Jak už je letos v Belgii zvykem, na Dwaar door Vlaanderen slavilo Jumbo – Visma

Poslední belgický závod před nedělním Ronde byl 77. ročník worldtourového závodu Napříč Flandrami. Na startu 184 kilometrů dlouhého závodu chybělo hvězdné trio van Aert, van der Poel a Pogačar, ale i tak nabídl skvělé závodění až do konce. Závod rozhodl nástupem v koncovce Francouz Cristophe Laporte, který tak navázal na vítězství z Gent – Wevelgen a potvrdil dominanci v severských klasikách týmu Jumbo – Visma.

Po pár útocích se vytvořil denní únik, ve kterém byl i někdejší vítěz Okolo Flander a Milano-Sanremo, Nor Kristoff (Uno-X ProCycling Team). Ale muži před pelotonem nedostali mnoho prostoru a při 50 kilometrech do cíle se jejich náskok pohyboval jen těsně nad jednou minutou. Kdo také nedostal mnoho prostoru, byl tým Soudal – QuickStep, který se celé jaro na domácí půdě trápí a chudák týmový ředitel Patrick Lefevre si může maximálně ulevit ve sloupku deníku Nieuwsblad. Na druhé straně vah belgických jednorázovek je letos tým nizozemských včeliček okolo Wouta van Aerta, který v dnešním závodě sice nestartoval, ale svým kolegům přes zimu poradil, jak se jezdí po belgickém venkově. Tým Jumbo – Visma přijel dnes nejen v silné sestavě (van Baarle, Benoot, Laporte), ale hlavně s receptem na vítězství. Při 30 kilometrech do cíle se Benoot s Laportem nacházeli v devítičlenné skupině, ve které nebyl akceschopný jediný závodník, 20 vteřin před nimi byl unavený zbytek denního úniku Kristoff a mladičký Španěl Oier Lazkano Lopez z Movistaru a jedinou ostrou pilou řezající do pevné větve Jumbo – Visma byl Tim Wellens (UAE Emirates), který po chvíli své snahy vzdal a vrátil se do pelotonu. I přesto, že v pelotonu pracoval tým Trek Segafredo pro Madse Pedersena, bylo jasné, že čelo závodu už nedojedou.

Denní únik se změnil na bolavou hru kočky s myší

Otázkou však zůstávalo, zda Laporte zaútočí pár kilometrů před cílem, nebo využije obětavé práce týmového kolegy Benoota a využije rychlostních předpokladů ve sprintu. Necelých 6 kilometrů před cílem byla dojeta dvojice Kristoff – Lopez a přišlo pár útoků, které byly okamžitě pokryty muži ve žluto-černých dresech. Laporte poté zrychlil, jako by nejel 180 kilometrů s ostatními, a osamoceně si dojel pro vítězství. Druhé místo si zaslouženě vybojoval pozdním útokem Lazkano Lopez, jež byl celý den v úniku, a třetí dojel Američan Powless z EF EasyPost.