Hvězdný únik dorazil až do cíle

nabor

Skvělou podívanou jsme viděli v 6. etapě Critérium du Dauphiné. Hned od začátku se jelo ostré tempo, které ústilo k vytvoření několika úniků. Od poloviny závodu se vystříbřila pětičlenná skupinka uprchlíků ve složení: Gallopin, Valverde, Nibali, Martin a Costa. Právě Rui Costa ve strhujícím závěru dokázal jako první protnout pásku.

Dnešní, 183 kilometrů dlouhá etapa, byla hodně deštivá a až v závěru se vyjasnilo. Etapa z kopce a do kopce dávala šanci úniku a do něj se hned vydali dva jezdci – Grivko a Terpstra, ale po přejetí dnešní první vrchařské prémie se k nim přidávali další a další. Začátek etapy byl opravdu rychlý a bylo se na co dívat.

Skupina měla toto obsazení: Andriy Grivko (Astana), Adam Yates (Orica-GreenEdge), Tim Wellens (Lotto-Soudal), Jonathan Castroviejo (Movistar), Alberto Losada (Katusha), Cyril Gautier (Europcar) a Stephen Cummings (MTN-Qhubeka).

Po další čtvrt hodině závodu už tato skupina čítala 19 jezdců!!! Nibali a Andriy Grivko (Astana), Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo), Romain Bardet a JC Péraud (AG2R), Adam a Simon Yates (Orica), Tony Gallopin a Tim Wellens (Lotto-Soudal), Jonathan Castroviejo, Gorka Izagirre a Rory Sutherland (Movistar), Alberto Losada (Katusha), Tejay van Garderen a Rohan Dennis (BMC), Julian Alapahilippe (Etixx), Rui Costa (Lampre), Cyril Gautier (Europcar) a Stephen Cummings (MTN).

Tým Sky vedl peloton a do něj se pak vrátili Tejay van Garderen, Romain Bardet a Vincenzo Nibali. Následně byli všichni pohlceni díky malé spolupráci. To však nechtěl připustit Tony Martin, zaútočil a vytvořil si náskok 25 vteřin. Následoval atak ve složení Nibali, Talansky a Valverde, kteří dostihli Martina ve stoupání na Col de la Croix Haute.

Po pár kilometrech se už konečně zformovala hvězdná skupinka: Vincenzo Nibali, Tony Gallopin, Alejandro Valverde, Tony Martin a Rui Costa. Pokračovali až ke stoupání na Col du Rousset, kde měli náskok už 3 minuty. Drželi si ho v podstatě až do cíle, kromě Tony Martina, který spadl a vrátil se do pelotonu.

Paradoxem etapy byl pád Romaina Bardeta. Ten včera sjížděl kopec Col d´Allos hlava nehlava bez sebemenších problémů. Dnes mu v poněkud mírné pomalé zatáčce na mokru ujelo zadní kolo a spadnul.

V čele pelotonu se držel dnešní žluťák Teejay van Garderen. Ten věděl, že je jeho dres v ohrožení a tak táhl celý peloton většinou sám.

4 kilometry před cílem, a kousek před posledním stoupáním dnešního dne, nastoupil úniku Tony Gallopin. Ostatní členové skupiny se na sebe jen podívali. Gallopin tedy pokračoval sám, ale na metě 1,5 kilometrů do cíle nastoupil Nibali. Opět bez většího zájmu ostatních, teď už dvou členů. Tak, jak známe Nibaliho, ihned nastoupil i Gallopinovi a vytvořil si náskok. Rui Costa však držel stále své tempo a dokázal se dostat až před Nibaliho, který už v tu chvíli neměl dost sil.

Rui Costa tedy v dnešní mimořádně etapě dokázal zvítězit před Nibalim a Valverdem. Vincenzo Nibali se po včerejší krizi a dnešním skvělém výkonu převlékl do žlutého dresu.

Copak nás asi čeká zítra? Nádherná podívaná? Určitě ano!

Pořadí 6. etapy Critérium du Dauphiné

# Jezdec Čas
1 Rui Costa (Por) Lampre-Merida 4:29:23
2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:05
3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:38
4 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 0:00:39
5 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge 0:01:24
6 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 0:01:46
7 John Gadret (Fra) Movistar Team 0:01:48
8 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:01:59
9 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:02:12
10 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team

Celkové pořadí po 6. etapě

# Jezdec Čas
1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 22:34:17
2 Rui Costa (Por) Lampre-Merida 0:00:29
3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:30
4 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge 0:00:35
5 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:42
6 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 0:00:57
7 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:01:21
8 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 0:01:29
9 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:30
10 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team