Jan Tratnik vítězem kratičkého prologu Tour de Romandie

nabor

Dnes odpoledne odstartoval 43. ročník etapového závodu Kolem Romandie, zařazený tradičně do seriálu World Tour. Svým termínem těsně předchází prvnímu třítýdennímu monumentu – Giro d’Italia. Zahrnuje jednu zvlněnou a tři horské etapy v oblasti západního Švýcarska, lemované na začátku a konci závodu krátkými časovkami. Dříve zde vítězili např. Bradley Wiggins, Chris Froome, Nairo Quintana, Richie Porte, a loni Primož Roglič.

Prologem letošního ročníku byla časovka na 3,87 km ve městě Neuchâtel na břehu stejnojmenného jezera. Její profil byl zcela rovinatý, s výjimkou jednoho 400m dlouhého kopečku (5,5%) u zámeckého parku. Z horní části žebříčku UCI se na start postavil např. loňský vítěz Primož Roglič a jeho kolega z týmu Jumbo-Visma Steven Kruijswijk, vítěz loňské Tour de France Geraint Thomas z týmu Sky (od 1.5.2019 Team Ineos) nebo kolegové z Bory-hansgrohe Emanuel Buchmann a Felix Grossschartner, kteří zářili na jaře na Baskicku, resp. v Turecku. Z českých závodníků je na startu pouze Jan Hirt v dresu Astany.

Jezdci startovali v minutových intervalech, aby byli zase za pět minut zpátky. Počasí příjemné, oblačno, bez větru. Hned v úvodu startovního pole jeden z potenciálních favoritů – Victor Campenaerts (Lotto Soudal) spadl. Jeden z rychlejších časů ustanovil Eduardo Sepulveda (Movistar Team) na 5:20min.. Teprve po půlhodině závodu ho překonali postupně Fran Ventoso (CCC Team), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a Cameron Meyer (Mitchelton-Scott). Průměrnou jízdu zajel Elia Viviani (Deceuninck-QuickStep). Poprvé po léčbě srdečního onemocnění startoval Vasil Kiryienka (Sky/Ineos) a nebylo to špatné. Na čelním místě se poměrně dlouho ohříval Rui Costa (UAE Team Emirates), než ho o půl sekundy předjela německá „motorka“ – Tony Martin (Team Jumbo-Visma). Jeho čas těsně nepokořil ani Carlos Betancur (Movistar team), ani jeden z top sprinterů letošního jara Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida). Avšak po další půlhodině si vzal senzační vedení Tom Bohli (UAE Team Emirates)! Má zde své zkušenosti, loni byl v prologu Romandie druhý.

Pak ale přišla chvíle těch nejsilnějších a hrálo o desetiny. Nejdříve šel do vedení podle očekávání Primož Roglič, ale brzy jej o 0,4 sekundy předjel jeho slovinský krajan Jan Tratnik (Bahrain-Merida). A na jeho čas už nikdo z očekávaných favoritů nestačil. Jen Geraint Thomas se ještě vešel na páté místo za nakonec „bramborového“ Tonyho Martina. Tedy výsledné stupně vítězů v prologu Tour de Romandie – 1. Jan Tratnik 5:06, 2. Primož Roglič 5:07, 3. Tom Bohli 5:07.