nabor

Dnes odpoledne odstartoval 43. ročník etapového závodu Kolem Romandie, zařazený tradičně do seriálu World Tour. Svým termínem těsně předchází prvnímu třítýdennímu monumentu – Giro d’Italia. Zahrnuje jednu zvlněnou a tři horské etapy v oblasti západního Švýcarska, lemované na začátku a konci závodu krátkými časovkami. Dříve zde vítězili např. Bradley Wiggins, Chris Froome, Nairo Quintana, Richie Porte, a loni Primož Roglič.

Prologem letošního ročníku byla časovka na 3,87 km ve městě Neuchâtel na břehu stejnojmenného jezera. Její profil byl zcela rovinatý, s výjimkou jednoho 400m dlouhého kopečku (5,5%) u zámeckého parku. Z horní části žebříčku UCI se na start postavil např. loňský vítěz Primož Roglič a jeho kolega z týmu Jumbo-Visma Steven Kruijswijk, vítěz loňské Tour de France Geraint Thomas z týmu Sky (od 1.5.2019 Team Ineos) nebo kolegové z Bory-hansgrohe Emanuel Buchmann a Felix Grossschartner, kteří zářili na jaře na Baskicku, resp. v Turecku. Z českých závodníků je na startu pouze Jan Hirt v dresu Astany.

Jezdci startovali v minutových intervalech, aby byli zase za pět minut zpátky. Počasí příjemné, oblačno, bez větru. Hned v úvodu startovního pole jeden z potenciálních favoritů – Victor Campenaerts (Lotto Soudal) spadl. Jeden z rychlejších časů ustanovil Eduardo Sepulveda (Movistar Team) na 5:20min.. Teprve po půlhodině závodu ho překonali postupně Fran Ventoso (CCC Team), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a Cameron Meyer (Mitchelton-Scott). Průměrnou jízdu zajel Elia Viviani (Deceuninck-QuickStep). Poprvé po léčbě srdečního onemocnění startoval Vasil Kiryienka (Sky/Ineos) a nebylo to špatné. Na čelním místě se poměrně dlouho ohříval Rui Costa (UAE Team Emirates), než ho o půl sekundy předjela německá „motorka“ – Tony Martin (Team Jumbo-Visma). Jeho čas těsně nepokořil ani Carlos Betancur (Movistar team), ani jeden z top sprinterů letošního jara Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida). Avšak po další půlhodině si vzal senzační vedení Tom Bohli (UAE Team Emirates)! Má zde své zkušenosti, loni byl v prologu Romandie druhý.

Pak ale přišla chvíle těch nejsilnějších a hrálo o desetiny. Nejdříve šel do vedení podle očekávání Primož Roglič, ale brzy jej o 0,4 sekundy předjel jeho slovinský krajan Jan Tratnik (Bahrain-Merida). A na jeho čas už nikdo z očekávaných favoritů nestačil. Jen Geraint Thomas se ještě vešel na páté místo za nakonec „bramborového“ Tonyho Martina. Tedy výsledné stupně vítězů v prologu Tour de Romandie – 1. Jan Tratnik 5:06, 2. Primož Roglič 5:07, 3. Tom Bohli 5:07.