital dotáhl své kolegy k čelní dvojici.

Mimo tyto tři závodníky byli na čele i Nelson Oliveira, Ion Izagirre, Tanel Kangert, Domenico Pozzovivo, Alexis Vuillermoz, George Bennett, Haimar Zubeldia, Stef Clement, Jérôme Coppel, Jarlinson Pantano, Pierre Rolland, Tom-Jelte Slagter, Dylan van Baarle, Serge Pauwels, Tom Dumoulin, Steve Morabito, Sébastien Reichenbach, Bartosz Huzarski, Alberto Losada, Kristjian Durasek, Tsgabu Grmay, Jan Polanc, Romain Sicard, Thomas Voeckler, Julian Alaphilippe, Dani Navarro a Ruben Plaza. Dokázali si vypracovat náskok přes 7 minut.

Různě se nastupovalo, druhou prémii ovládl Thomas Voeckler, přes tu třetí přejeli společně Serge Pauwels a Rafal Majka, ale po rychlostní prémii byli zpět a Pauwels vyhrál čtvrtou prémii na trase (na všech třech byl Majka druhý).

Na nehodnoceném stoupání zaútočil Dylan van Baarle. Chvíli poté ho dojel a předjel Tom Dumoulin. Na to reagoval Nibali, ke kterému se „docvakli“ Pantano a Pozzovivo. Dumoulin na ně počkal a na čele pokračovala čtveřice. Ale zredukovaná skupina je dostihla a zaútočil Dani Navarro. Na jeho pokusy odpovídal Rafal Majka.

Tato aktivita nadělila původní ( 30. členný) únik a na čele pokračovala třináctka jezdců – Majka, Durašek, Reichenbach, Morabito, Zakarin, Navarro, Vuillermoz, Pozzovivo, Pauwels, Alaphilippe, Oliveira a Pantano. Ale nestačili Rolland, Nibali nebo Dumoulin. Odjeli Zakarin s Majkou a vytvořili si náskok. Přes vrchol Colombieru nastoupil Alaphilippe. V pelotonu najel na čelo Diego Rosa a hodně ho očesal. Ze sjezdu se k Alaphilippovi přiřítil Pantano, oba jeli společně dolů a brzy se dostali k čelnímu duu. Ve sjezdu se také nastupovalo. První to zkusil Pantano, potom Alaphilippe. Jeho ambice zstavil defekt, ztratil minutu a půl a spadl až k Rollandovi s Navarrem. Na rovině jeli Majka s Pantanem, za nimi pokračovala čtveřice Zakarin, Reichenbach, Pauwels a Vuillermoz.

Majka se v posledním kopci snažil urvat Pantana.  chvilku to vypadalo že úspěšně! Alaphilippe se snažil vrátit do boje o výhru, ale neuspěl. Pantano se nevzdal a k Majkovi se vrátil.

V pelotonu nastoupil Fabio Aru, tým Sky najel na čelo a držel ho na dostřel. Hned po něm nastoupil Valverde a na to už Sky reagovalo. Mezitím potkal defekt Ilnura Zakarina. Majka urval Pantana a Sky pohřbilo pokus Arua s Valverdem.

Reichenbach urval Vuillermoze a dojel k Pantanovi. V balíku nastoupil Romain Bardet a Tejay Van Garderen měl problém s tempem týmu Sky.

Ve sjezdu ujel excelentní sjezdař Pantano a k Reichenbachovi se dotáhl Vuillermoz. Pantano doletěl k Majkovi a mezi nimi se mělo rozhodnout o výhře. Bardet byl pohlcen balíkem, který táhl Wout Poels. Ve sjezdu upadl Mikel Nieve a oslabil Sky na čele pelotonu. Valverde s Bardetem odjeli ve sjezdu, ale tým Sky je pohlídal.

Mezi favority se už nic nestalo a všechna pozornost směřovala k boji o výhru. Pantano zůstal na první pozici, Majka přestal stíhat. Ale Kolumbijec nemohl zpomalit, protože se zezadu blížil Reichenbach s Vuillermozem. Majka to nevydržel a zkusil to na dlouhý spurt. To se mu nepovedlo. Pantano byl rychlejší a Poláka porazil.

Tabulky

[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“15″ rok=“2016″ nadpis=“Tour de France 2016, pořadí 15. etapy“]