I s obhájkyní Lisou Brennauer začíná šestá Ceratizit Challenge

nabor

Trasa závěrečného podniku Women’s WorldTour, španělské třídenní Ceratizit Challenge, byla potvrzena až na poslední chvíli. Spekulace o jejím zrušení však byly předčasné. Odjede se za účasti řady hvězd a na jen lehce zvlněných profilech se můžeme těšit na napínavý boj.

Není to jen o metropoli. Právě to chce sdělit nový název někdejší Madrid Challenge, která se koná od roku 2015. Následující léto se závod, původně kategorie 1, zařadil do seriálu WWT. V roce 2018 doplnila madridské kritérium týmová časovka, loni už to byla časovka individuální a k té letos přibyde ještě úvodní etapa klasikářského rázu.

Maximálně šestičlenné sestavy pojedou závod od pátku do neděle. Odstartují v Toledu, hodinu cesty z Madridu na jih, a žádná z etap nenabídne vrchařskou prémi. Nejtěžší bude výjezd na 48. kilometr té první (2,6 km, 4,4 %). Ovšem stoupat se bude také v jejím závěru, když cílová rovinka povede do 6,6 procent. Následuje rovinatých 9,3 kilometrů etapy číslo dvě. Časovku stejně jako v předešlých ročnících hostí Boadilla del Monte.

Profil 2. etapy Ceratizit Challenge 2020 Profil 2. etapy Ceratizit Challenge 2020

Profil 3. etapy Ceratizit Challenge 2020Nedělní madridské kritérium pak vůbec poprvé přesáhne 100 kilometrů. Každý druhý průjezd prostorem cíle navíc opepří jedna z celkových osmi sprinterských prémií. Právě bonusové sekundy za hromadné dojezdy i průjezdy prémiemi mohou hrát v konečném součtu klíčovou roli.

Favoritky a kde závod sledovat

Startovní listinu prosel pozdní, listopadový termín i fakt, že některé týmy už sezónu, potažmo celou aktivitu, ukončily. Týká se to rovněž stáje Boels-Dolmans, pročež na startu bude chybět dosud jediná vícenásobná vítězka, Jolien D’Hoore. Přesto Lisu Brennauer nečeká nic lehkého. Stále jsou tu Alice Barnes, letos nejlepší mladá evropská časovkářka Hannah Ludwig, Marta Cavalli, Marta Bastianelli, Eugenia Bujak či Katrine Aalerud.

Nechybí ani Annemiek van Vleuten ve svém posledním závodě za Mitchelton-Scott, ačkoli vynikající formu z klasik bude zkoušet prodat spíše její parťačka Sarah Roy. Slibně se jeví trojka Sunwebu Lippert, Kirchmann, Wiebes. Pouze ve čtyřech pojede Trek, ale sestava Cordon-Ragot, Longo Borghini, van Dijk, doplněná ještě Letizií Paternoster (exmistryně Evropy do 23 let nedávno prodloužila a vrací se po promaroděné sezóně), budí respekt.

A jak to bude s přenosy? Dobrá otázka. Bohužel se nezdá, že by lekce s Girem vyřazeným ze seriálu WorldTour fungovala. Z prvních dvou etap bude k dispozici jen sestřih, opět tak jde o porušení norem UCI. Až třetí etapa, startující v neděli v 11:00, s dojezdem zhruba ve 13:16, bude k dispozici živě. Přenos můžete sledovat na prvním kanálu Eurosportu.